1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Ziller Kimin İçin Çalıyor?
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Ziller Kimin İçin Çalıyor?

A+A-

Yeni bir eğitim öğretim yılı ve yeni bir eğitim öğretim sistemi.
Türkiye genelinde bugün ziller, yaklaşık 17 milyon öğrenci ve 800 bin öğretmen için çalıyor.
Okulöncesi ve ilkokul birinci sınıfların okula alışma adına geçen hafta eğitime başladığı okullarda gerekli hazırlıklar hemen hemen tamamlanmış durumda…
12 yıllık (4+4+4) zorunlu eğitime tabi öğrenciler, bazı sürprizler de yaşayacak ve bu yenilikler bazı aksaklıkları da beraberinde getirecek. Bu sistem, ister istemez öğrenci sayısını da artırıyor. İlave sınıflar oluşturulmasına rağmen bazı merkezî okullarda nakil patlaması yaşanacak.
Okullar, Veliler ve öğrenciler bu hafta geçici bir kaos ortamı yaşayacaklar ve ikinci haftadan itibaren taşlar yerine oturacak.
Yapılan bütün bu yaygaralar ve 4+4+4’ün mağduru olacaklarına önyargıyla bakanlar selameten sahile ulaşacaklar.
Herkesi memnun etmek elbette kolay değil. Hiçbir zaman da bu mümkün olmamıştır. Ve olmayacaktır da.
Çalışan anne-babaların çocuklarını işyerlerine yakın okullara verebilmeleri ve öğretmenlerin kendi çocuklarını çalıştıkları okullarda okutabilmeleri elastikiyeti de bir nebze olsun bu kaos ortamını alevlendirecektir. Bu demektir ki; merkez okullarda bir nakil patlaması yaşanacak. Sıkıntıyı da ister istemez okul idarecileri çekecek.
ikinci ve üçüncü 4’lerde seçmeli ders uygulamasına başlanıyor. Kur'an, Siyer gibi dersler, ilk kez seçmeli dersler kategorisinde müfredatta yer alacak. Bu nedenle bu derslere girecek öğretmenlerin sayısında sıkıntı yaşanabilir. Yıllardır askerler tarafından okutulan ve askerî vesayeti okullara yansıttığı eleştirilerine neden olan Millî Güvenlik dersleri üçüncü 4’te programdan çıkartılmış durumda.
Diğer taraftan okulların fizikî koşulları, kaynaştırma eğitimi kapsamında engelli öğrencilere uygun hale getirildi ve getirilmeye de devam edecek. Üniversitelere giriş sınavında tüm üçüncü 4’ler(lise ve dengi okullar) aynı katsayı uygulamasına tabi olacak. Herhangi bir lise öğrencisi üniversite sınavında az veya fazla ek puan alamayacak. Birinci yarıyıl 25 Ocak 2013 Cuma günü sona erecek. Öğrenciler 28 Ocak-8 Şubat 2013 tarihleri arasında yarıyıl tatiline girecek. İkinci yarıyıl ise 11 Şubat 2013 Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran Cuma günü tatile girecek.
Yeni bir uygulama olarak görünen özel dershanelerin kapanması yaygarası. Her ne kadar Başbakan da talimat vermiş olsa ki verdi; yaygara diyorum. Sınavlar olduğu sürece dershaneler kapanmaz. Belki şekil değiştirir, isim değiştirir; ama kesinlikle kapanmaz. Bir kısım yükü eskiden olduğu gibi hafta sonu okullar üstlenir ve bu kurslar yine yetiştirme kursu adı altında okul öğretmenlerince verilir. Diğer özel kurslar da ya özel okullara dönüştürülür ya da etüt merkezlerine… Sınav varsa, not varsa, derece varsa; adı ne olursa olsun dershaneler de olacaktır.
Suyun aka aka yolunu bulduğu gibi yeni eğitim öğretim uygulamasının da ilerleyen zaman yolunda yerine oturacağı ümidiyle ülkemize ve Konya’mıza hayırlar getirmesini diliyoruz. Haydi ders başına…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.