Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

ZEMZEM

A+A-

Zemzemin kaynağı henüz bulunamamıştır. Nereden geldiği, şu anki teknolojiye göre bile bilinememektedir. Yakınlarında aynı özellikleri taşıyan hiçbir kuyu yoktur ve denize 80 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu şartlarda suyunu, denizden veya başka bir kuyudan alma imkânı yoktur. Nasıl oluyor da yıllardır suyu bitmiyor, bunu kimse izah edememektedir. 
Açlığını gidermek için içen kişinin açlığını, susuzluğunu gidermek için içenin susuzluğunu giderir. Sadece 1,5 metre genişliğindeki ufacık bir kuyudan çıkan su, hac mevsimi boyunca milyonlarca hacının tüm su ihtiyacını karşılamakta, hiçbir zaman ne azalma, ne de kuruma göstermektedir. 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO)nun raporlarına göre dünyadaki en içilebilir ve sağlıklı sudur. 
Diğer özellikleri: Zemzem, Allâh’ın İbrahim’e, eşi Hacer vâlidemize ve oğlu İsmail -aleyhimüsselâm-’a özel ihsanıdır. Zemzem, Allâh’ın haremdeki açık âyetlerinden biridir. Zemzem, görünen mûcizevî nîmetlerin en büyüklerindendir. Zemzem suyu, yeryüzündeki suların en hayırlısıdır, Cibrîl-i Emîn vasıtası ile yeryüzünün en mukaddes toprağından çıkmıştır. Zemzem, açlığı giderme özelliğine sahiptir. Zemzemde birçok hastalığın şifası vardır. Zemzem, hangi niyet ve ne için içilirse ona göre netice verir.
Zemzem içildiği an, duânın kabul edildiği andır. Zemzem içmek bazı küçük günahlara keffaret sayılır. Zemzemi bol bol içmek de faydalıdır. Zemzemin tadı kendine özeldir. Zemzem hediye ve ikramların en güzelidir. Zemzem içmek sünnettir.
Zemzem İçme Âdâbı ve Duâsı:  Zemzem içilirken kıbleye dönülmeli, üç nefeste içilmelidir. Her içişte besmele çekilmeli, sonunda «Elhamdülillah» denilmelidir. Sağ elle ayakta, suya bakarak içilmeli, içerken duâ edilmelidir: Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur: 
“Zemzem suyundan içen şifa bulur. Ben de ondan içiyorum ve şöyle dua ediyorum: «Allahümme innî es’elüke ilmen nâfian ve rızkan vâsian ve şifâen min kulli dâin» (Allâh’ım! Senden faydalı ilim, bol rızk ve her türlü dert için şifâ niyaz ediyorum.)” 
Rabbimiz, dünyanın en güzel içeceği olan bu suyu, doya doya menbaından içebilmeyi, içip şifâyâb olabilmeyi hepimize nasip eylesin. Âmin!(Devamı edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.