Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

ZEMZEM

A+A-

Zemzem Hakkında Araştırmalar:  Zemzem kuyusu ve suyu hakkında bilimsel araştırmalar yapmak için 35 yıl önce Mekke’de bir enstitü kurulmuştur. Bu enstitünün yöneticiliğini yapan Prof. Dr. Zekâi Şen şunları söylüyor: 
 “–İmanlı bir insandım. Zemzem kuyusu hakkında araştırmalar yaptıkça imanım daha da arttı. Zira bilimin açıklayamadığı çok fazla şey ortaya çıkıyordu. Bilimin açıklayamadığı noktada iman devreye giriyordu.” diyor.
Prof. Şen, zemzem kuyusunun şeklinin kendisini çok şaşırttığını belirtiyor. Hiçbir kuyuda böyle bir şekille karşılaşmadığını, kabaca huniye benzeyen zemzem kuyusunun bu şeklinin bile bir hikmetinin olduğunu anlatıyor. Çünkü şeklin böyle olması suyun debisini düzenliyor.
«Bir buçuk» metre genişliğinde olan zemzem kuyusundan, binlerce yıldır milyonlarca metreküp su çekiliyor, kaynağının ise hâlâ tam olarak bilinmemesi, mûcize olarak değerlendiriliyor. Zemzem kuyusunun yakınlarında irili ufaklı (birisinin adı Davud) birçok kuyu bulunuyor. Ama bölgenin jeolojik yapısı gereği, bu sular ya çok aşırı mineralli ya da tuzlu… Hiçbiri zemzem kadar mineral oranı dengeli ve kaliteli değil. Prof. Şen’e göre, bu kuyular birbirine bu kadar yakın olmasına rağmen, hiçbirinin zemzemin normal değerlerine yaklaşamaması bile açık bir mûcize…
Zemzem suyunun son yıllarda milyonları aşan hacı sayısı sebebiyle bitme tehlikesi geçirdiğine dair söylentiler çıkmasına ise Şen, “Uzun süreyi kapsayan bilimsel tahminlerimize göre, bitme ihtimali yok. Tâbiri câizse, kuyu derya gibi” diyor. (Gülizar Bâkî, Turkuaz, 17 Aralık 2006)
Zemzem suyu, kalsiyum ve magnezyum gibi iki önemli minarelce oldukça zengin bir sudur. Bu itibarla esasında sert su sayılır. Yapılan araştırmalar, sert su içen insanlarda kalp krizi riskinin daha az olduğunu gösterir. Yine zemzemde, karbonat litrede 366 mg’dır. Normalde 1 litrede 250 mg’dan fazla karbonat varsa, bu gazlı bir su sayılır. Zemzem de bu bakımdan gazlı bir içecek sayılır. Zemzemdeki sodyum ve potasyum yoğunlaştırılmış oranları da değişmez, sabit kalır.
Hâsılı zemzem, birçok bilim insanının tahlillerine göre, içinde hiçbir bakteri ve mikro organizma barındırmayan bir sudur. Zemzem suyunun özellikleri ne kadar anlatılsa bitmez. Ama sahih kaynaklardan alınan haberlere nazaran, faydalarını, fazîletini, özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:
Laboratuarlarda yapılan araştırmalara göre, zemzem suyu diğer sulara nazaran çok daha az kükürt içermektedir. Yine araştırmalara göre, diğer sulara kıyasla çok daha besleyicidir ve içinde çok daha fazla mineral barındırmaktadır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.