Covid-19 salgını yerli üretimin önemini bir kez daha ortaya koydu

Covid-19 salgını yerli üretimin önemini bir kez daha ortaya koydu

Küresel bir salgına yol açan Covid-19 dünya ekonomisini derinden etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Ekonomi ve sosyal hayatı sarsan küresel salgın özellikle ulusal ekonomilerin yerli üretim gücünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı.

A+A-

Yerli üretimin her dönem önemli olacağını vurgulayan Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Başkanı Ahmet Yasin Bilen, 2020 yılına ilişkin tüm planların salgının etkisiyle yeni normal adına revize edilmeye çalışıldığını belirterek, “Yaşanan krizin ekonomiye olan hasarı ve önümüzdeki dönem için güçlü stratejiler yapılması gerekiyor. Yerli üretim de bunlarından en önemlisi diye düşünüyorum. Salgından olumsuz etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor.

Konut kredilerinde indirimler sektöre hareketlilik getirmiş gibi gözükse de uzun dönemde sektörün sıkıntılar yaşayacağı öngörülüyor. TÜİK verilerine göre konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44,6 azalarak 50 bin 936 olarak gerçekleşti.  Nisan ayında düşüş yüzde 55,5 olarak gerçekleşmişti. İpotekli konut satışları ise mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,9 artış göstererek 18 bin 483 oldu. Yeni kredi paketinin etkilerini önümüzdeki aylarda görülecek.” dedi.

İnşaat sektörü ilk çeyrekte yüzde 1,5 daraldı

İnşaat sektörünün 2020 yılı verilerine göre sektörün ilk çeyrekte yüzde 1,5 küçüldüğünü ifade eden Ahmet Yasin Bilen, ekonominin genelindeki büyümeye karşın inşaat sektörünün 7 çeyrek üst üste küçülme gösterdiğini vurguladı.  Bilen, “Sektördeki daralmaya yol açan neden olan sorunlar devam etmektedir, sektörün küçülmeye devam edeceği öngörülmektedir” dedi.

Koronavirüs salgının en yoğun olarak yaşandığı Nisan ayında sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 31,4 daraldığına dikkat çeken Bilen, perakende satış hacminin Nisan ayında yüzde 21, yıllık bazda yüzde 19,3 azaldığını, ciroların ise yıllık yüzde 13,6, Nisan ayında yüzde 20,5 düşüş gösterdiğini kaydetti.

Ahmet Yasin Bilen, küresel salgının 2020 yılında dünya ekonomisinde de önemli bir küçülme etkisi yaracağını kaydederek, ikinci dünya savaşından sonra yaşanan en sert daralma yaşanacağına, 2020 yılında yüzde 4,6 küçülme beklediğini belirtti.

ŞEYMA BIYIKLI

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.