1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Zirai Öğretim 173 Yaşında
Zirai Öğretim 173 Yaşında

Zirai Öğretim 173 Yaşında

Tarımsal Öğretimin 173. Yıldönümü nedeniyle açıklama yapan ZMO Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, ziraat mühendislerinin önemine vurgu yaptı. Soylu, ziraat mühendislerinin çiftçiyi bilgiyle buluşturduğunu söyledi .

A+A-

ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN ÖNEMİ BÜYÜK 
Tarımın önemine vurgu yapan Başkan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü, "Tarım, insanın beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra, tarıma dayalı sanayimim hammaddesi olması ve dışa bağımlılığı önlenmesi gibi yüce bir hedefe hizmet edenlerin sektörüdür. Tüm dünyanın önemini daha iyi kavradığı bugünlerde tarımın değişen ekonomik koşullara uyum sağlayabilmesi için teknoloji ve eğitimle daha iç içe olması gerekmektedir. Çiftçiyi bilgi ile buluşturan, bir bakıma çiftçi ile bilgi ve teknik arasında köprü vazifesi gören ziraat mühendislerine günümüzde daha çok ihtiyaç duyulmakta ve ziraat mühendislerinin görev ve sorumlulukları ile ziraat mühendisliğinin önemi daha da artmaktadır. Çok geniş bir çalışma alanına sahip olan ziraat mühendisleri birçok mühendislik disiplinini bünyesinde taşımak zorundadır. Ziraat mühendisinin çalışma alanı sadece bitkisel ve hayvansal gıda üretimi ile sınırlı değildir. Endüstriye hammadde temininden, biyodizel gibi tarımsal kaynaklı enerji üretimine, hatta küresel ısınmanın kontrol altına alınmasına kadar pek çok bakımdan Ziraat Mühendisliği önem taşımaktadır."
PLANLAMA TABANA GÖRE YAPILMALI 
Başkan Soylu, açıklamasının ardından gündeme dair soruları cevaplandırdı. Konya bölgesinde buğday ekim alanlarının azalmasıyla ilgili bir soru üzerine değerlendirmelerde bulunan Başkan Soylu, şunları söyledi, "Ülkemizin temel dinamiği olan bitki gurupları var. Bunların başında buğday geliyor. Buğday ekim alanlarından kaçış olmasının temel sebebi karlılığının düşmesi, fiyat politikasından kaynaklanıyor. Bunların temelinde planlama yatıyor. Biz istiyoruz ki tarımsal alandaki planlamanın özelikle tabandaki teknik elemanların sesine kulak vererek bu konuda uzman kişilerin katkı sunacağı platformlarda tartışılarak oluşturulması gerekiyor. Masa başında yapılan planlamalar sahaya indiğin zaman, karşılığı olmadığı zaman sıkıntılar doğuruyor. Sahada olmadan, sıkıntıları bilmeden yapılan uygulamaların karşılığı alınamıyor. Bizim isteğimiz Ankara'da planlamalar yapılırken daha uzman bir danışman havuzu oluşturup, özellikle yöreyi çok iyi bilen Ziraat Mühendisleri, veterinerlerden yardım alarak politikalar belirlemesi gerekiyor. Temel sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Bu yıl da bitkisel üretimde yüzde 6'ya yakın bir düşüş söz konusu. Biz üretmezsek ilerde çok daha büyük sıkıntıya gireriz. Bu nedenle gerçek anlamda sorunları analiz ederek politikalar oluşturmamız gerekiyor."(HABER SERVİSİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.