1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. AHİRET HAZIRLIĞI
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

AHİRET HAZIRLIĞI

A+A-

Ve öyle olur adam ile bir çocuk yanından geçer ve o günahkârı görür. Aradan belli bir zaman geçer yine sorarlar Musa (as)' a:
''-Peki, dünyanın en günahsız insanı kimdir ya Musa?''
Derler. Musa (as) yine Allah (cc)'a müracaat eder:
''-Ya Rabbi peki senin dünyadaki en günahsız kulun kimdir?'' der. Allah azze ve celle: ''-Ya Musa sen buradan ayrılırken yanından bir çocuk ile babası geçecek işte o adam dünyanın en günahsız insanıdır!'' der. Musa (as) bakar ki dünkü adam ile aynı adam:Hz Musa: ''-Ya Rabbi!'' der, dün dünyanın en günahkar insanı iken nasıl olur da bugün en günahsız adamı olur?'' Allah (cc) der ki: ''-Ya Musa senden ayrıldıktan sonra bu çocuk İle babası deniz kenarına gittiler. Çocuk babasına sordu:
-Babacım bu kumlardan daha büyük ne var ?'' Babası:
''-Oğlum bu kumlardan daha büyük deniz var dalgası var köpükleri var.'' Çocuk tekrar: ''-Peki babacım bu denizden büyük ne var?'' ''-Babanın günahları yavrum'' der. Çocuk ya bu, sorar: ''-Peki babacım senin günahlarından daha büyük ne var?'' Adam cevaben der ki: ''-Babanın günahlarından daha büyük Allah'ın merhameti var oğlum'' der. Allah (cc) Musa (as)'a : ''-İşte ya Musa o günahlarından daha büyük bir merhameti olan Beni bildi. Ben de onu affettim.''(alıntı)                        
"SEKİZ ŞEY BENDEN İSTENİR".                                                        İmam Şafii Hazretleri yolda birine rastlar. Adam önce selam verir ve; -"Nasıl sabahladın? Der. İmam Şafii : -Sekiz tane şeyin benden istendiğini düşünerek sabahladım der. Adam şaşırır:
-Ya imam kim sizden 8 tane şey isteyebilir? Sizin kimseyle takışık bir işiniz yoktur ki? İmam, tebessüm ederek meseleyi açar: -Bak benden her sabah kimler neler istiyorlar:
1) Rabbim benden farzını istiyor.
2 ) Rasulullah benden sünnetini istiyor.
3) Aile çoluk çocuk günlük masrafını istiyor.
4) Nefis kendine tabi olmamı istiyor.
5) Şeytan arkasından gitmemi istiyor.
6 )Kiramen kâtibin melekleri iyi şey yazdırmamı istiyor.
7) Geçen günler ihtiyarlanmamı istiyor.
8) Son olarak da Hazreti Azrail hazır olmamı istiyor.
İşte ben bütün bu isteklerin muhatabı olarak sabahlamış bulunuyorum. Her sabah bu sualler cevap bekliyor...Hazret-i Şafii'yi dinleyen, adam düşünmeye başlar ve;  - Ya imam bu saydığın şeyler sadece senden mi  isteniyor yoksa benden de mi? der.     İmam Şafii : --Orasını ben diyemem sen  düşün !  Adam başını aşağı eğer ve söylenerek devam eder. -- Meğer her sabah benden neler isteniyormuş da haberim yokmuş. Ben de düşünmeliyim bunları!!!…                       

                      

 ÜZÜME Mİ SÖZÜME Mİ?
Üftade hazretleri, bir kış günü talebeleriyle dergâhta sohbet ederken, (Taze üzüm olsa da yesek... Kim gidip Çekirge’deki bağdan üzüm toplar getirir?) buyurur. Mevsim kış, dışarıda diz boyu kar vardır. Talebeler, bu kışta, karda üzüm olmaz ki… Hocamıza bir şeyler oldu, istiğrak hali görüldü galiba, neyse birazdan geçer diye düşünürler. [İstiğrak, ilahî aşkla dünyayı unutup kendinden geçmek demektir.]
 

Önceki ve Sonraki Yazılar