1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. YÜZSÜZLÜĞÜN BÖYLESİ…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

YÜZSÜZLÜĞÜN BÖYLESİ…

A+A-

Beğensek de, beğenmesek de  legal olan şeyleri de görmemezlikten gelemeyiz.

Ancak birde toplumun kabul ettiği, milletin kabul edeceği değerler var. Ne kadar legal olursanız olun, ne kadar yasal çerçeveye uysanız da uyun, eğer yaptıklarınızı tasvip  görmüyorsanız,  legal olmanın bir anlamı yoktur.

Bizim ülkede böylesi kimselerin “Legal” kelimesinin arkasına sığınmasını ve böylesi yüzsüzlüğe ise hayret ediyorum.

Neden bahsettiğimi açıklıyorum.

Şu  bizim meşhur HDP’li vekiller.

PKK terör örgütü  uzantılarının hainliklerine, saldırırlına ve sözde  savundukları kendi Kürt halkına ve bölgeye yapılan  yatırımları tahrip etmelerine rağmen hala üç maymunu oynamaya devam ediyorlar.

Bunları Türk Milleti ibretle izlemektedir.

Milletvekillikleri düşürülen HDP’li vekillerin baş vuruları geçtiğimiz gün Anayasa Mahkemesi’nce reddedildi.

Anayasa Mahkemesi, TBMM Genel Kurulunun HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin kararının iptal istemini reddetti.

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Sarıyıldız ve Öztürk'ün milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin kararın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Başvuruyu gündem toplantısında ele alan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, TBMM Genel Kurulu’nun Sarıyıldız ve Öztürk'ün milletvekilliklerini düşüren kararının anayasa, ilgili kanun ve içtüzüğe uygun olduğuna hükmederek, iptal istemini reddetti.324 kabul 20 ret oyuyla milletvekillikleri düşürüldü.

Kaldı ki, Milletvekili maaşı alan bu sözde vekillerin düşürülmesinin asıl nedeni ise TBMM’ne sürekli gelmemesinden kaynaklanmaktadır. Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk'ün milletvekillikleri "devamsızlık" nedeniyle düşürülmüştü.

Her iki ismin Ekim, Kasım ve Aralık 2016'da, beşer birleşimi aşan devamsızlıkları nedeniyle milletvekilliklerinin düşürülmesi yönündeki TBMM tezkereleri 27 Temmuz'da oylanmıştı.

 

Sarıyıldız ve Öztürk'ün milletvekillikleri, TBMM Genel Kurulundaki oylama sonucunda TBMM içtüzüğü gereği üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276'nın üzerinde oyla düşürülmüştü.

Faysal Sarıyıldız için yapılan oylamaya 357 milletvekili katılmış, 328 kabul, 29 ret oyu verilmişti. Tuğba Hezer Öztürk hakkındaki oylamada 344 milletvekili yer almış, 324 kabul, 20 ret oyu kullanılmıştı.

Anayasa'nın 85. maddesine göre, milletvekilliğinin düşmesine Anayasa'nın 84. maddesinin 1, 3 veya 4. fıkralarına göre karar verilmesi hallerinde, Meclis Genel Kurulu kararının alındığı tarihten başlayarak 7 gün içerisinde ilgili milletvekili veya bir diğer milletvekili, kararın Anayasa, kanun veya içtüzüğe aykırılığı iddiasıyla iptali için Anayasa Mahkemesine başvurabiliyor. Anayasa Mahkemesi, iptal istemini 15 gün içinde kesin karara bağlıyor.Yüksek Mahkemenin bu kararıyla Sarıyıldız ve Öztürk'ün milletvekilliklerinin düşmesi kararı kesinleşti.

Belki bu sözde vekiller AYM’ye başvurabilirler. Ancak AYM’nin işinin yoğunluğu da bilinmekte ve AYM’de Türkiye’den gelen dosyalardan bıktığı için, gönderilen dosyaları red etmekte ve gerekçe olarak ta “Kendi ülkenizde tüm hukuk yollarını deneyin”denmektedir.

Yine sizi güldürecek bir savunma:
FETÖ’cü bazı hainler mahkemelerde adeta tiyatro oynamakta ve bir tanesi geçtiğimiz gün  mahkemede yaptığı savunmada :
“Sesimi taklit etmişler” dedi.

Güler misin, ağlar mısın ?

Aklı selim insanlara sesleniyorum. Bu gemide birlikte gitmekteyiz. Yarınları ve daha yarınları düşünerek konuşmak , iş yapmak gerekir.

Görülüyor ki, haklı ve haksız işlemler mutlaka yerini buluyor. Böylesi azmaz ve yüzsüzlere de doğrusu şaşıyorum.

Yazımı  M. Akif’in bir sözü ile bitireyim :

Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini,

 Kime iyilik ettiysen ondan koru kendini.

Bu yazı toplam 431 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.