1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Zaten Hep Yeşildi Fındık Dalları
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Zaten Hep Yeşildi Fındık Dalları

A+A-

Huylu huyundan vazgeçer mi? Can çıkar huy çıkmaz demiş atalarımız. Çöl kumdan, deniz sudan ibarettir. Kedi fareyi, tavşan havucu, at otu, it eti sever. Bu gerçekler dünya yaratılalıdan beri böyle ve böyle olmaya da devam edecek.

Batı, Orta Çağ, zulüm, karanlık, Kilise, Haçlı Seferleri…Rönesans, Reform, Coğrafi keşifler, yok edilen ırklar (aztek inka maya…) elde edilen yeni ülkeler, keşfedilen yeni Kıtalar… Zenginlik, Fransız İhtilali, Laiklik, Aydınlanma, sanayileşme, bilimsel buluşlar… Sömürü, emperyalizm, I.Dünya Savaşı, Osmanlının Parçalanması 10 milyon ölü…, BM, AB, NATO…ıı. Dünya Savaşı 50 milyon ölü… Filistin, Afganistan, Irak, Libya, Suriye… Ölen çocuklar, kadınlar, yaşlılar. Mahvolan ülkeler, yıkılan devletler, harabeye dönen şehirler…

Bütün bunlar BATI denilince hemen akla geliveren hadiseler, savaşlar, olaylar, zulümler… Zavallı Müslümanlar, zavallı Osmanlılar, mazisi zulümle, geçmişi katliamlarla ve ahlaksızlıklarla dolu bu batıdan aldığı yenilgilerden sonra medet ummaya başladı. Bizim atalarımız İslam’ı kabul ettikten sonra (gerek Selçuklu gerek Osmanlı dönemlerinde) Anadolu’yu, Balkanları, Kafkasları, Doğu Avrupa’nın önemli bir bölümünü Hristiyanlardan aldılar. İslam Dünyasını Haçlılara ve Moğollara karşı korudular.

Hilal - Haç mücadelesi tarihin en büyük mücadelelerinden biridir. Haçlılar, ( ki bu günkü temsilcileri başta Avrupa ve ABD olmak üzere tüm Hristiyan ülkelerdir) ne Malazgirt’i unuttular ne İstanbul’un fethini. Ne Mohaç’ı hatırlarından çıkarabildiler ne Prevezeyi. Kosova, Sırpsındığı zaferleri onların şuur altlarında capcanlı yaşamaya devam ediyor. Balkanları geçerek, Doğu Avrupa’nın önemli bir kısmını fethederek Viyana kapılarına dayandığımız günler hala onların kin havuzlarına öfke suları taşıyor biteviye

Tanzimat’la Başlayan Hayaller Bir Bir Yıkıldı

Osmanlı 1700’ lerden itibaren önce durakladı, sonra geriledi, en son da dağıldı. Koca bir medeniyetin varisleri kendilerine olan güveni kaybederek kurtuluşu ebedi düşmanları “Gâvurları” taklitte görmeye başladı. Aldığı yenilgiler nevrini döndürdü koca devin. Tanzimat, Islahat, Meşrutiyet, AB ye başvuru... Art arda tüm kurum ve kuruluşları ile Batıyı ithal etmeye başladı. Kurtuluşu onlarda arayan tarihin yüz akı millet, asırlar sonra anladı ki yanlış yolda. Çünkü Gavur gavurluğunda duruyor. Onun zengin olması, onun bilimsel buluşları elde etmesi, sanatta, edebiyatta ilerlemesi huyunda hiçbir değişikliğe sebep olmamış. 1. Dünya savaşında 10, II. Dünya savaşında 50 milyona yakın insan bu zengin, bu bilimle kuşanmış Batının insanlığa armağanı olduğunu çok acı bir şekilde öğrendi. Kominizm, Faşizm, emperyalizm bu kıtanın zehirli çiçekleri. Cumhuriyet hükümetleri AB sevdası ile yıllarca başı dumanlı gezdi. Lakin Batı, içerde PKK ve diğer örgütleri destekleyerek, dışarda Kıbrıs ta yaptıklarıyla hep ihanet içinde oldu. Mısırda, Filistinde ve en son 15 Temmuzda darbecilerle iş tutan Batıllar milleti şok etti. Ve günümüzde Almanya’nın, Hollanda’nın, Belçika’nın… Yaptıkları.

Tasmalılara kucak açan, onlara her türlü siyasi ve silahlı desteği veren, Türk devlet yöneticilerine kanunlara aykırı bir şekilde acayip davranışlarda bulunan Haçlı Dünyası, İslam Dünyası ile kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyor… Demokrasi diyorlardı samimi olmadıklarını Filistin’de, Mısırda, Cezayir’de gördük. Barış diyorlardı Afganistan’da üç, Irak’da bir milyon insanı katlettiler. Kimyasal silah olamaz, çocuklar, kadınlar, öldürülmez dediler, Suriye’de yüzbinlerce çocuk ödürüldü seyrettiler. Basın özgürlüğü, fikir hürriyeti diyorlardı Hollanda da, Almanya’da yaşananlara bakın. Türkiye’de terör örgütlerinin toplantılarına, HDP li vekiller için TBMMM ine rahatça gidip protesto yapabilen Avrupalı diplomatlara karşılık kendi konsolosluk binasına girmesine izin verilmeyen Türkiyeli Bakanların durumu. Batı zaten hep böyleydi, batı zaten iki yüzlü, batı zaten kan dökücü, ayırımcı ve zalimdi. Biz hep “acaba mı” dedik sürekli saf saf. Her” acabadan” sonra ( Tanzimat, Meşrutiyet, AB başvurusu…) yepyeni hüsranlar yaşadık. Oysa rabbimiz ezeli hakikat kitabında buyurmuştu:

2:105- Kitap Ehlinden olan kafirler ve müşrikler, Rabbinizden üzerinize bir hayrın indirilmesini arzu etmezler. Allah ise, dilediğine rahmetini tahsis eder. Allah büyük fazl sahibidir.

2.71-Ey Kitap Ehli, neden hakkı batıl ile örtüyor ve bildiğiniz halde hakkı gizliyorsunuz…

Yazık oldu Batıya bel bağladığımız yıllara, asırlara. Yazık oldu batıyı kurtuluş reçetesi gibi sunan batıcılara. Kısaca türkümüzde söylendiği gibi “Yeni yeşillenmedi Fındık dalları, Zaten hep yeşildi fındık dalları… “

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.