1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ankara’da Patlama Ve...
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’da Patlama Ve...

A+A-

Ankara’da 17 Şubat günü askeri araca düzenlenen terör saldırısı Türkiye gündemini bir anda değiştirdi. Akşam saatlerinde meydana gelen acı olay sonrası siyasi çevrelerden, dış basından, futbol camiasından ve sosyal medyadan sayısız tepki sesi yükseldi.Futbol camiası da terör saldırısına sessiz kalmayanlar arasındaydı. TFF ve 4 Büyükler ve Konyaspor yayınladıkları kınama mesajı ile tek yürek oldular.
Devletimiz güçlüdür. Bunların hesabını soracak ama, Ben geçtiğimiz günlerde sormuştum. Ankara’nın göbeğinde 2. Büyük terör olayı yaşandı. Peki bizim MİT nerede, ne iş görüyor ?

Yeni anayasa komisyonu dağıldı. Mesadan kalkan CHP. CHP’nin istediği bir isim değişikliği. AK parti buna direnmemesi gerekir diye düşünüyorum ama, CHP’nin yaptığı da doğru değil. MHP bu olay karşısında kayıtsız kalmadı ve sanki AK partiye destek veren açıklamalar yaptı. Bakalım bundan sonrası nasıl gelişecek ?

Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin Maarif etnamesinden Bedir Yayınlarının bir yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum. Katılırsını, yada katılmazsınız ama, maalesef gerçek bu.
Çeşitli tarihi, kültürel ve sosyal sebeplerden dolayı zamanımız İslam dünyası buhran içinde çalkalanmaktadır. Müslümanlar arasında dini otorite dini otorite ve hiyerarşi kurumları ya yıkılmış, yahut büyük darbe yemiştir. Bu yüzden dini mevzularda söz ayağa düşmüş, sadece ehliyet, liyakat ve icazet sahiplerinin konuşmaları ve yazmaları gereken hayati din meseleleri müçtehit taslaklarının, çoluk, çocuğun, cehelenin, yarı mühtedilerin, bid’at ehlinin, kahvehane cemaatinin ağzına sakız olmuştur.

Bu arada bir kısım İslami basın ve yayın organları ve yayın işleri de karma karışık bir hale gelmiştir. Sırf para kazanmak, zengin olmak maksadıyla kontrolsüz, murakabesiz bir şekilde yayın yapılmaktadır.
Bir takım ehliyetsiz yazar, mütercim ve kitapcılar yüzünden telifler telefata dönüşmüştür. Mubarek Ramazan ayında Kur’an ile yalanı bir araya getirenler bile görülmüştür. Çok satan kitapların ofset usulüyle kaçak korsan baskılarının yapılması vukuat-ı adiye haline gelmiştir. Hele Kur’an meali tercüme ve tefsirleri işi tam bir facia halini almıştır. Başkalarına hazırlatılan müsvettelere imza atmalar, acele yetişsin diye Kur’an-ı birkaç parçaya ayırıp cahil mütercime çalakalem, aşırma mealler hazırlatmalar, şeriat müsaade etmediği halde metn-i Kur’an-ı Latin harfleriyle yazmalar, Arapça aslında olmadığı halde, cilt sayısını çoğaltıp Müslümanların daha fazla parasını çekebilmek için yersiz ve şişirme ilavelerle tefsir külliyatı neşr etmeler…
Yolsuzluk ve cinayetlerin hangi birini sayalım?
Müslümanların ileri gelen sorumlu tabakasının bu basın ve yayın keşmekeşine bir çare bulmak üzere harekete geçmeleri, dini neşriyata bir çeki düzen vermeleri, basılıp, yayılan eserleri kontrol edecek ilmi ve akademik kurumlar tesis etmeleri zaruri bir vazife haline gelmiş bulunmaktadır. Aksi takdirde Müslüman cemaatin, bilhassa imanlı gençlerin kafaları daha da karışacak, hizmet yerine hezimet olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.