Ali Babacan'ın kurması muhtemel partinin Konya il teşkilatına kimler girecek? Parti kararı süresince neler yaşandı?

Ali Babacan'ın kurması muhtemel partinin Konya il teşkilatına kimler girecek? Parti kararı süresince neler yaşandı?

HaberTurk yazarı Muharrem Sarıkaya, Babacan’ın kurmay heyetindeki isimlerin daha önce partinin kuruluş tarihini sonbaharın sonu olarak açıkladıklarını şimdi ise partinin kuruluş tarihinin revize edildiği kulis bilgisini paylaştıklarını dile getirdi.

A+A-

İHTİYACA CEVAP VERECEK POLİTİKALAR

Sarıkaya yazısında parti kuruluşu tarihinin revize edilmesinde AKP’den gelen tepkilerin etkisi olmadığını belirtti. “Kurulacak parti hangi ilke ve program üzerine oturacak? ‘Seçmenin istikrarı ve geleceği sorguladığı, kendisine umut verecek yeni isimlere yöneldiği dönemde, bu beklentilere hangi politikalarla karşılık verilecek? Buna ilişkin kapsamlı dosyalara ihtiyaç var‘ tespitinin altı çiziliyor” diye yazdı.

BU DOSYALAR ORTAK AKILLA ÜRETİLMELİ

Sarıkaya, Babacan’ın kurmaylarının bu dosyaların ortak akılla üretilmesi ve kedilerine katılacak her kesimin katkı vermesi gerektiği kanaatinde olduklarını belirtti. Sarıkaya, Babacan ekibinin pozisyon tayini için iki sorunun yanıtı aradığını dile getirdi.

ERKEN SEÇİM BİZE NE GETİRİR?

Sarıkaya yazısında bu iki soruya ilişkin şunları aktardı: “İlki: ‘Partinin kuruluşunu hemen gerçekleştirip, TBMM’de iktidar çoğunluğunun tükenmesine ve bir erken seçimle sonuçlanacak tablonun ortaya çıkmasına aracı olmamız bize getirir?’ İkinci soru ise ‘birkaç ay sonra çıkma ihtimali bulunan ekonomik krize gerekçe olarak gösterilmeyelim, üzerimize kalmasın ‘ yaklaşımı üzerine kurulu.”

SONUMUZ ÇİPRAS GİBİ OLMASIN

Sarıkaya yazısında, “Böyle bir zeminin ortaya çıkması sonrası erken genel seçimle iktidara gelen kim olursa olsun Yunanistan’da bu seçim iktidarı kaybeden Çipras’tan farklı olmayacağına inanılıyor. Yani, ekonomik acı reçeteyi halka içiren, bir diğer anlatımla 1999 ekonomik krizi sonrası kararları alan Kemal Derviş görüntüsüne düşmeyi arzulamıyor. O nedenle partileşme sürecini daha ağırdan alan, ekonomik gelişmelerin seyrini izleyip, riskini üstlenmeyen pozisyona geçmeyi daha uygun buluyor” ifadelerini kullandı.

AKP HAREKETİ GİBİ ALGILANMAK İSTEMİYORLAR

Sarıkaya şunları dile getirdi: “Özellikle de görev verilmediği için bir kenarda kalmış AK Parti kadrolarından oluşacak parti yapısının kendileri açısından sıkıntı yaratacağının da altını çiziyorlar. Bütün bunlardan dolayı parti sürecini biraz ağırdan alma çabasındalar.”

DAVUTOĞLU CEPHESİ DAHA HIZLI DAVRANACAK

Ahmet Davutoğlu cephesinin ise biraz daha hızlı hareket etme kararında olduğunu vurgulayan Sarıkaya, “Davutoğlu ekibi, AK Parti’nin yeni bir politik açılım yapma konusunda gittikçe gerilediği inancında. ‘Taban istikrarı sorguluyor ve buna verilen cevap da ümmeti parçalamayın gibi ortadan bir söylemle topu taca atmak… ‘ yaklaşımı sergileniyor.Babacan ekibinin aksine, her ne olursa olsun bunun bir erken seçime yol açacağına inanmıyor” diye yazdı.

YENİ PARTİ HAKKINDA HANGİ PARTİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Abdullah Gül destekli Ali Babacan’ın kuracağı partinin siyaset denkleminde nereye oturacağı, hangi partiden ne kadar oy alacağı merak konusu. Yeni partinin en fazla oyu AK Parti’den alması beklenirken, kendini konumlandıracağı çizgiye göre her partiden bir miktar oy alabileceği tahmin ediliyor.

CHP’DE BABACAN ENDİŞESİ

CHP kendisine emanet olarak verilen AKP’li küskün seçmenlerin kurulacak yeni partilere kaymasından endişe ediyor. CHP içinde, kurulacak her yeni partinin demokrasiye güç katacağı yönünde ilkesel bir görüş öne çıkıyor. Ancak CHP’de yeni partilerin siyasetteki mevcut dengeleri de değiştireceği yönünde değerlendirmeler var. Bu nedenle parti içerisinde yerel seçimlerde alınan emanet oyların kurulacak yeni partilere kayabileceği yönünde ihtimaller konuşuluyor.

CHP PARTİ PROGRAMINI DEĞİŞTİRİYOR

CHP, bunun önüne geçebilmek amacıyla yeni çalışmalar yapılması gerektiği yönünde öneriler sunuyor. Bunun ilk adımı olarak CHP parti programını değiştiriyor. Yerel seçimlerin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla yeni parti programı hazırlıkları başlarken, parti kurmaylarının muhafazakâr ve liberal partilerin programları üzerinde çalıştığı öğrenildi.

MHP: YENİ PARTİ AK PARTİ’YE YARAR?

MHP, AKP’li küskünlerin kuracağı yeni partileri MHP’nin olağanüstü kurultay sürecine ve İyi Parti’nin kuruluşuna benzetiyor. MHP, bu süreçten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlenerek çıkabileceği, kurulacak yeni partinin AKP’nin gölgesinde bir parti olarak siyasi tarihte yerini alabileceği ve AKP seçmeninin kendi partisine sahip çıkabileceği görüşüne sahip.

İYİ PARTİ: SON DERECE FAYDALI OLUR

İyi Parti ise kurulacak yeni partinin Türkiye için son derece faydalı olacağı görüşünde. İyi Parti, kutuplaşmadan yana muzdarip olan Türkiye’de çeşitliliğe ihtiyaç olduğunu dile getiriyor. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İki blok arasındaki siyasi bölünmeyi yani bloklaşarak bölünmeyi Türkiye’nin insanların birbirleriyle olan ilişkileri açısından mahsurlu görüyorum. Yani yumuşamayı sağlayabilir seçmenin birbiriyle olan ilişkilerinde” ifadelerini kullanıyor.

AKP ÇÖZÜLMEYE BAŞLADI

Saadet Partisi ise yeni partinin ileriye matuf büyük işler yapabileceği bir siyasi ortamın bulunmadığı görüşünde. AKP’nin çözülmeye başladığı ve seçmenle başlayıp seçilmişlerle devam eden bu çözülmenin devam edeceğini ifade ediyor. Kapılarının herkese açık olduğunu belirten Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, yeni parti hazırlığında olan siyasilerle de görüşmelerinin olduğunu belirtti.

AKP’YE GÖRE YENİ PARTİ ÜMMETİ BÖLÜYOR

Yeni partinin en fazla zarar vereceği parti hiç şüphesiz AKP olacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni parti kuracakları ihanetle ve ümmeti bölmekle suçluyor. Her ne kadar Erdoğan, “Bunların sonu da hüsran olacak” dese de parti içerisinde yeni sistemin getirdiği 50+1’den barajından kaynaklı işlerin giderek zorlaşacağı kanaati hakim.

HDP YENİ PARTİYE KARŞI TEMKİNLİ

HDP’de ise AKP içerisinden parti ve liderinin yanlışlarının görülmeye başlamasından umutlu. Ancak yeni kurulacak partinin kendini konumlandıracağı yeri ve söylemlerini görmeden demokrasi adına katkı sağlayıp sağlayamayacağı konusunda temkinli.

Ali Babacan’ın istifası sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan “Arkadan bıçakladılar” dediği kulislere yansıdı. Erdoğan, Bosna Hersek dönüşü ise Gül ve Babacan’ı açıktan “ümmeti parçalamakla” suçlandı.

"ERDOĞAN TÜRKİYE’Yİ BİR ALT LİGE TAŞIDI"

BBC Türkçe’nin haberine göre, Abdullah Gül, “tek adam” rejimi eleştirileri ile Erdoğan’a tepkisini açıktan dile getiriyor.

Gül’ün yakın çevresine yaptığı değerlendirmelerde, ihanet eleştirilerine “Biz, Avrupa Birliği hedefi doğrultusunda, muhafazakâr, dindar demokrat kimliğimizi koruyarak, demokratik değerleri benimseyen, çevremizdeki Müslüman ülkelere rol model olacak bir iktidar hedeflemiştik, ancak gelinen nokta Türkiye’yi bambaşka yere, bir alt lige taşıdı. Yeni rejim, bizim muhafazakâr demokrat kimliğimizle uyuşmuyor” mesajıyla yanıt verdiği belirtildi.

FAZİLET PARTİSİ GÖNDERMESİ

Gül ve Babacan ekibi, yeni parti oluşumunun gerekliliği konusunda, hem kendilerinin hem Erdoğan’ın içinde yer aldığı “yenilikçiler” olarak adlandırılan hareketin, Necmettin Erbakan liderliğindeki Fazilet Partisi ile yollarını ayırmasına göndermede bulundukları belirtiliyor. Haberde yer alan kulise göre o dönem, “kararların ortak akılla alınması, tek kişinin belirleyiciliği yerine parti kurullarının demokratik katılımının sağlanmasının” hedeflendiği anımsatılıyor.

ERDOĞAN’IN AKLINDA GÜL DEĞİL VECDİ GÖNÜL VARDI

Erdoğan’ın Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanı yaptığı ve bu nedenle vefayı hak ettiği eleştirileri de muhaliflerin gündeminde. Muhalifler, Gül’ün cumhurbaşkanı seçildiği dönemde Erdoğan’ın aklında Vecdi Gönül olduğunu ifade ediyor.

PARTİLER ÜSTÜ DURUŞUMU DEVAM ETTİRECEĞİM

Gül’ün gerek yeni parti oluşumundaki arkadaşları ile gerekse yakın çevresine yaptığı değerlendirmelerde, “Artık cumhurbaşkanı olmasam da, yedi yıl boyunca bu kimlik üzerimize nüfuz etti. Bir yandan tek kişi yönetimini eleştirirken, diğer yandan bir parti oluşumu içinde yer almam doğru olmaz, partilerüstü konumumu sürdüreceğim” mesajı verdiği aktarılıyor.

UZLAŞI OLURSA CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK

Haberde, Gül’ün bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde, üzerinde uzlaşma olması halinde, aday olmasının da olasılık dahilinde gösterildiği ifade ediliyor. Öte yandan Davutoğlu ile Babacan’ın tek bir parti altında toplanma olasılığının olup olmadığı da sorgulanıyor. Davutoğlu ile Babacan arasındaki en temel ayrışmanın dış politikadaki anlayış farkı olduğu söyleniyor.

İKİ HAREKETİN BİRLEŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Davutoğlu ve Babacan’ın aynı parti çatısı altında buluşması olasılığının olmadığı ifade ediliyor. İlk başlarda iki hareketin birleşmesi için aracılar nabız yoklasa da; Davutoğlu’nun Suriye politikalarının yanı sıra, Gül’ün yeniden cumhurbaşkanı adaylığının gündeme gelmesine giden süreçteki rolünün düşünülmesi ve bazı temel politikalarda görüş ayrılığının etkili olduğu yorumu yapılıyor.

ALİ BABACAN'IN YENİ PARTİSİ'NE KONYA'DAN KİMLER KATILACAK?

Bir dönem Tansu Çiller'in danışmanlığını da yapan tecrübeli gazeteci Memduh Bayraktaroğlu, AK Parti'den yeni kurulacak partiye 70'den az olmamak üzere milletvekilinin geçeceğini dile getirdi.

Daha önceki dönemlerde yaşanan CHP, Saadet Partisi örneklerini veren Bayraktaroğlu, mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti'den birçok vekilin Ali Babacan'a geçeceğini iddia etti.

Konya'da ise kimlerin yeni kurulması muhtemel partiye geçeceği ise merak konusu oldu.

FATİH ERBAKAN DA TOPA GİRDİ

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, AK Parti'den istifa eden Ali Babacan ile ilgili olarak, "Üç seçim neden beklediniz o zaman? İşler kötüye gidince bir anda ortaya çıktınız. Ortadaki hatada sizin de payınız var" dedi.

Fatih Erbakan, AKİT TV'de yayınlanan Vizyon programına katıldı.

Erbakan, her şeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklemenin doğru olmadığını belirterek, "Bahsettiğiniz isim 13 yıl AK Parti bünyesinde bakanlık yaptı. Partinin MYK’sında bulundu. Gelinen nokta iyi ise de kötü ise de sizin eseriniz. İşler iyi ise sizin eseriniz, kötü ise Sayın Tayyip beyin eseri. Böyle olmaz. Siz direk kötü diyorsunuz. Burada en büyük paye de sizindir. Ekomomiyi yönettiniz. Durumun buraya gelmesinde en büyük pay sizindir. Birden çıkıp ‘Biz ülkeyi kurtaracağız’ diyorsunuz. Tayyip Beyi eleştiriyorsunuz. Üç seçim neden beklediniz o zaman? İşler kötüye gidince bir anda ortaya çıktınız" dedi.

 

BABACAN'IN EKİBİNDEN "REVİZE" İDDİASINA YANIT

RS FM'de 'Bi De Bunu Dinle' ve 'Söylemesi Bizden' programlarını hazırlayıp sunan gazeteci Yavuz Oğhan, geçtiğimiz günlerde AK Parti Kurucular Kurulu üyeliğinden istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yeni parti kurma girişimiyle ilgili bilgi paylaştı.

Oğhan, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: "Babacan'ın ekibi ile konuştum, 'planlamada bir değişiklik yok' diyorlar, hedef yıl sonuna kadar partiyi kurmaktı hala aynı noktada olduklarını söylediler, Davutoğlu ekibiyle de konuştum onların planlamasında da yine kendi açıklamalarına göre dünden bugüne bir değişiklik yok."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.