Antalya'da sağlık ekipleri her an kapınızı çalabilir! 4 binden fazla haneye gidilecek

Antalya'da sağlık ekipleri her an kapınızı çalabilir! 4 binden fazla haneye gidilecek

Antalya'da 4 bin 157 haneye ulaşılarak hanede yaşayan bir kişiden hem PCR testi için sürüntü örneği hem de antikor testi için kan alınacak. Sağlık Bakanlığı 81 ilde salgına karşı bağışıklık geliştirenleri saptamak için, antikor testleri yapmaya başladı.

A+A-

Yeni tip korona virüsle mücadele kapsamında başlatılan “Toplum Tarama Çalışması” ile 81 ilde antikor testlerine başlandı. Antikor testleriyle semptom göstermemiş ancak hastalığı geçirmiş olanlar tespit edilerek bağışıklık haritası belirlenecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, "Ülkemizde ilk Covid-19 vakası 11 Mart 2020’de saptanmış, devam eden süreçte dünyada olduğu gibi ülkemizde de vakalar görülmüştür. Bakanlığımız, 11 Mart 2020 tarihinden beri ülkemizde görülmekte olan Korona virüs hastalığına karşı çok sayıda önlem almış ve önemli düzeyde başarılar sağlamıştır. Bu başarıların sürmesi ve gelecek dönemdeki hazırlıklarımızı planlamak amacıyla Türkiye çapında tüm illeri temsil eden bir çalışma yapılacaktır" dedi.

Hülür, çalışma ile Türkiye’de ülke ve il düzeyinde hastalığın görülme sıklığını saptamak, Türkiye’de ülke ve il düzeyinde geçirilmiş hastalık düzeyini saptamak ve Türkiye’de ülke ve il düzeyinde asemptomatik hastalık düzeyini saptamanın hedeflendiğini belirtti.

4 BİN 157 HANE

"Araştırma Türkiye’deki tüm illeri ve tüm yaş gruplarını kapsamaktadır" diyen Hülür şöyle devam etti;

"Araştırmada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanan örneklem büyüklüğüne göre hangi ilde kaç haneye gidilmesi gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca her hane için 2 yedek hane belirlenmiştir. Ulaşılan her haneden çalışma için rastgele örneklem ile 1 kişi seçilecektir. Bu çalışmada ilimizde 4 bin 157 haneye ulaşılarak hanede yaşayanlardan rastgele örneklem ile bir kişi seçilecektir.

ONAY ALINACAK

Seçilen kişinin onamı alındıktan sonra ve hem PCR testi için sürüntü örneği hem de antikor testi için kan örneği alınacak ve alınan numuneler Bakanlığımızın belirlediği laboratuvarda çalışılacaktır. Saha çalışması ekiplerimiz tarafından ilimizde başlamıştır."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum