1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Zor Bulmaca
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Zor Bulmaca

A+A-

Çok partili döneme geçildikten sonra Türk yisasi hayatı sanırım böyle bir tablo ile karşılaşmadı.Türk siyasi tarihinde ilk kez böyle bir şey görülüyor.
MHP’deki gelişmelerden bahsediyorum.

Bu nedenle;
MHP’de yaşananlar, sadece siyasiler arasında değil, hukukçular arasında da derin görüş ayrılıkları yaşatıyor ve yaşatmaya da devam edecek gibi.

Üstelik;
Siyasi Partiler Kanunu’na,
Parti tüzüğüne,

Hatta;
Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin istemesine rağmen bile MHP’de kurultay yapılıp yapılamayacağına, birbirinden ayrı bölgelerdeki mahkemeler karar veriyor.

Yani;
MHP’de ne olup biteceğine artık MHP’liler karar vermiyor, vermeye güçleri yetmiyor.
Yaklaşık 6-7 aydınr çekişmeler, beyanatlar, muhaliflerin, iş başındaki kadroların ortaya koyduğu tablo ile gelinen nokta onu gösteriyor.

Bir nevi;
Kumanda artık ne MHP yönetiminde, ne de muhaliflerde.
Sanki MHP’yi başka bir sistem, başka bir güç yönetiyor.Görülmeyen bir beyin, bir kafa, bir el yönetmektedir.Muhaliflerin 19 Haziranda gerçekleştirdiği tüzük kurultayına Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi mahkemeye yapılan müracaatla tedbir kararı koydu.

Ardından da;
Çankaya İlçe Seçim Kurulu, MHP tüzüğünü gerekçe göstererek, 10 Temmuz’da seçimli kurultay yapılamayacağına karar verdi.Bunun üzerine Yargıtay yeniden devreye girdi ve muhaliflerin 19 Haziran’da yaptıkları kurultaydaki, tüzük değişikliklerini tescillemedi.

Yani;
İyice arapsaçına döndü, MHP’de olup bitenler.

Bu nedenle;
MHP lideri Devlet Bahçeli bile, 10 Temmuz tarihini kendisi belirlemesine rağmen, yargısal süreçler nedeniyle bu tarihte kurultay yapılmasının imkansız olduğunu söylemek zorunda kaldı.
Tam bu noktada MHP’de ne yapılsın ya da yapılmasın diye düşünülürken, devreye dün de Yüksek Seçim Kurulu girdi.Muhaliflerin, Çankaya İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itirazı reddetti.

Başka anlamla;
Genel Merkez yönetiminin itirazını olumlu bulan Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun kararını doğru buldu.
Bu durum;MHP’de artık kolay kolay olağanüstü kurultay yapılamayacağı anlamına geliyor.
Elbette ki; Bu kararın yankıları, muhalifler arasında fazlasıyla yankı bulacaktır.Hatta belki birtakım karar ya da tercihlere de zorlayacaktır.
Ama görünen şu ki, Bahçeli başkanlığındaki MHP Genel Merkezi, YSK’nın bu kararıyla da muhaliflere artık nefes alacak alan bile bırakmamış oldu.
MHP’de değişim isteği bir başka bahara kaldı ama, bu bulmacayı kim çözecek ? Ya da gerek muhaliflerin, gerekse Bahçeli’nin MHP labirentinden nasıl çıkacağı ciddi bir merak konusu oldu. Bakalım bundan sonra ne olacak, bekleyip görelim. Bayram sonrası hareketin daha da hızlanacağını sanıyorum.

 

Bu yazı toplam 606 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.