1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ACIKLI BİR KOMEDİYİZ! 
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ACIKLI BİR KOMEDİYİZ! 

A+A-

Geçenlerde babamın dikkatini çekmiş. “Oğlum bunu bir yaz” diye rica etti. Bende haklı bulduğum konuyu buradan kaleme alıyorum. 
Milletçe Amerika’nın yaptıklarından huzursuzluk duyuyoruz. Bize güç yetenlikle baskı kurmaya çabalıyor. Başını kaldıranın başını ezmeye çalışıyor. Dünya yazılım endüstrisinin tüm iplerini elinde tutuyor. Bu kadar güç ve otoritenin şımarıklığıyla istediği gibi at koşturabiliyor.
Sözde müttefikimiz olduğunu her fırsatta dile getiren Amerika’nın icraatlerine baktığınızda da sizi ekonomik açıdan çökertmek isteyen, ambargo tehdidiyle kafa sallayan aleni bir düşman görüyoruz. Önceki gün Cumhurbaşkanımızın ABD ziyaretinde ki tavırları dahi benim bakış açımla bildiklerini okuyacakları noktasındaydı.  
Ekonomi deyip geçmeyin…
Günümüz dünyasında söz hakkı olan kesimlerin maddi unsurlar açısından doyuma ulaşmış ve istediği gibi her yöne kolu uzayan devasa bir yapıyı karşınızda görebilirsiniz.
Amerikan Doları, dünyanın her yerinde muteber olduğu için gücüne güç katıyor. 
Bahsi geçen bir çok şeyde Amerika’ya kızınca kendi adımıza çelişkiye düşüyoruz. Şehirlerimizde her adım başında Amerikan menşeli fast food’ların tıka basa dolu olduğunu, her yaştan insanımızın buralara oluk oluk para akıttığını biliyoruz. Bu yaman çelişki nedeniyle yapılan sert eleştiriler, köşe yazılarımız, açık oturum programlarımızda ki yorumlar kuru laf  mesabesinden öte geçmiyor.
Babam, geçenlerde Konya’da ki Amerikan fast food restoranları görünce dikkatini çekmiş. Bu kafayla nasıl netice alırız diyerek dertlenince hak verdim. 
Cep telefonuyla konuşurken karşısında ki muhatabına ağzına geldiği kadar Amerika’yı eleştiren vatandaşın elinde ki cep telefonu markası da : Son model IPhone.
Cep telefonlarında ve PC’ler kanalıyla yaygın kullanılan Twitter, Facebook gibi sosyal medya mecralarının da ana merkezi Amerika olduğuna göre yapacak bir şey kalmamış. Düşman bizi içeriden zaten fethetmiş.
Hani bazen internette görüyoruz. Aşağıda ki ürünleri evinize sokmayın diyerek listeler dolusu markaların İsrail menşeli olduğuna işaret edenleri kastediyorum. Listeyi incelediğinizde birinden kaçarken diğerine takılıyorsunuz. Birini kullanmazsanız diğerini kullanmak zorunda kalıyorsunuz. O kadar millileştirmişiz ki çocuğu bakkala salarken arkasından “ Oğlum, bakkaldan OMO al, CİF al, Nescafe al, Sanayağ al, Coca Cola al diyerek ürünlerin adını dahi marka olarak zikrediyoruz. Çocuğa margarin al, çamaşır deterjanı al, kahve al diye hitap etmiyoruz bile…
Ruhen teslim olmuşuz artık… Milli unsurlarımız olmuşlar. 
Günümüzde ekonomi, bu savaşta önde gidenin kılıç sallayabildiği bir noktaya ulaşmış. Rusya bile bu açıdan geride kaldığı için zaman zaman Amerika karşısında zayıf kalabiliyor. Onu da güç yapan SSCB döneminde bünyesinde bulunan milletlerin kendi kültürüyle özdeşleşmesi sonucu oluşan güç sebebiyle mevcut gücünü muhafaza edebiliyor. 
Amerika’yı şımartan bizim gibi kullanılmaya dünden razı anlayışımızdır. Çünkü bu ülkede IPhone kullanmak ayrıcalıkmış gibi algılanıyor. Örneğin SAMSUNG kullanmak ikinci sınıfmış mantığı gibi algılanıyor, algılatılıyor.  
Gelinen noktadan çıkan sonuç bu! Yeni çıkan modelden büyük meblağlar karşılığı almak için uzun kuyruklar oluşturan bir mantığın ulaşacağı sonuç başka ne olacaktı?
O yüzden çıkıp kimse Amerikan aleyhtarlığı kisvesi altında orada burada martaval okumasın. Bu Amerika’yı güç yapan bizim takılı kaldığımız saplantılı haleti ruhiyemizdir. 
Giyim sektöründe; Tommy Hilfiger, Nike, Polo Ralph Lauren, Parizien, Müjde, Hugo Boss, Calvin Klein, Levi’s, Timberland, Lumberjack, Giorgio Armani, Lee…. 
Sigara piyasasının % 40’ını elinde bulunduran Philip Morris Amerika merkezli bir firmadır. Bünyesinde barındırdığı markalar şöyledir: Parlıament, Marlboro, L&M, Lark, Chesterfield, Murattı… Hiç yabancı gelmiyor değil mi? Gelmez tabii…
Gıda Sektöründe; Danone, Maggi, Nestle, Nescafé, Nesquik, Jacobs, Banana, McDonald’s, Burger King, Knorr, Calve, Komili, Becel, Sırma, Rama, Sana, First Sakız, Falım, Kraft, Fritolay, Milka, Ruffles, Doritos, Lays, Cheetos…
Size buradan iddia ediyorum. Kule Site, Kent Plaza, Novada vs. hangisine giderseniz gidin. En kalabalık olan fast food markaları McDonald’s ve Burger King’tir. Buyrun, gidin ve gözünüzle görün. 
Sektörleri daha da genişletebiliriz. Örneğin, içecek sektöründen temizlik sektörüne ve hatta teknoloji sektörüne kadar markaları yazmaya kalkışırsam şaşkınlıktan bakakalırsınız. Ama yukarıda markalarını zikrettiğim üç grup yeterli fikri verecektir. Uzatmak yersizdir. 
O yüzden kendimizi kandırmayalım. Ya doğru düzgün fedakarlık yapmayı öğreneceğiz. Ya da birileri sırtımıza binecek ve dizginler elinde olacak. Nereye çekerse oraya koşmaya devam edeceğiz. Bunda da maalesef gösteriş merakımız rol oynayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.