CHP'den Konya’daki tarım sektörü temsilcilerine ziyaret

CHP'den Konya’daki tarım sektörü temsilcilerine ziyaret

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, çiftçi ve besici dostu olan partimiz CHP’nin, her zaman çiftçilerimizin ve besicilerimizin yanında olduğunu ve sorunlarının çözümünün de takipçisi olduklarını da söyledi. 

A+A-

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, CHP Kırıkkale Milletvekili Türabi Kayan, Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, İl Sekreteri Ebru Biçer, CHP Karatay İlçe Başkanı Refik Serttaş, Meram İlçe Başkanı Ahmet Yiğit’le birlikte Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız’ı, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut’u,  Konya Organize Sanayi Bölgesinde tarım makineleri üreten Tarım Öz firması ve Aslım Sanayi Sitesinde tarım makineleri üreten Ishak Tarım Makineleri yöneticileriyle görüşerek, sorunlar hakkında bilgi aldılar.

Konya’da tarım sektörünün temsilcilerini sorunları hakkında bilgi almak amacıyla ziyaret ettiklerini belirten CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, “ Covit-19 pandemisinde tarımın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Tarım ve hayvancılık sektörü Türk ekonomisi için önemli sektörlerdendir. Bu sektörlerde şehrimiz önemli bir potansiyele sahip olup, ülkemizin tarımsal üretimin yüzde 15’şini karşılıyor. Çiftçi ve üreteci dostu olan partimiz CHP olarak, ülkemizde ve şehrimizde tarım ürünleri üreten çiftçilerimizin ve besicilerimizin sorunlarının takipçisiyiz.” dedi. 

Tarım Desteklenmezse Türkiye Aç Kalır

CHP Kırıkkale Milletvekili Türabi Kayan tarım desteklenmezse Türkiye’nin aç kalacağına dikkat çekerek, “Tarımda dışarıya bağlı kalınırsa ve desteklenmezse ülkemiz aç kalır. Biz bu tehlikeye yaşamak istemiyoruz.  Tarım ve hayvancılık desteklenerek, sorunlarından kurtarılmalıdır. Devlet tarımı çiftçiye, hayvancılığı besiciye bırakmamalıdır.  Sahip çıkılmalıdır. Çiftçi vatandaşlarımıza meralar sağlıklı bir şekilde verilerek, ekimini sağlanmalıdır. Bunun yanında et üreticilerimizi de devlet yalnız bırakmayarak, desteklemelidir” diye konuştu. 

Enerji Fiyatlarının Yüksekliği Çiftçiyi Zorluyor

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan enerji fiyatlarının yüksekliği çiftçiyi zorluyor diyerek, “Tarımsal enerji fiyatlarının yüksekliği çitçimize zorluyor.  Çiftçilerimizde enerjide alternatif enerjiye yönelerek güneş enerji sistemlerini kurmalıdır. Kendi enerjisini üretebilmelidir.  İktidar çiftçilerimize güneş enerji sistemi kurmaları konusunda yardımcı olmalıdır.Çiftçimiz, köylümüz ekimi düşünürken, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı kazanamıyor. Bu durum karşısında iktidar çiftçimizin ve köylümüzün yanında olmak zorundadır. Çiftçi ve üreteci birlikleri ve odaları sorunlarını korkusuzca dile getirerek, takip etmelidir.” ifadesini kulandı. 

Tarım Siyaset Üstü Olmalıdır

Meram Ziyaret odası Başkanı Murat Yağız, CHP heyetine ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “Tarım siyaset üstü olmalıdır. Çünkü tarım milli bir sektördür.  Covit-19 pandemi sürecinde bunu hep birlikte gördük. Onun içinde tarıma sahip çıkarılarak, sorunları çözüme kavuşturulmalıdır. Tarımsal ürünlerin sigortasında primler düşürülerek, ürünlerin tamamı sigortalanmalıdır. Meram ilçemizde yüzde 50 sulu tarım yapılıyor. Tarımsal sulamada sıkıntılar yaşıyoruz. Sulamadaki sorunlarımız çözülmelidir. Tarımda ithalata son verilmelidir” şeklinde konuştu. 

AYNUR ÜNÜN

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.