1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. AMA HERKES ÖLECEK.
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

AMA HERKES ÖLECEK.

A+A-

 -Benimle konuşmak mı istiyorsun ?” Diye sordu Bilge.
-“Eğer vaktiniz varsa dedim. Gülümsedi. -“Benim her zaman vaktim vardır.” Dedi.
... ... -“Bana ne sormak istiyorsun?” -“İnsanoğlu seni en çok hangi yönüyle şaşırtıyor?”
-“çocukluktan sıkılıp hemen büyümek istiyorlar,” “Büyüyünce de tekrar çocuk olmak…” “Yarınından endişe ederken bugünü unutuyorlar,” “Ne bugünü nede yarını yaşayabiliyorlar…” “Para kazanmak için, önce sağlıklarını harcıyorlar,” “Sonrada sağlıkları için paralarını…” “Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyorlar,” “Ve de hiç yaşamamış gibi ölüp gidiyorlar…” Bilge elimden tuttu ve sonra boşluğu bir sessizlik doldurdu Sordum; Ana Baba olarak çocuklarıma en çok neyi öğretmeliyim ?
“Kimseye kendilerini sevdiremeyeceklerini Ancak kendilerini sevilebilecek biri yapabileceklerini…”  “İnsanların emeklerinin satın alınabileceğini, Kalplerinin ve akıllarının kazanılabileceğini…” “Kalp yaralarının bir anda açılabileceğini Kapanmasının yıllar sürebileceğini,” “Affetmeyi, Affederek Ve Öğreterek öğrenilebileceğini..” “Zenginliğin; Hayatta çok şeye sahip olmak değil, En az şeye ihtiyaç duymak olduğunu…” “Aynı şeye bakan insanların, her birinin farklı şeyler gördüğünü“
“Önemli olanın, Neye baktığınız değil,
Ona nasıl baktığımız olduğunu …”
“Esnekliğin hayat, ”Sertliğin ölüm olduğunu..” “Gücün kaynağının para ve mevki değil,
Gönül ve ilim olduğunu…” “Kinin kalbe ağırlık olduğunu… Hata karşısında özür dilemenin, Gerçek büyüklük olduğunu…”
“İnsanın özünün sevgi olduğunu, Ama nasıl göstereceklerini ve söyleyeceklerini bilmeyen çok seven insanların olduğunu..”
“Adaletin, Her şeyin olması gerektiği yerde bulunması olduğunu..” Öğret ve sende unutma…
“ölüm yaşlılığa yakıştırılır, ama herkes ölecek yaştadır.."
4 VAV'DAN SAKININ
4 Vav'dan sakının."
Büyükler diyorlar ki: "Vav'lardan sakının diyorlar."
Bu Vav'lar nedir?
1-Bir defa yani 'Vallahi' diyerek lüzumsuz yere yemin etmekten sakın. Çünkü Allah (cc) şahit gösteriliyor. Allah adıyla 'Vallahi' diyerek bir yemin etmekten sakın.
2-İkincisi, Mesuliyet şuuruyla hassasiyet taşımayan bir 'vali' olmaktan sakın. Buda Vav'la başlıyor "vali", mesuliyet şuuruyla hassasiyet taşımayan bir 'vali' olmaktan sakın.
3-Üçüncüsü, hakkını ifa edemediğin bir 'vasi' olmaktan sakın.
4-Dördüncüsü, 'vakıf'. Vakıf mesuliyetinden korkun. Onu gereği gibi muhafaza edin. Tabi bu vakıf hizmetlerinden uzak durun demek değildir. Liyakat sahibi kişilerin bu vakıf hizmetinde bulunması zaruridir.
Çünkü Cenâbı Hak geri durmayacak. "Verdiğimiz nimetlerden sorulacaksınız." buyuruyor. Allah (cc) o istidadı vermiş, o şeyi vermiş bide Efendimize (s.a.v) benzemek istiyor kıyamette.
Demek liyakatimiz, bütün gücü kullanarak bu vakıf hizmetlerinde bulunmamız lazım. Bu amme menfaatinde.  (O.N.Topbaş)

Önceki ve Sonraki Yazılar