Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Çağın İmkanlarından Yararlan(A)(Ma)(Mak) 2

A+A-

ÇAĞIN İMKANLARININ OLUMLU YÖNLERİ

Hz. Ali'nin harika bir tespitiyle yazımıza başlayalım: "Çocuklarınızı kendi yaşadığınız zamana göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin."
İnsan toplulukları, bilgi, kültür, teknik ve teknolojiyi üretir ve insanlığın kullanımına sunarlar. Elbette ona emek harcayanlar ve ilk keşfedenler ondan daha fazla istifade edecek ve ondan faydalanacaktır. Diğer toplumlara düşen de en azından bu gelişmeyi takip edip en kısa zamanda ondan faydalanılma cihetine gitmeleridir.
Peygamberimizin uygulamalarına baktığımızda çağının tüm iletişim teknolojilerini kullanmış. O günkü medyayı ifade eden şairlerden ve şiirden faydalanmıştır. Bu günün fuarlarını temsil eden panayırlardan istifade etmiştir. Hicret ederken o günün teknolojisine göre gerçekleştirilecek operasyonlara karşı, karşı atak hazırlamış ve tedbirini almıştır Hicrette sevr mağarası taktiği gibi.
"Harp hiledir" buyurarak taktik üretmenin önemine vurgu yapmıştır. Mesela Bedir kuyularının yanına ordunun konuşlandırılması ve Uhut'ta Aynen tepesine 50 okçu yerleştirilmesi gibi.
Biz bu dikkati 2. Abdülhamit'te de görüyoruz. Sultan 2. Abdülhamid Han dünyadaki ilmî gelişmeleri çok yakından takip ederdi. Kuduz aşısının keşfedildiğini öğrenen Sultan, 1886 yılında Zoreos Paşa, Dr. Hüseyin Remzi ve Veteriner Hüsnü Beyden oluşan bir heyeti, eğitim için Paris'e gönderir. Heyet, Abdülhamid Hanın kendi istihkakından ayırarak verdiği 10.000 frankı ve önemli Osmanlı nişanlarından birisi olan Mecidiye Nişanı'nı Pasteur'e ulaştırır. Paris'te eğitim gören bu heyetin yurda dönmesinden sonra İstanbul'da 1887 yılında Darü’s-Saadet, Darü’l-Kelb ve Bakteriyoloji Ameliyathanesi (Kuduz Enstitüsü) kurulur. Kuduz aşısının keşfinden sadece üç yıl sonra, İstanbul'da kuduz aşısı üretilmeye başlanır. Bu merkez, Dünya'nın üçüncü, Doğu ülkelerinin ise ilk kuduz hastalığı tedavi merkezi olmuştur.
Biz günümüzde 2015 yılında bu hususları nasıl uygulayacağız?
Bizim üretmediğimiz ve de yönetmediğimiz baş döndürücü bir teknolojinin tüketicisi ve uygulayıcısı konumundayız.
Her teknolojik gelişme kendisini üreten kültürün kodlarından bağımsız olamaz. Hatta bunu üreten toplumların böyle bir hedefleri de olur. Bunun farkında olarak kullanılması bizi gelecekte bekleyen birtakım olumsuzluklar karşısında müteyakkız olmamızı sağlayacaktır.
Peygamberimizin Medine’ye hicretten sonra mevcut pazarın Pazar ve uygulamalarının haricinde “Medine Pazarı”nı oluşturması ve kurallarını kendisinin belirlemesi de bize bu konuda ufuk açıcı fikir vermektedir.
Çağın imkanlarından yararlanmak
İçinde yaşadığımız çağ, değerlendirebilirsek bizlere muazzam imkanlar sunmaktadır. Bu imkanları inancımızın, ahlakımızın ve kültürümüzün gelişmesi ve geliştirilmesi için kullanabiliriz.
Bazı örnekler:
1- Telefonun faydalı paylaşımlar için aktif olarak verimli şekilde kullanılmamız
2- Otomobil vb. araçların birbirimizle daha sık görüşmemize vesile kılınmamız
3- Kaloriferli ve geniş evlerimizi birbirimizi daha fazla ziyaret amacıyla kullanmamız.
4- Bilgisayar ve interneti inandığımız güzellikleri yaymak amacıyla kullanmamız.
5- Sms yoluyla mesajlaşmayı bilgi ve kültür alışverişi fırsatı olarak kullanmamız.
6- Facebook’u evrensel hakikatleri ve doğruları yaygınlaştırmak amacıyla kullanmamız.
7- Twiter’ın, güzellikleri, kitlelere daha çabuk duyurma ve paylaşma amaçlı kullanılması
8- Mail’in bilgi paylaşımı ve eğitim amaçlı bilinçli ir şekilde değerlendirilmesi
9- Ulaşım araçlarının sağladığı kolaylıklarla kardeşlerimizle şehirlerarası görüşmelerimizin sıklaştırılması
10- Tüm ülkelerden arkadaşlıklar oluşturarak o ülkelerde olanlarla ilgili birinci ağızdan haberler alabilmek.
11- STK’larda etkin roller alarak onları toplumun ıslahında daha etkin olmalarının sağlanması.
12- Bimer ve Rtük etkin kullanılarak toplumun problemlerinin çözümünde etkin rol alınması.
13- Yerel medya (gazete ve televizyonlar) aktif olarak kullanılarak duygu, düşünce, öneri ve projelerimizin kamuoyuyla paylaşılması ve geniş kitlelere duyurulması.
14- Youtube ve vb. video sitelerinin şair, yazar, akademisyen ve düşünürlerimize ulaşma vesilesi olarak kullanılması ve onların internet ortamında bulunan videolarından azami derecede faydalanılması
15- İnancımıza, kültürümüze ve tarihimize karşı tavır alan medya vb. organların yaptıkları yanıltıcı yalan ve hakaret ifadeler karşısında tüm iletişim araçlarının kullanılarak yanlışın düzeltilmesi için gerekli çabanın gösterilmesi.
16- Tango, Messenger vb. görüntü paylaşımının verdiği imkanları değerlendirerek kardeşlerimizle daha sık canlı bir şekilde görüşme yapılması ve fikir teatisinde bulunulması.
17- İnternetin görüntülü imkanlarından faydalanarak uzakta bulunan ilim adamları, şair, yazar akademisyenlerle görüntülü olarak söyleşiler düzenlenmesini sağlamak
18- Tecrübe paylaşımı sağlayacak sosyal ağlar oluşturmak.
19- E-kitap uygulamasının yaygınlaşmasıyla çok daha fazla kitap ve bilgiye ulaşmanın sağlanması
20- İletişim teknolojilerinin ahlaklı bir şekilde kullanılmasını sağlamak için ahlaklı bir nesil yetiştirme için çaba harcaması
Madde sayış çoğaltılabilir. Maksat hasıl oldu diye düşünüyorum. Eğer yeryüzünün halifeleri olmak istiyorsak çağı imkanlarından faydalanıp çağlar üstü mesajımızı en gür şekilde insanlığa ulaştıracağız.
Kendi medeniyetimizi ve teknolojimizi oluşturuncaya kadar insanlık kültür mirasından faydalanmaya devam edeceğiz.
Peygamberimiz buyuruyor ki: “Hikmet, mü’minin yitiğidir. Onu nerede bulursa alır.”
Muhabbetlerimle

KEMAL SAYAR’DAN GÜZEL SÖZLER
- Bir toplumun uygɑrlık seviyesi, içindeki en zɑyıf üyelerine nɑsıl dɑvrɑndığıylɑ ölçülür.
- Meɾhametli insandıɾ yiğit olan.
- Heɾkes vicdanı kadaɾ insandıɾ.
- Güzelliği aɾıyoɾsan, önce sen güzel ol.
- Kötülerin kɑybetmediği bir ülke, çocuklɑrınɑ ɑhlɑkı öğretemez.
- İyiliğe dɑir hiçbir söz, hiçbir eylem boşunɑ sɑrf edilmiş olɑmɑz. Bir yerden yɑnkı verir. Toprɑğɑ düşen bir tohum yoktur ki filiz vermesin.
- Ümit ve iyimseɾliği biɾeɾ mücevheɾ gibi ɾuhunda gezdiɾen insanlaɾ sayesinde dünya güzelleşiɾ.
- Dünya meɾhamet eksikliğinden can çekişiyoɾ.
- İnsɑnın olduğu yerde, sizin hikɑyenizi dinlemeye hɑzır bir yürek mutlɑkɑ vɑrdır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.