1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Zor Günler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Zor Günler

A+A-

Türk Devletleri, Türk Milleti her dönemde zor günler geçirmiştir. Ancak el ele verilerek, birlikte nice zor günler Allah’ın izni ile geride kalmıştır.
Bu dönem de böyle. Bu zor günlerin gelmesinde elbette insanların, bizlerin, bizleri yönetenlerinde katkısının olduğunu düşünmekteyim. Hz. Peygamber’in bir sözünü hatırlayınız.
“ İnsanlar layık olduğu şekilde idare edilir” demektedir.
Evet,Türkiye içeride ve dışarıda zor günlerden geçiyor.
Alman Meclisi'nin birden bire Ermeni aşkının tutması,
Rusya ile çatışmanın eşiğine gelinmiş olması, ABD'nin ısrarla ve inatla Türkiye'nin terör örgütü olarak nitelediği bir çok terör örgütü yanında PYD ile birlikte Türkiye'nin kırmızı çizgileri aşması bunlardan bir kaçıdır.
İngiltere Başbakanı Cameron, adeta bizimle dalga geçercesine "Türkiye 3000 yılında ancak AB'ye girer" diyor. Türkiye'nin hayrına olmayan onlarca gelişme yaşanıyor.
İçeride terör bütün acımasızlığı ve ahlaksızlığıyla devam ederken, millet olarak Türkü, Kürdü, Alevisi, Sunisi, Lazı, Çerkezi, Romanı her birlikte bu durumun sonlandırılmasını istemektedir. PKK bombalı saldırılarını kan dökerek devam ettiriyor.
ABD’de yayınlanan Time dergisi, "Türkiye için savaş eve dönüyor" diye yazıyor. Selahattin Demirtaş, La Repubblica gazetesine 'Türkiye'deki Kürt kentlerinde katliamların yaşandığını, iç savaşa doğru sürüklendiğini bundan artık hiçbir çıkışın olmadığını' söylüyor.
Bölücü cenahta ayrı meclisten söz edenlerin sayısı giderek artıyor. Şehitlerin aziz hatıralarını incitmek! Düşmanlar kavi, durumlar vahimdir. Teröristler fırsat kollarken, her kim veya hangi örgüt, hangi siyasi kadrolar tarafından olursa olsun cami avlularında yaşananlar düşündürücüdür. Şehit cenazelerinde yaşananlar tam da PKK'nın ve bölücülerin arayıp da bulamadığı fırsatları onlara sunuyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Vezneciler'de yaşanan canlı bomba saldırısı sonucu verilen şehitler için düzenlenen cenaze namazında şehitlerin aziz hatırasını inciten şu gelişmeler yaşanıyor. Cenaze öncesi bazı kişiler ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çelengini parçalıyor. Cenaze namazı sonrası protokole yaklaşan bir kişi elindeki mermiyi CHP liderine fırlatıyor. Camiden ayrılırken de birisi çevik kuvvet tişörtlü iki kişi Kılıçdaroğlu'nun üzerine yürümeye çalışıyor.Bunlar Türk Milletinin gözü önünde cereyan etmektedir.Daha önce bir başka şehit cenazesinde de Kılıçdaroğlu'na yumurta atılmıştı.Bu arada Kılıçdaroğlu'nun aracına uyuşturucu bulundurmak, güveni kötüye kullanmak ve adam yaralamaktan sabıkalı birisi saldırıyor. Saldırganlardan bir diğeri ise uyuşturucu bulundurmak ve cinsel tacizden sabıkalı. Bu adamlar Başbakanın ve devlet adamlarının yanına kadar sokulabilmişler!
Şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırılar CHP'lilerin sokağa dökülmesine neden oluyor.
Oyuna gelmemek gerekiyor. AK Parti iktidarı bunu görmeli olan biten karşısında tutumunu yeniden gözden geçirmelidir. Gidiş hayra yorulacak gibi değildir. El ele vermenin zamanıdır! Siyasetin kirli dilinin yeri şehit cenazeleri olamaz. Her ne sebeple olursa olsun cami avlularını siyasi hesaplaşma yeri olarak kullanmak doğru değildir.
Time dergisinden Selahattin Demirtaş'a kadar bütün iç ve dış odakların iç savaş çığırtkanlığı yaptığı bir dönemde herkesten daha çok iktidar partisinin soğukkanlı davranması gereklidir. Germek, kutuplaştırmak, ayrıştırmak ve ötekileştirmek ancak terörün işine yarar.İşte yılbaşında yaşanan son terör olayı ve ölüp giden, masum insanlar, yaralananlar…
Saldırgan henüz bu satırları yazdığım sırada yakalanamamıştır.
Türkiye, omuz omuza vermenin ontolojik bir sorun halini aldığı dönemeçten geçiyor. Bölücülerin, yıkıcıların ve hainlerin emellerini kursaklarında bırakmak için bu vatanla aidiyet hissi olan herkesin birlik içinde olmasının tam zamanıdır.
Yazımı CHURCHİLL’ in bir sözü ile bitireyim.
Diyor ki :
Polotika gerçekleri gizleyip, yalan söylemek değil, gerçeklerin istediğiniz yanını göstermektir.

 

Bu yazı toplam 377 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.