1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ZOR YILLAR !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ZOR YILLAR !..

A+A-

Her gelen yeni yıl eski yılı aratıyor.
Türkiye zor bir süreçten geçmektedir.
Bir taraftan dış düşmanlar, Suriye’de devam eden “Zeytin Dalı “ harekatı, diğer taraftan  etrafımızdaki homurdanmalar, Yunanistan’ın havlaması…
İçeride ise cephe daha değişik.
Bir zamanlar” Hoca efendi” dediğimiz kimse   15 temmuz’da gerçek yüzünü gösterdi ve FETO terör örgütü oluverdi.Dost diye sarıldıklarımız, en keskin düşman, en hızlı hain oldular.
“Barış” dediler, 
“Açılım” dediler,
“Akil insanlar” dediler.
Her şey ortada.
Şimdi Afrin’e giriş yapılmak, teröristleri inlerinde yok etmek için TSK ve ÖSO ile birlikte hareket ediliyor.
Harcanan devlet kaynakları,
Uçup giden canlar, şehitlerimiz…
Türk halkının büyük bölümü bu harekatı coşku ile karşılıyor. Sözde Türkiye Partisi olduğunu  deklare eden, sözde barış isteyen HDP ve onun yardakçıları bu harekata karşı.
Bazı çatlak sesler, kendi örgütleri adına bu harekata karşılar ama, örgüt üyelerinin pek çoğu  genel merkezin açıkladığı bu görüşe katılmıyorlar.
Olağanüstü hal devam ediyor. Bu hal’in getirdiği yetkiler kullanılırken de biraz daha dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.
Tabi ki bütün bunlar yapılırken, Türkiye zor bir  dönemeçten geçmektedir. İç ve dış borç büyüyor.
Sıkıntılar artıyor. Türk Milleti  olarak bunları üstlenmek zorundayız. Nevar ki, bu yapılanlar ise bir çok kişinin katıldığı gibi iç siyaset malzemesi yapılmamalıdır.
Şimdi sırada Afrin’den sonra  Münbiç var. Teröristler çil yavrusu gibi dağılıyor. İt sürüsü gibi yok oluyorlar. Helal olsun Türk askerine. Allah Onlara güç kuvvet versin.
Yalnız sözde bizim müttefikimiz olan ABD, Afrin öncesinde söylediği söylemlerini tekrarlıyor ve Münbiç’ten çekilmeyeceğini  söylüyor. Bakalım nasıl gelişecek. Münbiç Türkiye sınırına 5 Km., Afrin’e ise yaklaşık 100 Km. uzaklıkta.
Şunu da belirteyim.
Zor yıl geçiriyoruz ve zor yıllara gidiyoruz.
Siyasette iç çekişmeyi bırakmalı ve  asgari müşterekte uzlaşma sağlanmalı. Muhalefet halkın ve TSK’nin moralini bozacak, teröristlere ve Tük Milleti düşmanlarına moral vermemelidir. İktidar’da muhalefete kulak asmalıdır.
Bu arada bütün bunlar yaşanırken, Türkiye’de birçok şey de de fırsatçılar kol geziyor. Gıda maddeleri alıp başını gidiyor. Bakliyat fiyatları nerede ise yüzde 50 civarında zamlanmış.
Süt, yoğut, yağ öyle.
Ucuz et, adeta Sıçak tavaya bırakılan yağ gibi oldu.
Vatandaş zor yaşıyor.
Enflasyon büyüyor.
İşsizlik her ne kadar düşme emiliminde ise de  yeterli görülmüyor.
Seçime adım adım gidiliyor. Yerel seçimlere bir yıl civarında bir zaman var. Hükümet istese de, istemese de popülizm yapmak zorundadır.
Allah’a şükürler olsun, uzun bir kuraklık döneminden sonra yağış biraz çiftçinin yüzünü güldürdü ama, sonuç ne getirecek. 
Akaryakıt  fiyatları dünya piyasalarının çük üstündü. Dünya’nın en pahalı petrolünü kullanıyoruz.
Çiftçi borçlu, destek istiyor.
Kimse  kusura bakmasın ama bundan 15-20 öncesi tarım ürünlerinde kendi kendine yeten   7 ülkeden birisiydik.
Ya şimdi;
Amerika'dan mısır, Kanada'dan nohut, Çin'den sarımsak, İran'dan soğan, Tunus'tan zeytinyağı, Fransa'dan , Sırbistan’dan et ithal eden bir Türkiye'de tarım bakanı çıkmış 'Kendine yetecek kadar üretim yapamayan ülkeler bağımsızlığını kaybeder' diyor.
Peki sayın bakan ne ne yapıyorsun?
Tarım sektöründe, çiftçilerin kullandığı girdileri gözden geçirmeli. Tabi ki bu zor yıllarda bunları yapmanın da kolay olmayacağını biliyorum. İhracatımızda artma var ama, ürettiğimiz ürün dünya ile rekabet edebilir bir hale getirilmelidir
Çiftçimiz zenginleştirilmelidir.
Esnaf, tüccar, işçi, emekli ve memur rahatlatılmalıdır. İşsizlik daha aşağıya çekilmelidir. Gençlere mutlaka ama, mutlaka okullarını bitirdikten sonra iş imkanı sağlanmalıdır.
Üreten, fabrikalarının bacaları tüten Türkiye inşa edilmelidir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.