Antalya’nın koronavirüs haritasında dikkat çeken detaylar rapora yansıdı

Antalya’nın koronavirüs haritasında dikkat çeken detaylar rapora yansıdı

Koronavirüs salgınıyla mücadelede örnek şehir olan Antalya’nın koronavirüs risk haritasında ilginç detaylar ortaya çıktı. Küresel salgının Türkiye’deki ilk günlerinde mücadele gücüyle dünyaya örnek olan turizm cennetinde kırmızı alanlar belirdi.

A+A-

Dünyaya kâbusu yaşatan koronavirüs salgınında artık bir an sonrası bilinmez bir noktaya gelindi. Virüsün tamamen bitirdiği düşünülen ülkelerde tekrar vakalar ortaya çıkmaya başladı. Bunun yanı sıra virüsün mutasyona uğradığı ihtimali de salgının nerelere gelebileceğinin tahmin yolunu tamamen kapattı.

Aşı çalışmalarında ilk olarak Rusya açıklama yaptı ancak Dünya Sağlık Örgütü dâhil birçok kuruluş aşıya onay vermedi. Bunun yanında aşının bir hastaya iyi geldiği de resmi olarak açıklanabilmiş değil.

Tüm bu gelişmeler ışığında salgının tahmin edilen zamandan daha ileri bir zamana taşınması da olası görünüyor.

Türkiye’de salgınla mücadele 176 günü tamamladı. Bunun sonunda 280 bin vaka kayıtlara geçti. Salgının ilk günlerinde 5 bin civarı vakaları gören Türkiye’de 29 Nisan tarihinde en son en yüksek vaka sayısı olan 2 bin 936 rakamı görülmüş ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir plato seviyesini işaret etmişti.

Bu andan sonra Bakan Koca’nın dediği oldu ve “Salgını kontrol altına aldık” açıklamasıyla birlikte 13 Haziran tarihine kadar günlük 4 haneli rakamların altında vakalara rastlanmaya başlamıştı.

O tarihten sonra Türkiye’de başlayan Normalleşme Süreci ise ülkeye kâbusu yaşatmaya yetti. Artan vakalara yine artan ağır hastalar da eklenince tedirgin bir süreç işlemeye başladı. Son tarih itibariyle Türkiye’de bin 578 vaka daha listeye eklendi.
Plato seviyesini bozan vaka sayıları tekrar yükseliş trendine resmen geçmiş oldu.

ANTALYA’DA SON DURUM NE?

Türkiye’nin turizm cenneti Antalya, Ramazan Bayramı’nda uygulanan kısıtlamalar nedeniyle adeta sıfır vaka sayısıyla ülkenin gıptayla bakılan yeri oldu. Normalleşme Süreci’nin başlaması ve Kurban Bayramı’yla birlikte ise kâbus dolu günlerin ilkini yaşayan Antalya’da vaka sayıları da yükseliş trendine girmiş oldu.

Dış kaynaklı olduğu düşünülen virüs şehrin belli bölgelerinde vaka sayılarına yansımış oldu. En doğudan en batıya kadar birçok ilçesinde ve mahallesinde vaka bulunan Antalya’nın içinde bulunduğu Akdeniz Bölgesi’nde ise koronavirüs vakaları da artık 3 haneli rakamlarda karar kılmış görünüyor.

Antalya’nın içinde bulunduğu 8 şehrin toplam vaka sayısı ülkenin en az vaka sayıları arasında yerini aldı ancak sıkıntılı günler henüz bitmiş gibi görünmüyor. Son hafta raporunda 7 günde 735 vaka görülen Antalya’da koronavirüs risk haritasında ortaya çıkan kırmızı bölgelerin fazlalığı da sıkıntılı günleri işaret ediyor gibi görünüyor.

Ancak haritada ilginç noktalar gözlerden de kaçmıyor. İnsan hareketinin ve şehir yaşamının olduğu mahallelerinde riskli bölgelerin işaretlendiği Antalya’da birçok bölge risksiz alanlar arasında yerini aldı.

Şehrin turizm yatırımlarının olduğu bölgelerde ise risk haritasındaki renk hiç kırmızıya dönmüyor. Bunun yanında mavi renkli bile olmayan turistik işletmelerin olması da Antalya’da güvenilir alanların fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Türk Standartları Enstitüsü’nün Güvenli Turizm Belgesi’nden en fazla faydalanan şehirlerin başını çeken Antalya’da turizm işletmelerinde alınan önlemler de üst seviyelerde.

Yurtdışı kapılarını açan Türkiye’ye akın eden ülkelerin vatandaşları da yapılan uygulamalardan oldukça memnun.

Sağlık sisteminin en hazır şekilde tutulduğu Antalya’da turizm sezonunun ne zaman kapanacağı ise merak edilen konular arasında yerini almış durumda.

antalya-koronavirus-risk.jpg

aa-004.jpg

aaa-027.jpg

a1-003.jpga2-007.jpg

a3-006.jpg

a4-005.jpg

a5-002.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum