1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ZENGİN OLMAK FAZİLET Mİ, AFET Mİ? DURUMA GÖRE…
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ZENGİN OLMAK FAZİLET Mİ, AFET Mİ? DURUMA GÖRE…

A+A-

Parayla, malla, mülkle imtihan edilenlerin niçin doyumsuz olduğunu anlamaya çalışıyorum. İşin içinden çıkamıyorum. Bazılarının mevcut mal varlığından cüzi bir kısmıyla o kadar çok insanın yarasına merhem olunabilir ki ?
Allah (cc)’nün talebi olan bu fedakarlığı yapmaktan büyük çoğunluğu yüz çeviriyorlar.
Kafalarının dibinde yatan;
Bu parayı kazanmak için büyük fedakarlıklar yaptıkları, çok riskler aldıkları masalıyla akıllarınca nefslerine avuntu olacak düşüncelerle kendilerine teselli bulurlar. Kusura bakmayın bu anlayışla ancak kendinizi avutursunuz. 
Eğer siz çok para, mal, mülk sahibi iseniz bu Allah öyle istediği içindir. Eğer az para, mal mülk sahip iseniz o da Allah’ın öyle murat etmesiyle ortaya çıkmıştır.
Sizin üstün meziyetiniz, fevkalade kabiliyetinizle olmuyor o işler!
Bu yazdıklarım bile algılamanızda etkin yarar sağlamayacak. Çünkü geçici dünyanın nefslere tahakküm kuran istek ve arzularına gem vurmak büyük bir iman gücü gerektirir.
Az daha sabredin! Ahirette cümbüş var. 
Orada o kadar net bir görüntü ortaya çıkacak ki inanın birçok zengin dünyada yaşadığı varlığına ve zenginliğine lanet okuyacak. 
O aşamadan sonra geri dönüş olmayacağı içinse, olan olmuştur. Büyük gün gelmiştir. Herkes ektiği kadar biçecek. Ettiği kadar bulacak. 
Ben şahsen zengin bir insan değilim. Kazancımla hamdolsun kimselere tenezzülüm olmadan kendi çarkımı döndürebiliyor, çoluğumu çocuğumu ona buna muhtaç etmiyorum. 
Bu halimden çok keyif alıyorum. 
Beni en çok mutlu eden de nedir biliyor musunuz? Eninde sonunda bu dünya tepetaklak gelecek ve mizan kurulacak. O büyük hesap gününde imtihanın şedit olanına mal ve mülke fazlaca bulanmış olanlar düçar olacak.
Bu ne kadar zordur bilir misiniz?
Haa bu arada zengin olup ta hassas olan hiç mi yok?
Elbette vardır. Ama sayısal çoğunluğu taşımadıkları yaşanan gerçeklerle ortaya çıkıyor.
Sadece para kazan “nasıl olduğu önemli değil” yeter ki nefsin doysun mantığıyla, kapitalistlerin tuzaklarına çekilerek onlara para kazandırıyoruz.
İşte zengin ve fakir olarak âhirette dirildiğimizde, hangisinin iyi, hangisinin kötü olduğuna, gelecek olan hadislerle siz karar verin. 
“Cennetin kapısında durup baktım. Bir de gördüm ki, içeri girenlerin çoğu yoksullardı. Zenginler ise hesap vermek için alıkonulmuştu. Ayrıca onlardan Cehennemlik olanların da Cehenneme sevk edilmeleri emrolunmuştu.” (Buhârî, Rikâk, 51, Müslim, Zikir, 93)
Ebu Saidi’l-Hudri (ra) anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Malı şöyle şöyle, şöyle ve şöyle dağıtanlar hariç dünyalığı çok kazananlara yazıklar olsun!” “Şöyle!” kelimesini Resûlullah (sav) dört kere tekrar etti. Bunlarla “sağından, solundan, önünden ve arkasından (hayır için harcayanlar” demek istedi). “ (İbnu Mace Sünen 4129) 
Ebu Zerr (ra) anlatıyor: “Resûlullah (asm) buyurdular ki: “(Bu dünyada malca) en çok olanlar, Kıyamet günü en aşağıda olacaklardır.
Buradan aklınıza şu gelmesin. İslam dini, zenginliğe karşı değil elbette. Ama günümüz zenginlerinin birçoğunun hayat standardı yüce dinimiz islamın buyruklarıyla örtüşmüyor. Kazancının hakkını dürüstçe veren ve mal varlığının sadece emanet olarak kendine tevdi edildiğine ilişkin ince ayrıntıyı yakalayabildiyse kurtuluşa erecektir. 
Bakın çok basit bir örnek vereyim. 
Geçtiğimiz haftalarda bir mecliste sıkıntılı bir rahatsızlığı olan akrabasının maddi sıkıntılarını gidermek maksadıyla gücü yetenlerin gönüllerinden koptuğu kadar destek olmalarına ilişkin bir paylaşımda bulunmuştum. 
Dönüşler olduktan sonra dikkatimi çeken detayı sizlerle paylaşmak istedim. 
Milyonlarla ifade edilebilecek servete sahip olanlardan tık ses çıkmadı. Ama çalışan, memur olan, orta halli olan kesimlerin fedakarlığıyla gelen paraları ihtiyaç sahibi kardeşimize arz ettim. 
İşte zenginliğin afeti bu noktada başlıyor: Doyumsuzluk…
Paranın bitivereceği endişesi….
Bu da Allah’ın rızasına uygun davranmadıkları içindir.
Bu arada bazı zenginler zannediyor ki işletmelerinde çalıştırdıkları işçilerin maaşları vesilesiyle paçayı yırtacaklar.
Lütfen kendinizi avutmayın. Öyle bir şey yok. 
O adamlar yaptıkları iş karşılığı o parayı alıyorlar. Siz lutfetmiyorsunuz. Sizin işletmenizde olmasaydı bir başkasının işletmesinde çalışmaya devam edecekler ve rızıklarını temin edeceklerdi. 
Bu kadar net!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.