1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bölünmeler Ve İktidar Savaşı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bölünmeler Ve İktidar Savaşı

A+A-

Şunu unutmayalım:
Aklını kullanarak inanan insan sorgular. Önce her şeyi sorgulamamız gerekir. Aklımızın , mantığımızın, ilmin, dinin ters olduğu şeylerle uğraşmamalı, ondan uzakta durmalıyız.Şimdi bakınız, dünya kurulduğundan bu yana,tarih boyunca hem millette iktidarı, gücü, serveti ele geçirmek isteyenler Din’i; halk kitlelerini susturmak, sindirmek biat ettirmekte istismarcı görenler ve kullananlar olmuştur. İnsanların inandıkları kendi inançlarına uymuyorsa, o guruplar hep itelenmiştir. İşte böylece de bölünmeler olmuştur.Oysa gerek ilahi, gerek batın olan din’ler ahlakı, eşitliği, adaleti, paylaşımı, yardımlaşmayı, kavgadan uzaklaşmayı, adam öldürmemeyi, hoşgörüyü esas alagelmiştir.Zaman içinde istismarcılar; kutsal kitap yerine onu temsil edenlerin görüş ve düşünce ve yaşamlarını esas alırlar.Her din mensuplarında olduğu gibi Müslümanlar da; Arap yarımadasından yayılan ve 1400 öncesinden ve sonrasından itibaren bakınız,bölündükçe bölündüler.Sonra Hz. peygamber sonrası liderlikte ayrıştılar.Sonra kabilecilikte haşimi, kureyş olarak tekrar ayrıştılar.
Sonra Muaviye ve Ali taraftarı diye ayrıştılar.Sonra harici selefi diye ayrıştılar.Sonra liderliğin saltanat yoluyla intikali konusunda ayrıştılar.Sonra İtikadda mesheplerde Maturidi ve Eşari diye ayrıştılar.Sonra ayrışmalara rahmet dediler, dedikçe ayrıştılar.Sonra Sunni ve şii diye ayrıştılar.Sonra sunniler Hanifi, Şafi, Maliki, Hanbeli mezhepleri diye ayrıştılar.Halbu ki, İslamın çıkış noktasında, meshepler yoktu. Taki 4 halife devri sonrasında bunlar türediler.
Yüce Peygamberimiz” Size Kur’an ve sünnetim yeter” dememiş miydi ?Sonra Şialar Caferi, imamiye, Zeydiye diye ayrıştılar.Yetmedi. Tarikatlar, cemaatler.
Sonra radikal, fundamentalist, mezhepsiz, dinlerarası diyalogcu olarak ayrıştılar.Sonra ılımlı ılımsız diye ayrıştılar.Sonra bağımsızlığı savunmada veya mandacılığı savunmada ayrıştılar.Sonra Ramazana başlamada bayram günlerinde ayrıştılar.Sonra günahların ne olduğunda ayrıştılar.
Sonra kılık kıyafette ayrıştılar.Sonra Kur’an mı, hadisler mi esas alınmalı konusunda ayrıştılar.
Sonra hangi hadis-i şerif’e göre hareket etmede ayrıştılar.Sonra kim cennete kim cehenneme gidecekte ayrıştılar.Sonra reformistlikte ayrıştılar.Sonra modernistlikte ayrıştılar.Sonra cihatta ayrıştılar.Sonra tarikatlerde ayrıştılar.
Türkiye İslamcılığının en büyük zaafı ve handikapı enternasyonalizm ve ümmetçilik üzerinden kendi toprağına vatanına, tarihine, milli kültürüne yabancılaşmasıdır.

İslamcılık; modern olan ya da harici bir durum karşısında, Müslüman’ın tutum ve tavrını ifade eder.
İslamcılık tarifini değişkenleştirdiler. Herkese göre İslamcılık anlayışı vardır. Kimi modernist kimi cemaatleşme olarak algılar oldu. Radikal İslamcı hareketlerin büyük çoğunluğu tasavvuf ve tarikat karşıtıdır, halk Müslümanlığıyla ciddi mesafelidir, onları İslam’ın da İslamcılığın da uzağında görür hatta sapkın kabul eder. Bunun sebebi ölçü olarak yeni İslam yorumunu, entelektüalizmi ve modern manasıyla aktivizmi öne çıkarmış olmalarıdır.
Onlar kendilerinden olmayanlara karşı kin ve hırs beslemektedirler.Onlar masum insanlara ve kendilerinden olmayanlara karşı tuzak kurmaktadırlar.
Onlar çalışan dürüst üreten insanlar için en şiddetli düşman olmaktadırlar.
Onlar bozgunculuk yapmaktadırlar.
Onlar dost, kardeş dediklerine sıkça ihanet etmektedirler.
Onlar din’i kendi nefislerine göre şekillendirdiler, anladılar, uyguluyorlar.
Onlar dünyevi güç servet ve iktidarları için ter temiz, katıksız, yorum gerektirmeyen dinimizi, inancımızı aracı yaptılar.
İşte Türkiye’de geldiğimiz nokta burasıdır.
Bu tip inançta olanlara karşı dikkatli olmak gerekir.
Samimi Müslümanların seslerini yükseltmeleri gerekir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.