Çumra'nın il oluşunun 94. yılı

Çumra'nın il oluşunun 94. yılı

Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, Çumra'nın ilçe oluşunun 94. yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı. 

A+A-

Başkan Oflaz, Çumra’nın her ne kadar 26 Haziran 1926 yılında ilçe olarak yerleşime başlanan bir kent olsada ilçede yer alan Çatalhöyük ile 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirtti. Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz'ın Çumra'nın ilçe oluş tarihi olan 26 Haziran'a dair mesajında yer alan konu başlıkları şu şekilde: 

“TARİH BOYUNCA GELİŞMİŞ MEDENİYETLERE BİR KILAVUZ OLMUŞ”

"Öyle bir ilçe düşünün ki medeniyetin tohumları burada atılmış, tarihin sıfır noktası olarak kabul edilmiş ve tarih boyunca gelişmiş medeniyetlere adeta bir kılavuz olmuş... İşte bütün değerleri ile ülkemizin göz bebeği güzel ilçemiz, Çatalhöyük'ün şehriÇumra burası... Çatalhöyük insanlık tarihinde çok önemli bir merkezi, Neolitik yaşamda insanların bilinen ilk toplu yaşadığı şehirdir. Yine Çumramız tarımsal üretimde ülkemizde önemli bir konuma sahiptir ve ilk tarımın yapıldığı şehirdir... Son yıllarda Çumramıza çağ atlatmaya yönelik  girişimlerimizle birlikte sanayileşme yolunda da kendini göstermeye başlamıştır."

“TÜRKİYE'NİN GIDA ÜRETİM ÜSSÜYÜZ”

"Çumra her zaman Türkiye'nin gıda üretim üssü, tahıl ambarı ve çekim merkezi olup dikkatle takip edilen bir yer olmuştur. Verimli tarım topraklarıyla 9 bin yıla dayanan geçmişi ile insanları beslemiş, gıda ihtiyacını karşılamıştır. İnsanlık tarihinin medeniyetleşme öyküsü burada başlamış, Günümüzde ise Organize Sanayisi ile birlikte sanayileşmede ilgi odağı olarak yerini almaya devam etmektedir. Çumra 9 bin yıllık kentleşme tecrübesiyle tüm şehirlerin aslında bir atasıdır. İnsanoğlu burada ilk kez topluluklar halinde yaşamış ve tarımsal üretiminde filizlenmesine bu bereketli topraklarda başlamıştır. Böylesine güzellikleri ile ve çalışkan, insanlık değerlerine saygılı, inançlı sevgili Çumralı hemşerilerime belediye başkanı olarak hizmet vermekten dolayı Cenab-ı Allah’a şükrediyorum."

 “GELİŞEN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İLE ÇUMRA”

"Çumra olarak Türkiye’yi besleyen çok önemli bir tarımsal potansiyele sahibiz. Tarımsal çeşitlilik yönünden zenginliğimiz o kadar fazla ki tarımın başkenti konumunda olan Çumra 'da kavunundan, pancarına birçok ürün ile 9 bin yıllık tecrübesi olan önemli bir havzayız. Bu tarımsal çeşitliliğin yanında sanayi anlamda da Organize Sanayi Bölgemiz Konya ovasının ortasında adeta bir altın gibi parlamakta... Değerli hemşehrilerim bu yıl içerisinde Organize Sanayi Bölgemizi Çumramızın geleceğine ekonomi anlamında müthiş katma değerleri olacak bir gelişmeye imza attık. 

“BİZ BİRLİKTE ÇUMRAYIZ”

“Çumra’mızın tarihten beri süre gelen kültürel farklılıklarının harmanlandığı kültürel yapısıyla, konumu itibariyle mümbit topraklarında tarımın beşiği olması ve her geçen yıl üzerine katma değer katan sanayinin parlayan yıldızı konumunda yer alması ile birlikte bunun yanında bu değerlerle gelişen uluslararası ticaret hacminin ülkemizin geleceğine olumlu yönde katkı sunabilmesi bizi her zaman geniş bir üretim potansiyeline sahip dev bir güç yapıyor. İçerisinde bu yönlü çeşitliliği ve farklı kültürleri barından güzel İlçemizin güzel insanlarının bizlere vermiş olduğu bu ilham ile ‘BİZ BİRLİKTE ÇUMRAYIZ’ diyoruz.”

Sevdalısı olduğumuz Çumra’yı bitmek tükenmek bilmeyen azim ve kararlılıkla hizmet edebilmek için çalışmalarımızı ilkelerimizden ödün vermeden sürdürdüklerini dile getiren Başkan Oflaz; " 'İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın' düsturu ile hareket ederek çalışmalarımızı çevreci ve şeffaf standartlarda daha da yaşanabilir bir Çumra’yı ileriye taşımak adına sürdüreceğiz. Halkımızdan aldığımız güç ve inanç ile ilçemizi geliştirmeye devam edeceğiz. Hizmet edeceğimiz dönem boyunca bize rehberlik edecek Çumra’mın bu güzel insanlarına şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.  

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.