1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Zamlar Ve Zamlar !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Zamlar Ve Zamlar !

A+A-

Bizde adettendir.

Yeni yıl zamları da beraberinde getirir.
Bu zamlar çoğu zaman toplumda büyük tepki alır, kimi zamanda sessiz sedasız uygulamaya konulur.
7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesinde en çok konuşulan konu Asgari ücretin yükseltilmesiydi. Nihayet Asgari ücret net bin 300 lira oldu ama, nasıl uygulanacağı hala muamma. Hükümet işverene destek anlamında artıştan dolayı yüz liranın üzerinde bir katkı yapacak ama, işveren bunun yetersiz olduğundan şikayetçi.Asgari ücretin 1300 liraya çıkmasıyla, her ay çalışanlara verilen Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de artış gösterdi. Geçen yıl en düşük bekar çalışanlara ödenen 90 lira AGİ, bu yıl 123 liraya çıktı.
Tespitlerime göre Avrupa Birliği ülkeleri ve dünya ülkeleri arasında en çok vergi veren milletiz. Vergi verelim, zam olsun ama, insanların da geçim standardı yükseltilsin. Bunu hem hükümet, he de işveren ve işçi kesimi oturup asgari müşterekte çözmesi gerekir.

Avrupa’da akaryakıt’ı en pahalı kullanan ülkeyiz. Hiç petrol çıkmayan ülkeler bile bizim yarımız fiyatına akaryakıt kullanırken, Türk halkı direkt ve dolaylı olarak çifte vergi vermektedir. Sessiz sedasız bir çok şeye zam geldi. Elinizde okuduğunuz gazetenin bile maliyeti artış gösterdi.
Bunların yanı sıra Trafik sigortası zammı hemen herkesin canını sıktı. Türkiye’de yaklaşık 20 milyon civarında araç bulunuyor. Bu araçların trafik sigortası yapması zorunlu. Ancak yapılan fahiş zamdan ne araç sahipleri, ne sigorta acenteleri memnun değil. Yaklaşık yüzde 300-400 zam yapılmaz ki…
Birde araç sahiplerinin yakındığı başka şey var. Vatandaş aracını KASKO yaptırıyor, birde trafik sigortası yaptırıyor. Kasko zorunlu olmasa da trafik sigortası zorunlu ama, KASKO vatandaşın bütün zararını karşıladığı halde trafik sigortası belli oranda bir karşılama yapmaktadır. Üstelikte nerede ise trafik sigortaları da KASKO ücretine yetişti. Bu çifte standart veya yanlış uygulamanın bir an önce düzeltilmesi gerekmez mi ?

KASKO sigortası yaptıran araç sahibine trafik sigortasının zorunlu olması kaldırılmalıdır. Belki mevzuat bakımından iki sigorta arasında fark olabilir. Bunu da düzeltmek yetkililerin elindedir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.