1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Chp İntihar Teşebbüsünde !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Chp İntihar Teşebbüsünde !

A+A-

Havalar çok sıcak.
Ağustos öncesinde hem meteorolojik sıcaklık, hem de siyasi sıcaklık hayli artacağa benziyor.
2014 yılı, Ağustos ayı Türkiye için çok önemli ve milat olacak günlerden oluyor. 10 Ağustos günü cumhur kendi başkanını seçecek.
Türkiye Cumhuriyeti kurulalı Cumhurbaşkanlığı makamında 11 kişi bulundu. Kimler gelip, kimler geçti. İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, son Cumhurbaşkanı ise kem olacak buna Türk Milleti karar verecek.
Hani yağlı güreşte cazgır izleyicilere duyurur :
“Yiğitler çıktı meydane !”
Şimdi Yüksek seçim kurulu da halka adayları duyuracak. Adaylar belli. Recep Tayyip Erdoğan, Ekmelettin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş…
Erdoğan’ın adaylığının açıklanmasından sonra yaptığı bir saatten fazla süren konuşması çok mesajlar verdiğini düşünüyorum. Sıcak mesajlar veren Erdoğan’ın bence en önemli sözleri ise herkesin Cumhurbaşkanı olacağını, parti gözetmeyeceğini, cumhurbaşkanlığı adayı olması veda değil, başlangıç olduğudur. Erdoğan’ın o son zamanlarda bildiğimiz akrasif, kavgacı tavır ve üslubundan eser yoktu. Yani durumundan memnun ve kendinden emin görünüyordu.
Yağlı güreşlerdeki cazgır devam eder :
“Üste çıktım diye böbürlenme, altta kaldım diye üzülme !”
Bu yarışta kim altta kalacak, kim üste çıkacak üç aşağı, iki yukarı belli ama, seçim bu demekten de kendimizi alıkoyamıyoruz.
Yalnız burada bazı noktalara değinmemiz lazım. Tabanda ciddi şekilde birleşemeyen iki partinin çatı adayı Ekmelettin İhsanoğlu ne yapacak?
HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ın amacı belli. İlk turda ne kadar oy alacağına bakacak. Belki bir ölçüde oy oranını tespit edecek. İkinci turda ise kendi ve partisinin beklentilerine kim yakınsa onun yanında yer alacak.
Benim dikkatimi çeken ise MHP ile CHP nasıl yapacaklar. Bence burada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu kamuoyuna bildirirken kendi geleceğini tehlikeye attı.
Geçen gün ulusal bir gazetede yazı yazan Can Dündar, "CHP’de İhsanoğlu çatlağı" başlıklı yazısında çarpıcı bir iddia ortaya attı. Dündar, İhsanoğlu'nun adaylığının İstanbul Sanayi Odası (İSO) eski başkanlarından Memduh Hacıoğlu'nun evindeki yemekte kararlaştırıldığını yazdı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu kararıyla genel başkanlığını tehlikeye attığını savunan Dündar, "Genel seçim arifesinde bu intihar dalışına değer miydi?" diye sordu.
MHP Ekmeleddin İhsanoğlu’na yurt dışında bulunan bir vekil hariç tam kadro imza koydu.CHP içten içe kaynıyor. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı, partiyi birbirine kattı. Adaylık başvurusu için milletvekili imzasının da şart koşulması, İhsanoğlu ismine karşı olanları isyan ettirdi. 20 civarında vekil bu önergeye imza koymadı. Başka isim arayışları vardı. Sonra bundan da vaz geçildi.Parti disiplini gereği kerhen imza atanlar kadar, “İsteyen imzalasın, istemeyenler serbest bırakılsın” diyerek uzak duranlar da var. Deniz Baykal’ın imza vermek istemeyenler arasında olduğu biliniyor. Kılıçdaroğlu’nun muhtemelen Memduh Hacıoğlu’nun evindeki yemekte, Kemal Derviş’in önerisiyle ve hiçbir parti organına danışmadan İhsanoğlu’nu aday göstermesi, kendi genel başkanlığını da riske eden bir hamle olarak görülüyor.
MHP tabanından gelebilecek oylara karşın CHP tabanından kaçması muhtemel oylar ve küstürülecek seçmenler düşünüldüğünde, bir seçim yenilgisinde kaybeden sadece İhsanoğlu olmayacaktır. Erdoğan seçilirse CHP’de yine “Kurultay’a” sesleri yükselir.
Adaylık için gereken 20 imza için ilk imzayı Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum atarken, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile Adana Milletvekili Ümit Özgümüş de imza verdi.

Ulusalcı isimlerden İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in de İhsanoğlu’na imza vermediğini biliyorum.Baykal'a yakın isimlerden İstanbul Milletvekili Nur Serter'in de aynı şekilde imza vermeyenler içinde olduğu bilinmektedir.

İhsanoğlu'nun adaylığı için imza veren bazı milletvekillerinin imzalarını çekmeyi düşündükleri var olsa da artık çok geç. Artık ok yaydan çıktı. Yarışı millet oylarıyla belirleyecek. Ancak sonuç ne olursa olsun, seçimlerden sonra kaybeden taraftata kızılca kıyamet kopacak gibi görünüyor. Bunun ilk sinyalleri daha CHP’de şimdiden geliyor.
MHP ise sadece R. Tayyip Erdoğan’a muhalefet edecek ama, sonuçta aynı tas, aynı hamam yola devam edecek…


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum