Ahmet Turan

Ahmet Turan

Algılara dikkat edelim

A+A-

Ak Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız Konya basınını iftar davetinde buluşturdu.

Gonya da bir yere gidip geldiğiniz de “Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun. Anat balımmm neler gonuşdunuz” dirler.

Altunyaldız’ın Meram da Mimar Mustafa Dolular’ın işletmeciliğini yaptığı 5inch kafe restoranda verdiği iftar davetine Ak Parti İl Başkanı Hasan Angı’nın da katılması sohbeti goyulaştırdı.

Altunyaldızla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden milletvekili aday adayı olmak için istifa ettikten sonra tanışmıştık.

İlk karşılaşmamızda devlet adamlığı liyakatının yanında siyaset tecrübesinin ve heyecanının da olduğu hissini veriyordu.

Sohbet esnasında heyecanını gizlemeye çalışsa da konulara göre zaman zaman bu heyecanını aşikar ediyordu.

Aday adaylığı süreci adaylıkla sonuçlanınca seçim yoğunluğu ve TBMM’ye gidişi ile bizim görüşmemiz de çok seyrekleşti.

Onun için iftar daveti sohbeti kaldığımız yerden canlandırdı.

Bizim sohbetimiz haber paylaşımı ağırlıklı olunca sorularımızla yavaş yavaş gündemle ilgili bilgileri de almaya başladık.

Hasan başkan da, Milletvekili Altunyaldız da özellikle tarım ve hayvancılık dahil üretimi engellemeye yönelik bazı çevrelerin algı oluşturma çabası içerisinde olduklarına dikkat çekerek, bunlara itibar edilmemesi gerektiği çağrısında bulundular.

Konya Ovası sulama projelerinin bir-bir hayata geçirildiğini de söylediler.

Hükümetin üretim, ihracat, istihdam ve yatırım alanlarında gerek yasal düzenlemeler gerekse de gerçekleştirilecek saha çalışmalarıyla birlikte Türkiye'nin geleceğini inşa etme ve milletimize en iyi ve en nitelikli hizmeti verme gayretini sürdüreceklerini de kaydettiler.

Dünyanın gündemi olan iklim değişikliği konusuna gelince Milletvekili Altunyaldız’ın görüşleri şöyleydi

İklim değişikliği tehditlerin yanında fırsatlar da içeriyor. Türkiye bu fırsatları değerlendirecek öncü ülkelerden birisidir.

Ülkemiz adına iklim değişikliğiyle ilgili hazırladığımız rapor AB Konseyi tarafından kabul edilerek 47 ülkeye tavsiye olarak gönderildi.

Özelikle gelişmiş ülkelerin kaynakları fütursuzca kullanmaları, hava, su ve tüm canlıları kirletmeleri yenileme döngüsünü ortadan kaldırdı. Bu konu tehditleri ve fırsatları barındırıyor. Fırsatlar hazır olanlar için şanstır. Türkiye, iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik attığı adımlarla bu fırsatları değerlendirecek öncü ülkeler arasında yer alıyor.

Altunyaldız, Konya'da yapımı süren ve tamamlandığında Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Karapınar GES’le ilgili olarak ta; yeşil kalkınma devrimine karbon emisyonunu azaltarak katkı sağlayacağını bildirdi.

Kurulu gücün 628 megavata ulaştığı santralde, 812 bin 303 megavatsaatlik üretimin gerçekleştirildiğini aktaran Altunyaldız, toplam kurulu gücü 1300 megavat olacak santralde, 3,5 milyon güneş panelinin kullanılacağını anımsattı.

Karapınar GES tamamlandığında yıllık 2 milyon tonun üzerinde karbon emisyonunun önüne geçilecek.

Bu yatırımla hem yaklaşık 2,5 milyon vatandaşın hem elektriği Konya'dan karşılancak, hem de ülkemizin yeşil kalkınma devrimine karbon emisyonunu azaltarak katkı sağlayacak. Bu proje Konya'yı yeşil dönüşümün ve yenilenebilir enerjinin merkezi yapacak.

Altunyaldız, ayrıca her yeri bir elektrik santralı yaptık diyerek enerji alanında kaynak çeşitliliğinin başarıyla hayata geçirildiğini de kaydetti.

Erken Genel Seçim olur mu? şeklindeki sorumuza Hasan başkan da, Milletvekili Altunyaldız da erken seçim için bir durumun söz konusu olmadığını anlattılar.

‘Dünya da tarımsal üretimin öneminin çok artması Konya Ovası’na dış havzadan su getirilmesi projesini olumlu etkiler mi’ sorumuza da “Öyle görünüyor” şeklinde cevap aldık.

Ulaşım gibi Altyapı yatırımları, Rusya- Ukrayna Savaşı, batının Türkiye ye bakışı ve Afrika ülkelerine yatırımlar gibi çok konuyu konuştuk.

İyi de oldu.

Kalanları da önümüzdeki günlerde paylaşırız.

Ama taşımacılık, enerji ve tedarik gibi alanlarda coğrafyanın Türkiye’yi çok önemli kılmasını da unutmayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar