ASKON Konya’dan tahsilat kayıplarına alacak sigortası alternatifi

ASKON Konya’dan tahsilat kayıplarına alacak sigortası alternatifi

ASKON Konya İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ramazan Çelik, Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın ayrıntılarını içeren bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)Konya Şubesi Denetleme Ve Disiplin Başkan Yardımcısı Avukat Ramazan Çelik, Devlet Destekli Alacak Sigortası hakkında açıklama yaptı.

Ramazan Çelik, “Devlet destekli alacak sigortası herhangi bir teminata bağlanmamış, vadeli satışlardan doğan borçların ödenmemesi riskini teminat altına bir sigortadır. Diğer alacak sigortalarından farklı olarak devlet desteği sağlanmakta ve fatura veya müşteri bazında bir ayrıma tabi tutulamamaktadır. 24 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan resmi gazete ile devlet destekli alacak sigortasından mikro ve küçük ölçekli işletmeler (mikro ölçeli işletmeler 10 kişiden az çalışanı olan ve cirosu en fazla 3 milyon TL olan işletmeler, küçük ölçekli işletme ise 50 kişiden az çalışanı olan ve cirosu 25 milyon TL’yi geçmeyen işletmeler) yararlanmakta iken 20.03.2020 tarihinde yayımlanan resmi gazete ile Orta Ölçekli işletmeler de (250’den az çalışanı olan ve yıllık cirosu 125 milyon TL’yi geçmeyen işletmeler) dahil edilmiştir. Kısaca yıllık cirosu 125 milyon TL’yi geçmeyen işletmeler (şahıs şirketleri, adi ortaklıklar, limited ve anonim şirketler) yaralanabilmektedirler” dedi. 

KOBİ’lerin sigorta kapsamındaki ticari alacaklarına da dikkat çeken Çelik, “Tüzel kişiliklere (şahıs şirketi, adi ortaklık vb. dâhil) yapılan satışlar, Peşin, kredi kartlı, bankanın teminatı (Teminat mektubu, DBS, teyitli akreditif vb.) altında olmayan satışlar ile yurtiçinde kamu kurumları haricindeki satışlar, vadeli faturaların açık hesap, çek ve/veya senet karşılığı satışlar, alacak sigortası ile aşağıda yer alan satışlara teminat sağlanır. Sigortalı ile alıcı arasında bir satış sözleşmesi var ise; sözleşmede satış vadesinin belirtildiği, satış sözleşmesinin var olmadığı durumlarda ise; sigortalı ile alıcı arasında kararlaştırılan satış vadesinin fatura üzerinde belirtildiği satışlar, dövize endeksli faturalar veya sözleşmeler kapsamındakiler hariç olmak üzere, fatura veya faturaları Türk Lirası cinsinden kesilen satışlar,  kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, odalar ve borsalar, meslek birlikleri, dernekler, vakıflar, kamu iktisadi kuruluşları ve tacir sıfatı taşımayan gerçek kişiler haricinde kalan alıcılara yapılan satışlar sigorta kapsamındadır” dedi.

KOBİ'lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemi'nde hasarımın teminat altına alınabilmesi için dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Çelik, “Alacağın Faturaya dayalı olması gerekmektedir. Düzenlenen faturalarda vade bilgisinin yer alması, faturaların vadelerinin poliçede yapılırken seçilen azami ödeme süresinden daha uzun vadeli düzenlenmemesi, sigortalı, teminat altındaki alıcılardan alacaklarını tahsil etmek ile kayıpları önlemek ya da en aza indirgemek konusunda gerekli tüm tedbirleri almalıdır. Ayrıca sigorta şirketinin talep ettiği her türlü belgenin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

HANGİ ALACAKLAR SİGORTA KAPSAMINDA?

Başkan Çelik, şunları kaydetti: “Poliçe tanzim tarihinden sonra kesilmiş usulüne düzenlenmiş, 360 günü geçmeyen faturalar sigorta kapsamı altına alınabilmektedir. Bu tarihten önce kesilmiş olan faturalarla ilgili herhangi bir teminat söz konusu olmayacaktır.

KOBİ'lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemi'nde teminat altındaki ticari alacağınızın tahsilat çalışmaları da Sigorta şirketleri tarafından yürütülmektedir. Böylelikle işletmeler alacakların tahsilatı konusunda yaşanabilecek sıkıntıları bir kenara bırakarak asıl faaliyet alanına odaklanılmasına yardımcı olmaktadır. Bekleme süresini (120 gün) takiben 30 gün içinde yaptığınız hasar başvuruları sonuçlanacak ve tazminat ödemeleri gerçekleştirilecektir. Evrakların tamamlanarak başvuru yapılmasından sonra yaklaşık 150 gün
Alacak sigortası talebinde bulunan işletmelerin vadeli satışlardan elde ettiği cirosuna göre alıcı başına 750 bin liraya kadar alacak teminat altına alınacaktır.”

HABER MERKEZİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.