Alanya'da kırmızı olan yer kalmadı! Sokak kısıtlamasını bundan dolayı hak etti

Alanya'da kırmızı olan yer kalmadı! Sokak kısıtlamasını bundan dolayı hak etti

Koronavirüs vakalarının Türkiye'de görülmesinden sonra Antalya dahil 31 ilde sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Antalya ilk olarak sokağa geçtiğimiz hafta çıkarak tedbirlere uymanın ödülünü almıştı.

A+A-

Geçtiğimiz Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, yeni alınan kararları ilan etti.

Geçtiğimiz haftadan itibaren kısıtlaması kaldırılan Antalya, kısıtlamaları harfiyen uygulamanın rahatlığını yaşamaya devam ediyor. Durumun böyle devam etmesi de ilerleyen günlerde olasılıklar arasında görülüyor.

Haftasonu sokağa çıkacak Alanya'da ilk hafta koronavirüs haritasına göre son haritasında büyük değişiklik göze çarptı. İlk yayınlanan risk haritasında Alanya'da bazı bölgelerin kırmızı olması riskin ne boyutlarda olduğunu gösteriyordu.

Tüm dünyanın dikkatle beklediği ve izlediği pik noktası ise Türkiye'de oldukça geçilmiş bir zaman aralığı olarak göze çarpıyor. Türkiye, özellikle koronavirüs hastalarına uyguladığı tedavi ve dünyanın gidişatına göre alınan tedbir kararları ise salgının önünü hızlıca kesmede anahtar rol üstlendi.

Bu duruma Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun kararlı davranışı da eklenince Antalya, kısıtlamaların kalktığı ilk illerin başını çekti.

YASAKLARI KALDIRILMAYAN İLLER

Türkiye genelinde Ankara, Balıkesir, Konya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Samsun, Van, Zonguldak'ın yer aldığı toplamda 15 ilde kısıtlamalar devam ediyor.

PARAYI UZATAN DA ALAN DA AYNI KİŞİ OLACAK

Sağlık Bakanlığı'nın yeni aldığı tedbire göre Alanya'da dolmuş ücretlerini yolcular kendisi uzatıp para üstünü de kendisi alacak. Bu uygulama sayesinde büyük oranda bulaşının önünün alınması planlanıyor. 

SON HAFTADA YASAKLARI KALDIRILAN İLLER

Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası "16-17-18-19 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 9 ilimiz için daha giriş-çıkış yasağını kaldırıyoruz. Bu iller Diyarbakır, Adana, Mardin, Trabzon, Ordu, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Tekirdağ, Denizli" demişti.

ALANYA'DA RİSKLİ BÖLGE KALMADI

Tedbirlere gösterilen hassasiyet sayesinde Alanya'nın ilk koronavirüs risk haritası adeta tarihe karıştı. Alanya'da son durum itibariyle kırmızıyla işaretlenmiş bölge bulunmuyor.

15 Mayıs 2020 tarihi itibariyle haritada Alanya'nın risk haritası ise şu şekilde:

alanya-risk-haritasi.jpg

15-mayis-alanya-koronavirus-haritasi-2.jpg

15-mayis-alanya-koronavirus-haritasi-3.jpg

RİSKLİ ALANLAR NEYE GÖRE İŞARETLENİYOR?

Sağlık Bakanlığı'nın hazırlattığı koronavirüs risk haritasında yer alan uyarıda "Bu harita, tespit edilmiş koronavirüs hastalarının ve temaslı riskli kişilerin adreslerine göre oluşturulmuş yoğunluk haritasıdır. Noktasal veri içermemektedir" cümlelerine yer veriliyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.