1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. BU DİNİN SAHİBİ ALLAH’TIR, ÜÇ BEŞ ÇAPULCU DEĞİL!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

BU DİNİN SAHİBİ ALLAH’TIR, ÜÇ BEŞ ÇAPULCU DEĞİL!

A+A-

Bazen insanları anlamakta zorlanıyorum. Özellikle dünyada zenginlikle imtihana tabi tutulanların düştüğü gafleti anlamak için dahi olmak gerekiyor. Birçoğu zannediyor ki o zenginliği üstün yeteneği ve yorulmaksızın çalışması sonucunda elde etmiş! 
Halbuki zenginliği rabbimiz dilediğine imtihan için aynı şekilde ilmi de isteyene vererek o alanlarda imtihana tabi tutar. 
Dünyanın meşgalesi bitmez. 
Koşturmacası, telaşı bitmez ve bu dünyada fert başına tanına yaşam süresi en uzun sure tanınan ferdi örnek göstersek dahi o kadar kısa bir zamana tekabül ediyor ki bunu anlamayanlara yahut ta anlamak istemeyenlere şaşıp kalıyorum. 
Özellikle de islami alanda maziye sahip bir geçmişe sahip olanların bu düşünce yapısından uzak tamamen bu dünyaya odaklı yapıları karşısında nefsani yapımızın ne kadar çetrefilli bir ağ olduğunu anlamakta zorlanmıyorum.
Etrafıma baktığımda herkes koşarcasına kendi ateşini taşıyor. 
Kimisi maddi imtihana tabi tutulmuş, daha fazla kazanıp, daha fazla kazanımlar elde etmekle meşgul oluyor. Bir diğeri derseniz, yoklukla imtihana tabi tutulmuş o da helal dışı yollara saparak kazancını katlamanın derdine düşmüş. Bir diğeri haram olduğunu bile bile içkisini yudumlayacak mekanlara koşturarak gece yarılarına kadar kafayı buluyor. Bir diğeri şehevani hırslarının arasında kadından kadına koşarak kendini kuşatacak olan ateş çemberine doğru koşar adım yürüyor. 
Tüm bunları da yukarıda zikrettiğim komik denecek kadar kısa bir süre içerisine tıkıştırarak yaparak ömrünü açık tabirle heder etmenin derdine düşmüş. 
Yazık, çok yazık…
Hepimize çok yazık! 
Elli yaşına merdiven dayamış bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Mevcut istatistikler çevresinde gaybı rabbim bilir diyerek ifade ederek ve muhtemelen yaşadığım kadar ömrümün  olmadığını bilen biri olarak söylüyorum.
Niçin böyleyiz?
Yahu bu dünyaya gelip te göçmeyen kaldıysa söyleyin!
Benim bilmediğim, bilemediğim bir şey varsa söyleyin!
Şu ayetin mealini okuyun bir lütfen! “İnsana bir zarar dokunduğu zaman, yatarak, oturarak ve ayakta bize yalvarır. O zararı ondan giderdiğimizde sanki kendisine dokunan o zarar için bize hiç dua etmemiş gibi, eski nankör haline geçer.” Yunus Suresi 12.Ayet 
O zaman bir yerlerde yanlış yapıyoruz. Bilerek insan kendi felaketini hazırlıyorsa ortada bir yanlış var demektir.
Yanlışı çözmenin yolu da doğruyu gerçekten idrak etmekle mümkündür. O doğruyu da haftada bir kez bir zahmet gittiğiniz Cuma namazlarıyla yahut ta bir kaç gösteriş kokan çabanızla çözebileceğinizi zannediyorsanız büyük bir hatanın tam da ortasındasınız demektir.
Tekrar hatırlatıyorum. İmtihandayız. Yaşantının keşmekeşi ve telaşesi arasında belki de dikkatlerimizden kaçan bu gerçeği körelen gözlerimize sokuyor, duymayan kulaklarımıza haykırıyorum. İmtihandayız!
Bunu anlamak için, daha ne yapmalı bilmiyorum ki!
Niçin çekidüzen vermiyoruz?
Neyimize güveniyoruz?
Bana biriniz izah etsin lütfen! Bunu anlamak istemeyenler, ölümden sonrasını nasıl tahayyül ediyorlar?
Ölümle birlikte yokolup gideceklerini mi zannediyorlar?
Yaşadıkları ömür süresince ellerinde ki varlıkla etrafa caka satabildiğince satma derdindeler mi?
Yaşarken sürdüregeldikleri o cafcafın günün birinde bitivereceğini hiç mi algılamıyorlar?
Fukara farklı mı? O da daha iyi yaşamak için onun bunun varlığından tırtıklayarak elde ettiklerinin safasını sürerken altına yattığı vebalin günün birinde başına bela olacağını idrak edemeyeck kadar bu dünyaya nasıl bağlanmış olabilir?
Aklım hafsalam almıyor. 
Tanıdığım, hatta dürüst olduğundan zerrece kuşku duymadığım inancı gereği bir karış sakalıyla, namaz vakitlerinden hiç taviz vermeyip, iş kazanca geldiğinde banka şubesinden banka şubesine koşarak faizle iş yapma derdinde olan hacı kisveli sözde mübarekler! Bir zamanlar size duduğum sınırsız saygıdan eser bırakmadınız. 
İyi ki İslamı sizin gibilerden değil, Kur’an ve sünnet kaynaklarından öğrenileceğini bilen müslüman kardeşlerimiz var.
İslamı kendi düşünce ekseninde ve kontrolünde zanneden zavallılar! Sizinle hiç alakası yok. İslam her açıdan bir bütüne işaret eder. O bütünlük içerisinde yaşamın her anı vardır. Falan Hocafendinin, filan tarikat şeyhinin eteğini, bilmem nesini öpmeye gerek yok. Asli kaynaklara bakarak doğruyu bulmanız mümkündür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.