1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Zenginin Malı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Zenginin Malı

A+A-

Bizde bir söz vardır:
“Zenginin malı, züğürdün çenesini yorar” diye…
Şöyle etrafıma, çevreme bir bakıyorum da sanki bu söz günümüze “cuk” diye oturuyor.
Niye mi?
Anlatayım:
Efendim 7 Haziran’da genel seçimler yapılacak.
Partiler hazırlanıyor. Aday adaylarının içi kıpır kıpır.
Kamu çalışanları 10 Şubat günü eğer aday adayı olacaksa, görevlerinden istifa etmeleri yasal gerekliliktir.
Onların heyecanlı olması, düşünmeleri çok doğan ve yapması gereken şeylerdir. Yalnız birde etrafımıza baktığımızda görmekteyiz ki, şu mu aday olacak, bu mu aday olacak, kim hangi partiden aday adayı olacak tahminleri yürütülmekte, hatta tartışmalara kadar iş gitmektedir.
Elbette her yiğidin gönlünde bir aslan yatmaktadır. Şunu unutmamamız gerekir. İnancımıza göre emaneti ehline vermek gerekir.
Siyaseti yapabilecek, bu işi kıvıracak, millet ve ülke için çalışacaklara Allah yollarını açık etsin diyorum. Yalnız bazı kamu görevlilerini biliyorum. Onların derdi TBMM değil. Elbette herkes haddini bilecek. Burada bazılarının yaptığı hesap ise, gelecek için koltuğunu özellikle iktidar partisinden aday adayı olursa koltuğunu garanti etmek, daha üst tarafta koltuk kapmaktır.
Ama bizim gibilere ne oluyor anlamak mümkün değildir.
“Şu aday olacak, bu aday olacak. Şu şu partiden, bu bu partiden aday olacak” tahminleri, tartışmaları var.
Hatırlayınız, Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığına aday olduğu sırada Türkiye’deki ve meclis dışındaki tartışmaları. İnanın adamcağızın cebinde akşama evine ekmek götürecek, çocuğuna süt alacak parası olmayanları bilmekteyim. Bu kimseler” illa da Abdullah Gül, illa da falan Cumhurbaşkanı olsun” kavgalarına karıştılar. Sonra önce 367 ucubesine takılan Gül, daha sonra Cumhurbaşkanı oldu. O kimselerden bazılarını tanırım. Kendilerine sordum. Size ne oluyor?
“Olsun benim istediğim oldu ya …”
Şimdi yine yukarılarda bir merak var.” MİT müsteşarı Hakan FİDAN milletvekili adayı olacak mı, olmayacak mı ?” tartışmaları yapıldı.
Kim nereden nasıl aday olursa veya olmazsa bize ne ki?
Hakan Fidan, hükümetin, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun en beğendiği, güvendiği insanlardan. Muhalefet veya başkalarını pek ilgilendirmez ama, “laf olsun, torba dolsun”
Birazda Konya’ya dönelim.
Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda PANKO birlik genel başkanı Recep Konuk’a sordular:
“Aday olacakmısınız”
Recep Konuk, kesin bir cevap vermedi. Dün aldığım haberler doğru ise Konuk’ta aday olacakmış.Ancak Recep Konuk’u Çumra Belediye Başkanlığından beri yakinen tanırım. Çalışkan, proje üreten, işlerini iyi takip eden, yaptığı icraatlarla Konya Şeker’i dev bir kurum haline getiren birisidir. Yine Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’da aday olacakmış. Hepsine hayırlı olsun diyelim.
Geçmişte bu işi iki kez denedi. Ama olmadı işte. Ancak eğer aday olur ve milletvekili olursa 3-5 metrekarelik bir yere sığmayacağını düşünüyorum. Şu andaki konumu ise yaptığı işler itibariyle ve ülkeye olumlu katkısı nedeniyle bir milletvekilinin çok üstündedir.
Merhum Mustafa Bezirci gibi olmamalıdır. Merhum Bezirci 3-4 kez aday oldu ve hepsinde top direkten döndü. Bu iş nasip işi.
Birde kendimden bahsedeyim. Malum Konya Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyesiyim. Mart ayında seçim var. Bildiğin kadarıyla mevcut başkan Adem Alemdar ve eski başkanlardan Sefa Özdemir adaylıklarını açıkladılar. Kendilerine başarılar dilerim. Bazı arkadaşlar ise teveccüh göstermiş, benim adımı da adaylar arasında söylemektedirler. Ben bir nefer olarak kalmayı yeğlerim.
Günler neler getirir, birlikte bakalım ve Mevla neylerse neyler, neylerse güzel eyler.
 

Bu yazı toplam 152 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.