Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahlaklı Gençlik

A+A-

Ahlak!
En zor kazanılan ve kazandırılan hasletlerden.
Nedir ahlak?
Yaratılış kurallarına uygun yaşamak.
Ne için yaratıldıysak ona uygun davranmak.
Ne zaman ve nasıl davranmamız gerekiyorsa ona göre ve o şekilde davranmak.
Bunu nasıl bileceğiz ve başaracağız?
"İyi yaşlı olmayan yerde iyi genç olmaz." diye güzel bir Çerkez atasözü vardır.
Aslında ahlaklı gençlik yetiştirebilmek için ahlaklı yetişkinlerimizin olması gerekir.
Her türlü yanlışlığı yapan ve kötü örnek olan yetişkinler varsa gençlerin önünde -ve bu yanlışlar defalarca tekrar ediliyorsa- siz bu gençleri edepli ve ahlaklı hale nasıl getireceksiniz?
İnsanın en önemli yönü örnek almak iken doğru uygulamaları gerçek hayatta gösteremediğiniz gençlerden bu davranışları uygulamalarını nasıl bekleyeceksiniz?
Ahlaklı bir gençlik yetiştirmek için bir modelimiz var mı?
Sadece güzel ahlakla ilgili ayet, hadis ve güzel sözlerden oluşan kitaplar oluşturmakla güzel ahlakı yerleştirebilir miyiz?
Ahlaklı yetiştirebildiğimiz bir kesim var mı?
Ahlaklı olmamız nereye kadar?
Menfaatimizle çatıştığında ahlaklı olabiliyor muyuz?
Bizim, anne-babamız ve akrabalarımız aleyhine bir durum olduğunda adil olup ahlaklı davranabiliyor muyuz?
Biz bu konularda ahlaklı davranan örneklere şahit olduk mu?
AHLAKLI GENÇLİK NASIL YETİŞECEK?
Öncelikle yapacağımız ahlaklı yetişkinler yetiştirmek, yetişkinleri ahlaklı davranır hale getirmek.
bu nasıl olacak?
Peygamberimiz bunu nasıl başardıysa biz de başaracağız inşaallah.
Bunu yaparken gençliğe de özel önem vermemiz gerekir. Bakın sahabeden Cündüb b. Abdullah (r.a) demiştir ki: “Bizler bir grup genç Allah Resûlü (s.a.v) ile beraberdik. O bize Kur’an-ı öğretmeden önce imanı öğretti. Sonra Kur’an’ı öğrendik, onunla imanımız arttı.” (İbn Mâce, Mukaddime, 9)
Mekke'de Darul Erkam, Medine'de Suffe uygulaması peygamberimizin gençliğin imani ve ahlaki eğitimine ne kadar önem verdiğini ortaya koyan bir uygulamasıdır.
O zaman eş zamanlı bir çaba içinde olacağız. İlkönce güzel ahlakın yaşayan temsilcisi biz olacağız. Sözlerimizle eylemlerimiz aynı olacak ve biz etrafımızdaki gençlere rol model olacağız. Aynı zamanda etrafımızdaki yetişkinlerin ahlaklı davranışlar ortaya koymaları ve gençlere iyi örnek olmaları için gayret göstereceğiz. Gençlerin de hem güzel ahlakı öğrenmeleri hem de ahlaki davranmaları için çaba harcayacağız.
Bu sadece okullarda din kültürü dersiyle olmaz. Bu sadece camide namaz kılmakla olmaz.
Özellikle anne-babaların güzel ahlaklı ve sözleriyle davranışlarının tutarlı olmasını sağlamak için gayret göstermemiz gerekir. Çünkü çocukların en fazla gördükleri, örnek aldıkları ve beraber oldukları aileleridir. Eğer aile ahlaki güzellikleri çocuklarına aktaramaz hatta onların zıddı uygulamalarla ahlaki değerleri örselerse bunun tamirinin çok zor olacağını bilmemiz gerekir.
Ahlaklı gençleri yetiştirecek ahlaklı anneler, ahlaklı babalar ve ahlaklı ebe-dedeler yetiştirmeliyiz. Bunu başardığımızda ahlaklı bir gençlik yetiştirmek için ümitvar olabiliriz.
Gençleri ahlaklı davranışlarda bulunmaktan alıkoyan kötülükleri engellemek için neler yapıyoruz?
Gençlerin hayatına yansıyacak iyilikleri çoğaltmak için neler yapıyoruz?
Tüm mü'minler gayret edecek, herkes üzerine düşen görevi yerine getirecek, herkes komşunun çocuğunu yetiştirmek zorunda olduğunun bilincinde olacak bu çabalar sonucunda inşaallah edepli ve ahlaklı hale geleceğiz ve de edepli ve ahlaklı bir gençlik yetiştireceğiz.
Çabalayan koyun murdar ölmez.
Muhabbetlerimle
NURETTİN YILDIZ'DAN GÜZEL SÖZLER
- "Bu ümmet; savaşçı, vurup kıran bir ümmet değildir. Ammâ, onurunu masalarda görüşen bir ümmet de değildir."
- "Kafir üzerinde planı olmayan Müslüman, kardeşi üzerinde plan yapar."
‎- "Eski ayakkabı giydiğin zamanlar anne-babanın kapısında haftada bir duruyordun da, şimdi makam şoförün bile varken onları senede bir defa dahî göremiyorsan sen başka bela arama kendine! Senin sevap bahçeni sel götürmüş!"
- "Sigara küçük günahmış. 'Mış' ama... Bir tanesi küçük günah... Bir pakette yirmi tane var. Yirmi tanesi de mi koca bir günah olmadı? Bu ne biçim gramajdır ki yirmi senedir günde üç paket tüketiyorsun, hâlâ bir kilo olmadı. Senin işine geldiği için bu mini günah olarak kaldı öyle..."
- "Bir mümin sabah namazı kaçırabilir mi? Elbette kaçırır, insan değil mi... Uyuyamaz, çok uyur, dalgın olur, sabah namazı kaçırabilir. Bu değil kıyamet koparan şey. Kıyamet koparan şey, o gün hiçbir şey olmamış gibi kahvaltıyı kaçırmamaktır. Sabah namazı kaçıran biri, kahrından nefsine ceza verip, 'Ben de bugün oruç tutuyorum.' demelidir."
- "Allah'ın mağfiretini, affını geçecek bir günah olamaz. Yeter ki kul, inatlaşmasın."
- "Bir delikanlı, ahlaklı bir genç sabah kalktığında birdenbire terörist olmuyor. Hep küçük bir açıyla sapmalar başlar. Bir gencin sigaraya başlaması, o dumandan nefret etmemekle başlar."
- "Futbol haram mı, helal mi; dur bir dakika! Bir: Sen, çocuğa vakit zayiatının mübahlığını aşıladın. Üç saattir boş boş seyrediyorsun. İki: Kaç tane çıplak adamın avretini seyretmekte sakınca olmayacağına dair çocuğa eğitim vermiş oldun. Sen öyle bir şey demedin. 'Bacaklara bakmak serbesttir.' diyecek hâlin yoktu. Şeytan, 'Çocuk yaramazlık yapmasın diye...' gibi bir mazeretle yola çıkarır zaten."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.