1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. Dua eden mi daha kazançlıdır? Dua alan mı?
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

Dua eden mi daha kazançlıdır? Dua alan mı?

A+A-

???? Bir gün başkasına dua etmek nefsine ağır gelen *bu yüzden sadece sevdiklerine dua eden* küçük kız annesine sorar;

- Anne, Ben başkalarına dua ederim inşallah ancak ya onlar bana dua etmezse ?

- Annesi minik bir tebessümle cevap verir;

???? *Başkasına dua etmek nefse ağır geldiğinden faziletini dua almaktan daha az mı sanıyorsun kızım ?* Der ve devam eder; Bir başkası için dua eden kişi;

 1| Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir sırrınca eğer sen birine dua edersen ve *senin duan vesilesiyle o kişi iyi bir hale iletilir bu halde de iyilik yaparsa yaptığı iyiliklerde sevapta ortak olursunuz.* Onun iyilikleri senin hanene de yazılır. Çünkü biz dualarımızdan da mesulüz.

2| *“Bir müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur. Bir kimse din kardeşine hayır dua ettikçe, yanında bulunan görevli bir melek ona, ‘duan kabul olsun, aynı şeyler sana da verilsin’ diye dua eder.”* Hadis-i Şerif sırrınca günahsız meleklerden dua almış olursun.

| Dua etmek başlı başına bir İbadet olduğundan birde *İbadet sevabı almış olursun.*

4| Sen başkaları için dua ettikçe Merhamet Letaifin gelişir ve daha merhametli biri olursun. *Üstelik başkası için dua etmek başlı başına bir merhamet emmaresidir. Allah celle celaluhu ise Merhamet edenlerin en Merhametlisi olduğundan* yaptığın dualar Cenab-ı Allah’ın Merhametini celb etmeye vesile olacaktır. *Sen merhamet ettikçe Allah sana daha çok merhamet edecektir.*

 5| Eğer başkasına ettiğin *dua o kişinin sıkıntısının giderilmesine vesile edilirse* *Resulullah Efendimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem (SAV) buyurduğu: Kim ki bir mümin kardeşinin ihtiyacını temin ederse, mahşer günü ameller tartılırken terazinin başında duracağım. Benden imdat isteyince, ona mutlaka şefaat edeceğim.* Sırrına mazhar olursun inşallah.

6| Dua etmek bir bakıma Cömertlik Emmaresidir. *Sen cömert oldukça Gani olan Kerim olan Allah sana daha çok cömert olur.*

7| Yavrucuğum, Başkaları için dua etmek, seni vermeye alıştırır. Başkasının derdine koşmaya alıştırır. *Veren el alan elden üstündür* sırrınca üstünlüğe mazhar olabileceğin gibi *Veren ve vermeye alışan insan vermeye alıştığından “Canını dahi kolay verir, kolay teslim eder”* sırrınca kendine de yatırım yapmış olursun.

 8) Üstelik Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmutur: *“ Kim bütün mü’minlerin affedilmesi için istiğfâr ederse, Allah Teâlâ ona her bir mm’min için bir hasene yazar.”* Ümmeti dualarına eklediğinde sen de bu sevaptan nasiptar olursun.

 9| Yavrucuğum, sen başkalarına *Dua et ki Allah (C.C) da seni başkalarının kalbine düşürsün.* Sen de dua alasın..

_Şimdi sen söyle sevgili kızım, Başkaları için Dua eden kişi henüz aklıma gelen bu 9 kazancı elde ederken, başkası için dua etmenin kazancı dua almanın kazancından daha düşük olabilir mi ?_ ????

 _Allah hepimize Arşı Ala’nın altında Gölgelenen, Birbirine Muhabbetle Bakarak Günahları Temizlenen, Birbirini Allah İçin Seven, Çok DUÂ Alan ve Çok DUÂ Eden Kullardan Olmayı Nasib Etsin_

Önceki ve Sonraki Yazılar