1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 'Zalime Merhamet, Mazluma İhanettir'
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

'Zalime Merhamet, Mazluma İhanettir'

A+A-
Üniversiteler ilim ve irfan yuvalarının zirvesidir. Konya geçmişte Selçuklular zamanında ilim irfan merkezi ve ünlü medreseleri bağrında barındıran bir kentti.

Günümüzde Türkiye’de bildiğim kadarıyla 281 üniversite bulunmaktadır. Ancak  Dünya çapında ilk 500 arasına giren üniversite sayımız yok denecek kadar
azdır.
Konya’mızda ve günümüzde 4 üniversite faaliyet göstermektedir. FETÖ  operasyonları çerçevesinde Mevlana Üniversitesi kapatıldı. Buranın öğrencileri  çoğunlukla  Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Teknik üniversitesinin ise kuruluş çalışmaları devam ediyor. Bu üniversitelerin anası- babası durumunda Selçuk Üniversitesi bulunuyor. Zaman zaman çeşitli biçimde çalkantılar yaşanan bu üniversitemizde, son dönemde FETÖ soruşturması kapsamında temizlik yapıldı ve yapılmakta. Ama bu dönemde de Rektör Prf. Dr. Mustafa Şahin’i yasalara ve kurallara aykırı isteklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle yıpratma politikalarının sürdüğünü biliyorum. Çıkarcıları, bir kenara çıkarsak, hakkıyla ve doğruluk ilkesinden ayrılmayan, şu ve bu örgüt üyesi olmadan çalışanlara ve özellikle de rektör Mustafa Şahin’e  Allah yardım etsin derim.
Dün Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Muzaffer Şeker’i dinledim. Prof. Şeker 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Söze 15 Temmuz şehitlerini ve gazilerini minnet ve rahmetle anarak başlayan rektör Şeker, “15 Temmuz’un milli şuur ve değerlere bağlı bir eğitimin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu ve üniversitelere büyük görevler düştü ve bu süreçte insanlarımız devletimizin ve milletimizin bekası için bir araya geldiler. Milli şuur ve tarih bilinciyle farkındalık oluşturma açısından özellikle gençlerimize, pahalı bir ders olmuştur. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu süreçten yüz akıyla çıkılmıştır” dedi.

N.Erbakan Üniversitesi’nde FETO soruşturması kapsamında 54 kişinin üniversite ile ilgisinin kesildiğini vurgulayan  Rektör  Şeker, bu çalışmalarda gerekli titizliğin gösterildiğini söyledi. Bunlar içinde FETO ile  ilgilerinin olmadığını belirten dilekçeler var. Bunları  inceliyoruz.Ancak bazıları vardır ki , bu terör örgütüne pişmanlık bile duymadan  dilekçe veriyorlar. Behey insanlar dürüst olun, madem ki, bu örgüte şu veya bu şekilde girdiniz, kaldırıldınız. Adam gibi, herif gibi durunda görelim. Kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi “Zalime merhamet, mazluma ihanettir” sözünü tekrarladı. Adalet var, merhamet yok dedi.

Daha sonra üniversitenin öğrenci profilini açıkladı ve 87 farklı ülkeden  öğrenci bulunduğunu, 21 i yabancı uyruklu olmak üzere bin 620 akademik personel, bin 154 memur, 735’i taşeron olmak üzere toplam 2 bin 889 idare personel ile hizmet verdiklerine işaret etti. Burada benim aklıma kimse kusura bakmasın ama bir soru takıldı. Bu kadar büyük bir yapıya sahip Necmettin Erbakan Üniversitesi için sadece 54 FETÖ’cünün bulunmasını kafama sığdıramadım. Sanırım bu süreç devam edecektir. Eğer gerçekten  sadece 54 ise demek ki, burada FETÖ’cü yok demektir.
Üniversite içinde açılacak fakülteler içinde bilgi veren Prof. Dr. Şeker gelecek yılda  Hukuk ve izin alınabilirse Eczacılık Fakültelerinin açılacağını, 2017 yılında Tıp Fakültesinin yeni binasında hizmet edeceğini ifade etti.

Rektör Şeker,  Necmeddin Erbakan adına düzenlenecek sempozyumlarında devam ettiğini ve edeceğini, inşaatların hızla sürdüğünü söyledi.
Elbette bir Konyalı olarak üniversitelerimizin doğru işleyişinden mutlu olduğumu, bilimsel araştırmalarla dünya standardını yakalamalarını gönülden  istediğimi ve  Konya’da görev yapan üniversite camiasına ve öğrencilerine başarılar diliyorum.
Bu yazı toplam 278 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.