1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Zaferimiz Gölgelenmesin
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Zaferimiz Gölgelenmesin

A+A-

Son günlerde, “Futbol sadece futbol değildir!” diyenleri haklı çıkaran hadiseler yaşamaktayız. Gerek ülkemizde, gerekse yurt dışında futbol maçları ve seyircisi çok spor müsabakaları siyasi mitinglere dönüştürülüyor. Bu yanlış ve zararlı akım Maalesef yıllardır Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Türkiye’de ki futbol takımlarının seyirci grupları siyasi görüşlerini siyasi pankart açarak, siyasi slogan atarak , siyasi marşlar söyleyerek kamuoyuna duyurmaya çalışıyorlar. Futbolun siyasete alet edilmesi olarak nitelendirilen bu hadise en çok da futbola zarar veriyor.

Büyük kulüplerin taraftar gruplarının yaptığı bu yanlışlık yavaş yavaş diğer takım taraftarlarına da yayılmaya başladı. Bu sebeple gençlik ve spor bakanlığı, İçişleri Bakanlığı TFF, GS,FB, BJK ,TS kulüp yöneticileri başta olmak üzere diğer tüm takımların yöneticileri bir araya gelip bu yanlış gidişe bir dur demeliler. Aksi halde bu yanlıştan siyaset bir şey kazanmaz lakin futbol çok şey kaybeder. Mesela Ak Parti yi destekleyen BJK li bir vatandaş, BJK nin bir maçında Erdoğan veya Ak Pati aleyhine atılan sloganlardan rahatsız olmaz mı? Veya tersi, Konya Sporu destekleyen Konyalı CHP li bir vatandaş, kendi partisi aleyhine yapılan tezahürattan sonra bir daha maça gider mi? Gitmez. O zaman spora siyaseti bulaştırmamak için elimizden geleni yapmalıyız.

Spora siyaseti en çok İstanbul takımlarının taraftarları karıştırıyor. Hatırlayın dünya basketbol şampiyonasından sonra Abdullah Gül ve Erdoğan nasıl yuhalanmıştı. (…12 Dev Adam, Basketbol Şampiyonası'nın final maçında ikinci oldu.Madalya töreninde protestolar oldu. Salonda bir grup “Türkiye laiktir, laik kalacak” diye tezahürat yaptı... http://www.hurriyet.com.tr/12-dev-adam-dunya-ikincisi-oldu-15761315) Büyük takımların taraftar gruplarının yıllardır yaptıkları yanlışlar, Türkiye’ye ve Türk futboluna zarara vermeye devam ediyor.

 

Keskin Sirke Küpüne Zarar

Son süper kupa maçı Konya Spor için tam bir başarı, Konyalılar için tam bir bayramlık hadise (idi) (yine de öyle) Düşünün geçen yılın Türkiye şampiyonu, güçlü ve ünlü BJK yi iyi bir oyundan sonra hakkıyla yenip Kupayı almışız. Binlerce seyircimiz otobüslerle yorgunluğu göze alarak samsuna gitmiş. Futbolcularımız günlerce çalışarak sıcakta ter döküp emek sarf etmişler. Konya Spor taraftarları ve futbola gönül veren milyonlarca insan, o gün tv başında bu zaferi izliyorlar. Konya için ne kadar pozitif bir sahne değil mi? K.S’ un sahada, Konyalı seyircilerin tribünlerde mükemmel bir iş çıkartması zevkle, hayranlıkla izleniyor. Lakin maçtan sonra çıkan hadisler bu muhteşem tabloyu gölgeliyor. Evet, hadislerin öncesi var: “Hakemin yanlış kararları, BJK seyircisinin attığı siyasi sloganlar, açtıkları siyasi pankartlar, yaktıkları meşaleler… “ Bunların hepsi doğru. Lakin tüm bunlara rağmen Konyalı gençler, öfkelerini şehirlerinin ve takımlarının çıkarı için yutmalı, takımlarına gelecek zararı engellemek için sabretmeli idiler. Mademki takımımızı ve şehrimizi çok seviyoruz o zaman bu sevginin gereğini, kurallara uyarak yerine getirmeliyiz. Rakip seyirci sövdü diye bizde mi sövelim? Rakip seyirci meşale attı diye bizde mi atalım? Hayır! Çünkü onlar bizim ne hocamız, ne de idolümüz.

 

Eski Günlere Dönelim

Konya Spor Seyircisi hem milli maçlarda, hem takım maçlarında gösterdiği olgunlukla, yaptığı düzgün ve coşkulu tezahüratla haklı bir nama kavuşmuştu. Konya seyircisine yakışan nam o idi. Çünkü öbür türlü davranan taraftarların sayısı o kadar çok ki. Bu nedenle Konya seyircisinin eski hali mükemmel ve eşsizdi. Konyalı seyirciler Konya’da çok güzeller. Dışarda bir şeyler oluyor bizimkilere. Bu geçici durumdan seyircimiz bir an önce kurtulup Türkiye çapında elde ettiği o haklı namı, o haklı şanı yine elde etmeli. En iyi taraftar kendisinden önce takımını düşünendir. İyi bir taraftar, takımına gelecek zararlı davranışlardan kaçınandır.

Zaferden sonraki gelişmeler, en çok da BJK lilerin işine geldi. Çünkü Konya Spora karşı aldıkları yenilginin bir an önce unutulması, dikkatlerin başka yöne çekilmesi gerekiyordu. Onlarda bunu yaptılar(elanda yapıyorlar) Türk spor kamuoyu ( ki İstanbul merkezlidir) Konya’nın muhteşem zaferini değil maçtan sonraki hadisleri abartarak, köpürterek gündeme getiriyor. Bu haksız manzara umarım bize bir ders olur.

Sonuç olarak Konya Sporumuz muhteşem, emsalsiz bir zafer elde etti. Seyircimiz yine muhteşemdi. Biz Konyalı ve Konya Sporlu olduğumuz için önce kendi takımımızı ve şehrimizi düşüneceğiz. Özeleştiri yapmak kendi çıkarımızadır. Yazıma Konya Spor için yazdığım şiirin bir bölümüyle son veriyorum. Daha nice zaferlere

Konya ovalarının biz özgür kartalları ,
Bize kafa tutanın sarpa sarar yolları.

Tarihler bizi yazar çift başlı kartal diye,
Önümüzde diz çöker 'ARSLAN' döner kediye.

Kasırga arkadaştır gökyüzünde bizlere,
Simgemiz olan kartal süzülür enginlere

Karıştırmayın bizi 'BEŞİKTAŞ’tan' farklıyız
Biz sonradan takmadık DOĞUŞTAN KANATLIYIZ.”

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum