Yaman ADAM

Yaman ADAM

Biat Mı, Bidat Mı?

A+A-

TYB Konya Şubesinde bu hafta “En Kutlu Doğum” üzerine konuşuldu. Konuşmacı İlahiyatçı yazar Yozgat İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’ydu.
Bizim yaşlarımızdakiler çok iyi bilir Ahmet Poçanoğlu’nu. 70’li yıllarda Konya Akıncılar Derneği başkanıydı. Gayretli, idealist, azimli, dürüst ve mütevazı liderliğiyle, İnançlı gençleri çekip çeviriyordu. Konya’mız için büyük hizmetleri oldu. 12 Eylül 1980 Darbesinde bütün sivil toplum yöneticileri gibi o da çok sıkıntılar çekti. Allah(cc) ecrini artırsın, rahmetini ve bereketini üzerinden eksik etmesin.
Poçanoğlu, Hz.Peygamber(sav)’in ashabıyla Allah’cc)’a ve Kur’ân’a şirk koşmayacak şekilde sözle yaptığı biat’ın şeklinin, Raşit halifelerden sonra günümüze gelinceye kadar çok farklı şekillerde istismar edilerek uygulana geldiğini söyledi.
Bilindiği gibi Peygamber(sav) Efendimiz’in sade bir sözle ve elinin üstüne biat edecek kişilerin ellerini koyarak yaptığı biat şekli, daha sonraları sayfalarca metinler yazılarak, çeşit çeşit yeminler eklenerek biat merasimlerine dönüştürülmüştür. Hattâ biat yeminleri ezberletilmiş; biatlerinden dönenlerin zevcelerinin boş olacağı, âzâdlı kölelerinin hür olacağı, yürüyerek hacca gideceği, bütün mallarının beyt’ül-mâle sadaka olarak verileceği gibi Müslümanları zor durumda bırakacak, aile yuvalarını dağıtacak, çocuklarının perişan olacağı akıl almaz şartlar koşulmuştur. Bu bidat’leşen biat’lerin, yeminlerin geçerli olmadığı yönünde fetvalar veren büyük din adamlarına da olmadık zulüm ve işkenceler yapıldığı tarih kitaplarında mevcuttur.
Başta Haccâc-ı Zâlim olmak üzere bu tür yeminlerle bazı zalimler, ümmet üzerinde birçok haksızlıklar yapmış, Müslümanların bu samimiyetlerini Hasan Sabbah’ın Haşhaşîleri gibi, hatta günümüzdeki benzer yapı’lar gibi oluşumlar ümmetin aleyhine kullanmışlardır. Bu zulümler İslâm milletinin dağılmasına, İslâm Medeniyetinin gerilemesine sebep olmuştur. Aslına uymayan bu tür çarpık bağlılık yeminleriyle biat’ler bidat’laştırılmıştır.
Biat müessesesinin istismar edilerek ümmet üzerinde bir tahakküm aracı olarak kullanılması, Müslümanları ağırlaştırmış ve güçsüz hâle getirmiştir. Müslümanlar kendi meselelerini çözemez duruma düşmüştür. Geçmişte Cengiz’in dışarıdan müdahalesiyle aralanan bu kapıdan, daha sonra da Haçlılar girmişlerdir. Günümüzde ise İngiltere, Rusya, Almanya, Amerika ve İsrail gibi sömürgeci güçler halkı Müslüman ülkelere dışarıdan müdahaleler yapa gelmişlerdir. Afganistan’ın, Irak’ın, Cezayir’in, Tunus’un, Suriye’nin, Mısır’ın ve tüm İslâm coğrafyasının işgali için bu bidat’laşmış biat zaafını kullanan Firavun torunları, insanlığı topyekun karanlığa sürüklemişlerdir.
Persinvanya’daki F Örgütü de tıpkı Hasan Sabbah’ın Haşhaşileri gibi belini yeni yeni doğrultup kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan Türkiye’nin önünü kesmek için, tekrar ezilmeye, sömürülmeye ve Firavun zihniyetinin köleliğine mahkûm etmek için aynı bidat’tan yararlanma yoluna gitmiştir. Fakat bu sefer beklemediği bir sert kayaya tosladı bu zihniyet. Dik duran bir Başbakan ve onu destekleyen millet iradesine tosladı.
Türkiye’yi de Mısır’a, Suriye’ye, Irak’a çevirmeye çalışanlar, iç savaş hâyâli kuranlar, kardeşi kardeşe düşürmeye çalışanlar, 30 Mart’ta bu çelik gibi millet iradesi karşısında geri adım atmak zorunda kalmışlardır. Şimdilerde ise inlerine çekilip şanslarını Cumhur Başkanlığı seçimlerine ertelemenin oyun ve planlarıyla meşgûllerdir. Ama unutmasınlar ki bu millî irade; bu Haşhaşî zihniyetini, bu vatan hainlerini, bu Persinvanya maşalarını, bu aklını ve iradesini sahte rablere kiraya verenleri, inlerinde de rahat bırakmayacaktır.
Poçanoğlu’nun konuşmaları da bana bu satırları yazdırdı. Programı tertip eden TYB Konya Şubesi yönetimine, salonunu açan İl Halk Kütüphanesi yönetimine ve konuşmacı kıymetli kardeşim Yozgat İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’na teşekkür ediyorum.
Biz O(sav)’nun getirdiklerine biat ediyoruz; selât ve selâm ile anıyoruz, O(sav)’nun şefaatini ümit ediyoruz.
Allah(cc)’a emanet olunuz.


 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.