1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Başkan Koçak: Veteriner hekimler dışlanmasın
Başkan Koçak: Veteriner hekimler dışlanmasın

Başkan Koçak: Veteriner hekimler dışlanmasın

Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mesut Koçak,  Veteriner hekimler dışlanmasın, sağlık çalışanıdır” dedi.

A+A-

Koçak yaptığı açıklamada: “TBMM’de görüşülmekte olan kanun teklifi ile beşeri hekim ve diş hekimleri maaşlarında ek ödeme ve ek gösterge düzenlemesi yapılması kabul edilmiş olup buna göre; Pratisyen hekimlerin maaşında 2 bin 500 TL,uzman hekim maaşında 5 bin TL artış olacaktır.

657 Sayılı Devlet Memurları  Kanununun 36/III maddesine göre Veteriner Hekimler sağlık çalışanıdır.152. Madde de ise; Eğitim düzeyi, görevin niteliklerine göre zam ve tazminatları beşeri hekimlerle, Veteriner Hekimlerin aynı düzeydedir.

Beşeri sağlık personelinin tamamına 2 aylık Fiili Hizmet Zammı verilmiş ancak Anayasa Mahkemesinin eşitlik ilkesine aykırı olduğu yönündeki kararına rağmen veteriner hekimler kapsam dışı bırakılmıştır.

Sağlık çalışanları zor şartlarda yürüttükleri özverili çalışmalarla bu iyileştirmeyi fazlasıyla hak etmektedirler. Ancak; Veteriner hekimler pandemi şartlarında kendi alanlarında özverili ile 7/24 hastalarına yine sağlık için hizmet veren bir meslek grubudur. Ülkenin en ücra köşesine kadar 200’den fazla zoonoz hastalık riski ve zor şartlar altında hayvan sağlığı ,halk sağlığı ve gıda güvenliği adına yürüttükleri hizmetlerin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir.

Temel sağlık hizmetlerinin vazgeçilemez sağlık mensupları olan veteriner hekimler bu konuda çözüm beklemektedirler” ifadelerine yer verdi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.