1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. Ziyaret Amaçlı Cami Ve Mescitlere Yolculuk Caiz Mi?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ziyaret Amaçlı Cami Ve Mescitlere Yolculuk Caiz Mi?

A+A-

Ibni teymiye mecmuul fetevada-Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret etme niyetiyle yolculuk etmek haramdır.Ve bu yolculuk esnasında namazları kısaltamaz diye iddia etmektedir.

"Ancak üç mescide yolculuk caizdir: Mescid-i Haram, benim bu mescidim (Mescid-i Nebevi) ve Mescidi Aksa." (Buhari, Fezailu's-salat: 6, Hacc: 26, Savm: 67, Müslim, Hacc: 288, Tirmizi, Salat: 243.)

Ibniteymiye birinci bölümün başında da söyledigimiz gibi “bu mescitlerin dışındaki mescitlere ziyaret amacıyla yola çıkmak haramdır” fetvasını vermiştir. Sultan Muhammed İbni Kalavun’un emri ile dört mezhep alimleri ile beraber ibniteymiye de çagrıldı ve tartışıldı. Ve Bu tartışmalar sonunda âlimler onun fetvasının yanlış olduguna hükmettiler “ Bu hüküm üzerine Sultan, bir daha çıkmamak üzere onu ömür boyu cezaevine atmıştır, hapiste vefat etmistir.

Vahhabi ve selefiler diyor ki Yukarda da Anlaşıldığı gibi yasağın konusu, “üç mescidin dışındaki mescidlere sefer etme” konusudur; konu,manevi ziyaret amacıyla yapılan seferler değildir. Burada bir noktaya daha değinme gereği duyuyorum; Eğer Hz. Peygamber "Bu üç mescidin dışındakilere seyahat yapılmaz" diyorsa amacı onların dışındakilere seyahat etmenin haram olduğu manasında değildir. Amacı şudur; "Artık insanın zahmet ve eziyetlere katlanıp, onların ziyaretine gitmesine gerek yoktur. Çünkü bu üç mescidin dışındaki mescidlerin, derece bakımından birbirine üstünlüğü çok azdır veya yoktur. Zira dünyanın camileri, mahalle mescidleri, tümü sevap bakımından eşit bir sevaba sahiptir.

Artık yakın bir bölgede bir caminin bulunmasıyla bundan sonra insanın seyahat yorgunluklarına katlanarak, diğer yerlerdeki camilere gitmesine hiç

te gerek yoktur. Eğer böyle bir iş yaparsa, yaptığı iş haram, seyahat da kötü bir seyahattır da denmiyor.

Mesla şöyle düşünelim! Bazı vilayetlerimiz yemekleriyle meşhurdur; Hem o vilayetlerimizi ziyaret hemde o yörenin yemeklerinden yemek amacıyla seyahata gitmemde bir mahzur olmuyor, dinen yasak ta yoktur. Böyle olunca bir vilayetten diger bir vilayetteki yerleri görmek; camileri ziyaret etmek; içinde namaz kılmak niçin haram olsun; Böyle mantık olabilir mi! Aslında, küçük bir riya olmadan, Allahın mescidlerinin herhangi birinde, Allah için namaz kılmak amacıyla, o kadar yolu kat etmek nasıl haram kılınabilir? Mescitlerde namaz kılmak müstehap olduğuna göre, onun mukaddimesi sayılan seyahat da aynı rengi taşır. - Sahihi Buhari, c/2. s/76.

sahihi Müslim Nevevi şerhiyle, c/9 s/171-169 süneni Nesei Suyuti şerhiyle, c/2. s/37

Bu yazı toplam 1134 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.