1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. ZEYTİN DALININ FAYDALARI!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

ZEYTİN DALININ FAYDALARI!

A+A-

Zeytinin ve zeytinyağının faydalarını okumaya alışmış bir millet olarak bundan sonra zeytin dalının faydalarını da okuyor olacağız. 
Zeytin, Kuran-ı Kerim’de adı geçen birkaç mucizevî bitkiden biridir. Zeytin ağacı zihinlerimizde hayatın, sevginin, barışın ve sağlıklı bir ömür sürmenin çağrışımını yapar. Zeytin ağacının dalındaki mucizevi bitkinin faydalarını zaten biliyoruz. Biz esas gelelim Zeytin Dalı’nın faydalarına…
***
Sizi ve kendimi kandırmayı seçmek yerine içimden geçenleri yazmak, her zaman daha doğru ve dürüstçe bir davranış olacaktır. Ortadoğu’da sınırları çizmeye alışmış Batı, Suriye savaşı ile birlikte Türkiye’yi pasifize edip Ortadoğu’dan uzak tutmak için, güneyimizde İran’dan Akdeniz’e kadar uzanan bir terör koridoru kurma planlarını faaliyete geçirmeye başlamıştı. Bu amaçla ABD, terör örgütleri olan YPG, PKK ve PYD terör örgütüne tırlar dolusu silah yardımı yaptı . 
Her fırsatta bu durumu eleştiren Türkiye’ye silah yardımı yapılmayacağına dair güvence veren ABD, bu yardımları kesmediği gibi bir de bu teröristlerden 30 bin kişilik sınır birliği kuracağını ilan etti. Bu durumu ön gören ve aylardır hazırlık yapan Türkiye, bu koridoru engellemek adına Zeytin Dalı operasyonunu başlattı. Suriye içinde Afrin merkezli bu operasyonun amacı bölgeye barış ve huzur getirmektir. Zeytin Dalı operasyonunun başarıyla devam edeceğine dair inancımız tamdır. Bu harekâta, toplumun büyük çoğunluğunun destek olması da önemli bir psikolojik destek olarak olumlu katkı sağlamaktadır. 
1990’lı yıllardaki Irak’ta icra edilen Çelik Harekâtı’ndan bu yana topraklarımız dışındaki ilk kapsamlı bir operasyondur. Bu operasyonla Türkiyesiz bir Ortadoğu planı yapamayacaklarını anlamış oldular. Ayrıca Türkiye, gerektiğinde ABD’ye rağmen, yurt dışında kendi kararları ile bir operasyon planlayıp yürütebileceğini dosta düşmana göstermiş oldu. Bu arada başbakanımız da “zeytini bölge halkına, dalı ise teröristleredir” dedi. Bu ifade ile Türkiye, bölge halkına ya da iddia edildiği gibi Kürtlere karşı bir harekât olmadığını teyit etmiş oldu. Ayrıca bu satırları yazarken ÖSO güçlerince yakalanan YPG’li bir teröristin “Beni Türk askerine teslim edin” diye yalvardığı görüntüleri izledim. Kendisine kurşun sıkan teröristlerin dahi Türkiye’nin adaletine ve hoşgörüsüne sığınmasını açıklayacak yegâne şey adalet ve hoşgörüdür.
***
Terör örgütleri ve onların hamilerinin istediği tek şey bölgedeki halklar arasına fitne ve fesat sokmaktır. Bu nedenle Terör koridoruna yönelik Zeytin Dalı operasyonunu, Kürtlere yapılıyormuş gibi lanse eden haber, yazı ve sosyal medya paylaşımlarıyla provakasyon yapmaktadırlar ve yapmaya da devam edeceklerdir. Bu konu en yumuşak yerimiz olduğu için buradan bel altı vuruşlara karşı hazırlıklı olmalıyız. Şu ana kadar operasyon dâhilinde askeri, siyasi ve diplomatik adımların gayet yerinde ve zamanında atıldığını görüyoruz. 
Oysa biz biliyoruz ki; “Kürt vardır; bu vatana asker, Bayrağa siper, İslam’a nefer olur. Türk vardır, gider Pentagona uşak olur. Bizim için hainlerin Türk ya da Kürt olmasının bir önemi yoktur. Biri FETÖ’cü olur, gider Pentagon’a hizmet eder, diğeri de PKK’lı olur, o da gider Pentagon’a uşak olur. Bizim etnik kimliklerimizden daha fazla birleştirici gücümüz vardır. İnsanlar etnik kimliğini seçemezler ama kültürünü, dinini, iyi ahlakı, bayrak ve vatanını seçebilir.” 
Zeytin Dalı’nın en önemli faydası ise Müslüman ile Müslüman olmayanı, yerli ve milli olan ile yerli ve milli olmayanı süzecek olmasıdır. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 1056 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.