1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Acar: Çözüm bekleyen sorunlarımız var
Acar: Çözüm bekleyen sorunlarımız var

Acar: Çözüm bekleyen sorunlarımız var

HUDER Konya Şubesi Başkanı Avukat Mustafa Acar 2021-2022 Adli Yılı açılışı dolayısıyla yaptığı açıklamada mesleki sorunları dile getirdi.

A+A-

HUDER Konya Şubesi Başkanı Avukat Mustafa Acar 2021-2022 Adli Yılı açılışı dolayısıyla yaptığı açıklamada mesleki sorunları dile getirerek “Yargının kurucu unsuru olan avukatlar ile birlikte daha özgün ve etkili bir yargı sistemine doğru her geçen gün daha güvenle ilerleyeceğimize inanıyoruz” dedi.

MESLEKİ ALANIMIZ DARALTILDI

Açıklamasında Avukatlık mesleğinin çözüm bekleyen sorunlarına ve duyduğu ihtiyaçlara da yer veren Acar bu konuda şunları dile getirdi:

“Zorunlu arabuluculuk, noterlere devredilen yargısal işler ve uzlaştırma derken, avukatlık mesleğinin faaliyet alanı iyice daraltılmıştır. Uyuşmazlıkların doğmadan önlenmesini hedefleyen koruyucu avukatlık uygulamaları geliştirilmelidir. Belirli miktarın üzerindeki sözleşmeler ile gayrimenkullün aynına ilişkin sözleşmelerin avukatlar eliyle yapılması, belirli davaların avukatlar eliyle takip edilmesi zorunluluğu getirilmelidir. Kişilerin vaktinde hukuki destek alması yargının iş yükünün azaltılması için de değerlidir. Her ticari şirket kuruluşunda belli saatlik hukuki danışmanlık almak zaruri olmalıdır. Yine ticari uyuşmazlıkların azaltılması, çalışma barışının devamlılığı için ticari şirketlerin avukat bulundurma gerekliliği genişletilmelidir.

CMK gereği avukat görevlendirmelerinde ücretler iyileştirilmeli, ödeme süreleri kısaltılmalıdır. Mesleğimizin başındaki meslektaşlarımıza prim desteği sağlanmalı, otuz yaş altı personel çalıştıranlar için yine süreli prim destekleri öngörülmelidir. Avukatlara kendi vekâletlerini düzenleme yetkisi verilmelidir. Veraset ilamı düzenleme yetkisi de Avukatlara verilmelidir. Ayrıca asgari ücret tarifelerinde mutlaka iyileştirme yapılmalıdır. HABER MERKEZİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.