Başta Antalya olmak üzere turizm yatırımcısını ilgilendiren açıklama geldi

Başta Antalya olmak üzere turizm yatırımcısını ilgilendiren açıklama geldi

Türkiye'de devam eden koronavirüs salgını mücadelesinde ileri düzeyde mesafeler katedildi. Hayatın normale dönmesi için Kabine üyeleri sık sık bir araya gelerek görüşmeler yapıyor. Turizm için de bir karar günyüzüne çıktı.

A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir araya geldi. Görüşmede Bakan Koca, son durum hakkında bilgiler vererek Bilim Kurulu'nun tavsiyelerini iletti.

Bakan Koca görüşmeyle ilgili şu cümleleri kullandı "Türkiye'de şartların normale dönüş sürecini gelecek turistlerin sağlık durumları konusundaki önlemleri ele aldık. Sağlık turizmi gibi konular üzerinde de önemli istişarelerde bulunduk."

REZERVASYONLARLA İLGİLİ YENİ GENELGE

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzasıyla 81 ilin Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Otelciler Birliği ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'ne konaklama tesislerinin rezervasyonlarına ilişkin genelgesini gönderdi.

Yayınlanan genelgeye göre konaklama tesislerine 31 Aralık 2020'den önce yapılan rezervasyonlar veya aynı tarihten önce gerçekleştirilecek konaklama içermeyen diğer etkinliklerin tesisler tarafından iptal edilmesi durumunda hukuki işlem uygulanmayacak.

TURİZM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz günlerde "28 Mayıs gibi iç turizm hareketiyle inşallah turizm başlar. Haziran ortalarından sonra da dış turizmin belli ülkelerde başlayacağını düşünüyoruz. Otelleri kapatmadık, hava ve kara trafikleri durdurulduğu için tesisler kendileri kapatmak zorunda kaldı" cümlelerini kullandı.

Bakan Ersoy ayrıca genelgeler ve kriterler konusunda gerekli adımları attıklarını güvenli algının tamamen sağlanması için ellerinden geleni yaptıklarını ve bunun için de detaylı bir sertifikasyon programı başlattıklarını dile getirdi. 

Öte yandan Ersoy, atılan adımlarla ilgili AB ülkelerinin de kendilerinden tavsiye aldığını ifade etti.

NORMALLEŞME PLANINDA TURİZMLE İLGİLİ NELER YER ALDI?

Geçtiğimiz yılı rekorlarla kapatan Antalya'nın bu dönemde avantajlı konuma geçmesi için kararlı adımların en hızlı şekilde atılacak olması turizmcinin işini kolaylaştırmış olacak.

Hazırlanan normalleşme takviminde şu önlemler ve planlar yer aldı:

15 MAYIS

- Turizm hareketinin başlaması için sertifikasyon çalışması yapılması,

20 MAYIS

- Güvenli turizm için gerekli olabilecek sağlık kapasitesinin artırılması,

27 MAYIS

Antalya, Kayseri, Aydın, Muğla, Mersin, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Erzurum, Van, Diyarbakır, Ordu, Trabzon için sınırlamaların kaldırılması.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum