Alanya ve Antalya'yı fırsatlar bekliyor

Alanya ve Antalya'yı fırsatlar bekliyor

Dünya devletlerine diz çöktüren koronavirüs salgınıyla birlikte dünyanın hiç bir yerinin güvenli olmadığı kanısı ülkeler arası trafiği ve turizm zenginliklerini de bir kenara bıraktı. Hal böyle olunca tatil yapmak isteyen dünya vatandaşları arayışa girdi.

A+A-

Bir kaç ülke dışında dünyanın her ülkesine adeta kan kusturan koronavirüs salgınıyla birlikte hayatın eski normallerde olmayacağı sesi yükselerek yayılıyor.

Özellikle sosyal mesafe ve izolasyon gibi konuları iyi uygulayan ayrıca salgının ilk günlerinden itibaren önlemlerini alan ülkeler salgın sınavında büyük aşamalar kaydetti. Türkiye ise bu konuda oldukça kararlı hareket sergiledi ve dünyanın lideri konumuna geçmeyi başardı.

Türkiye, salgının ilk gününden bu yana gelişmeleri yakından takip ederek salgınla ilgili tanımlar geliştirdi. Öte yandan salgının tedavi süreciyle ilgili de önemli bulgulara erişen Türkiye, tedavi sürecinde adeta destan yazdı. Son durum itibariyle 143 bin 114 vakanın 101 bin 715'ini iyileştirmeyi başaran Türkiye, diğer ülkelere de yardımlarıyla adını dünyaya duyurmayı başardı.

Bu gelişmelerin yanı sıra turizm sektörü tarafından ölü sezon olarak bakılan aylar için Türkiye'ye özellikle de yerleşik yabancıların ilk tercihi olan Alanya ve Antalya'ya da gün doğmuş gibi görünüyor.

TURİZMDE GEÇ SEZON MASAYA YATIRILABİLİR

Hayatın normale dönmesinin beklendiği Ağustos ayında Türkiye'de turizm sezonu en parlak günlerini yine yaşayabilir. Yerel yönetimlerin tedbirlerini sıkı almasıyla gelecek misafirlere güven verilirse Alanya ve Antalya sezonu geç de olsa büyük başarılarla tamamlayabilir.

RAKİP ÜLKELER

Türkiye'nin en büyük rakipleri İtalya, İspanya, Yunanistan'da salgın bir türlü kontrol altına alınamıyor. Türkiye'nin önceden aldığı tedbirlerle birlikte özellikle ekonomik ve sosyal alanda rahatlamalar gözlemlendi. Kredilerin önü de açılınca işletmeler de rahat bir nefes alabildi.

İtalya'da bir türlü açıklanamayan kredi ve hibeler nedeniyle 50 milyar Euroluk paket işletmelere ulaşmadı. Zaten zararda olduğu bilinen İtalya iş dünyası hem sanayisini hem de en güçlü olduğu turizm alanında reformlarını ilan edemedi. Türkiye ise takvimde yapılacakları ve önlemlerini bir bir sıraladı.

İspanya'da ise salgın ülkenin çok küçük bir bölümünde kontrol altına alındı. Bu da yüzölçümü büyük olan İspanya'ya yabancı misafirlerin mesafeli bakması anlamına geliyor. Yapılan online anketlerde İspanya'ya güvenin oldukça zayıf olması ise Türkiye'nin büyük ölçüde işine yarıyor.

Yunanistan'da hükümet turizm sezonunu kaçırmak istemiyor. Ancak gelen haberler ise Yunanistan'ın sezona hiç de hazır olmadığını gösteriyor. Öte yandan Yunan vatandaşları alınan kararlardan hiç de mutlu değil. Yunanistan'ın başkenti Atina'da öğretmen ve öğrenciler, Kovid-19 tedbirleri kapsamında eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri protesto etti.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.