CHP Konya’dan Cübbeli Yürüyüşü’ne destek açıklaması

CHP Konya’dan Cübbeli Yürüyüşü’ne destek açıklaması

CHP Konya İl Başkanı Av. Barış Bektaş, iktidarın baroların yapısını değiştirecek yasal düzenlemeden geri adım atmaması üzerine Türkiye genelinde baro başkanlarının başlattığı Cübbeli Yürüyüşü hakkında bir açıklama yaptı.

A+A-

CHP Konya İl Başkanı Av. Barış Bektaş iktidarın baroların yapısını değiştirecek olan düzenlemesinin yanlış ve demokrasiye uygun olmadığını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Barolar kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları olup, bunların sayısını çoğaltmak istemek adeta taraftar kulüpleri gibi dernek haline getirmek sonucunu doğuracaktır. Her ilde siyasi görüşlere ve gruplara göre ayrı barolar kurulması Baroların demokratik baskı unsuru niteliğini yok edecektir.

Kadına karşı şiddet ve benzeri olaylarda bireylerin takip etmekten çekindikleri birçok olayı takip eden baroları zayıflatmak kutsal savunma hakkını da yaralayacaktır. Bu nedenle Baroların Ankara’ya gerçekleştirdiği yürüyüşü adalet ve demokrasi açısından önemli buluyor ve destekliyoruz. İktidarın baroların yapısını değiştirecek olan yasal düzenlemesi yanlış olduğu kadar da demokrasiye aykırıdır. Biran önce bu düzenlemeden vazgeçilmelidir.

Demokrasiye inanan herkes gibi, kutsal savunma hakkını ve kamu kurumu niteliği ortadan kaldırılmak istenen baroları korumak için yapılan yürüyüşün yanındayız.”

AYNUR ÜNÜN

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.