Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

11 AYIN SULTANI BUGÜN GİDİYOR…

A+A-

Geldik gidiyoruz. Günler nasıl geçiyor, su gibi. Bir bakmışsın sabah, bir bakmışsın akşam.
Nasıl tutarız derdi kafasında ve kalbinde tasa etmeyenler için sorun yok.
Onlar İslam’ın şartlarından birini yerine getirdikleri için hiç sorun etmiyorlar. 
Dedik ya Farz olanı yerine getiriyorlar.
Şevkle, sabırla, küçüğünden büyüğüne Bu Muhteşem ayı Allah’ın Rızasını almak için geçirdiler. Sadakalarını, zekatlarını verdiler, henüz vermeyen ne kadar vereceğini hesapladı, bütçesinden o kısmı tedarik edip sağ salim yerine ulaştırma derdinde…
Allah her birinden razı olsun.
Üzülüyorum mu desem, acıyorum mu desem, Allah her birini ıslah etsin mi desem..
Ne desem… Allah her birini ıslah etsin demek en doğrusu.
Göz göre göre oruç tutmayanlar, vatandaşın gözünün içine soka soka orucun nimetlerinden faydalanamayan kardeşlerimiz, abilerimiz, ablalarımız…
Allah’ın rızasından istifade edemeyenler…
Bak göz açıp kapayıncaya kadar geldi de geçti bile.
Hadi Oruç tutmadın ister sağlığın el versin isterse vermesin, Niye be Mübarek oruçlu insanların gözünün içine baka baka, soka soka, göz göre göre yedin?
Ne elde ettin?
Müslümanın birinci vazifesi uyarmaktır. Yeme, içme, yersen de Allah biliyor ya, bari gizli saklı yap.
Mahalle baskısı diye diye, bizi buralara getirdiler. Müslüman mahalle baskısı yapmaz, Müslümana mahalle baskısı yapılır.
Rabbim bilir ya, kardeşim sen kaybettin… Allah’ın sevgisini ve rahmetini tercih edenler sayfalarını nurla sevapla doldurdular.
Çok şükür ki, kalp kırmadan, gönül alan, bunu 1 aya yayan mümin kardeşlerimize…
Bismillahirrahmânirrahîm

BAKARA – 183,184,185,186,187
183– Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.
184- (Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

185- O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayıracak olan, hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kur’ân onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya şahit olursa onda oruç tutsun. Kim de hasta, yahut yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diler zorluk dilemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı tekbir etmenizi ister. Umulur ki şükredersiniz.
186- Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler.
187- Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız, size helâl kılındı. Onlar,sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah’ın sizler için yazdığını isteyin. Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikden size seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Bununla beraber siz mescitlerde îtikaf halinde iken onlara yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın sınırlarıdır, sakın onlara yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki sakınıp korunsunlar.

Bismillahirrahmanirrahim
İbni Ömer (r.a.) rivayet ediyor. Resulullah (sav) buyurdular ki: 
Kıyamet günü oruç ve Kur’ân, kula şefaat edecekler. Oruç şöyle diyecek: “Ey Rabbim! Ben onu gündüzleyin yemesinden ve nefsanî isteklerinden alıkoydum. Hakkında şefaatimi kabul eyle!” Kur’ân da şöyle diyecek: “Ey Rabbim! Ben onu geceleyin uykusundan alıkoydum. Hakkında şefaatimi kabul eyle!” İkisinin de şefaati kabul edilir.
Allah’a Emanet olun… Hayırlı Bayramlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.