1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zorunluluk 2020'ye ertelendi
Zorunluluk 2020'ye ertelendi

Zorunluluk 2020'ye ertelendi

Yetki belgesi sahiplerinin sayısal takograf ünitelerindeki verileri elektronik ortamda arşivleme ve bu veriyi ayda bir defa gönderme zorunluluğu 1 Ocak 2020'ye ertelendi

A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Araç tescilinin yapıldığı tarihten itibaren 5 iş gününü aşmayan ve taşıma yapılmayan taşıtlar hariç olmak üzere, taşıt belgesine kaydedilmeyen taşıtlar, bu düzenleme kapsamındaki faaliyetlerde kullanılamayacak. Aykırı hareket edenlere idari para cezası uygulanacak. 
"C2, C3, K1, K3, L, M, N ve P" türü yetki belgesi sahipleri, yapacakları taşımalarda yükü verenlerin G, H veya taşıma işleri organizatörü yetki belgesi kapsamında faaliyette bulunup bulunmadığını sorgulamakla yükümlü olacak. Yetki belgesi sahiplerinin, sayısal takograf kullanılması zorunlu ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtları için sayısal takograf ünitelerindeki verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren üçer aylık dönemler halinde elektronik ortamda arşivleme ve bu veriyi ayda bir defa bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine gönderme zorunluluğu, 1 Ocak 2020'ye kadar uygulanmayacak.
Yönetmelikle, hususi taşımacılık yapanlara verilen C1 belgesinin ücreti de 5 bin liradan 15 bin liraya çıkartıldı. Ayrıca düzenlemeye göre, Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren taşıma işleri organizatörü yetki belgesi olan R türü yetki belgesinde yeni belge hazırlanmayacak, düzenlenmiş olanlar yenilenmeyecek.
Kamu kurumu haricindekilere hizmet vermek üzere A1 yetki belgesi alanların, yetki belgesi eki taşıt belgesine kayıtlı taşıtlarını 30 Haziran 2021 tarihine kadar yönetmelikte belirlenen taşıtların yaşı ve cinsine ilişkin şartlara uygun hale getirmeleri gerekecek. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin taşıtları Bakanlıkça taşıt belgesinden resen düşülecek. HATİCE KARAKUŞ
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.