En çok sorulan soru yanıt buldu! Konya’nın kaç koronavirüs vakası olduğu raporda yayınlandı

En çok sorulan soru yanıt buldu! Konya’nın kaç koronavirüs vakası olduğu raporda yayınlandı

Tartışmaları ve iddiaları beraberinde getiren koronavirüs vaka sayılarında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Konya örneği vererek son noktayı koydu. Bakan Koca Konya’yla ilgili detaylı bilgiyi sosyal medya hesabından açıkladı.

A+A-

5 ayını tamamlamasına sayılı günler kalan Türkiye’deki koronavirüs salgınında son günlerde hızlı artan vaka sayıları tartışmaların ana maddesini oluşturdu. Farklı kişilerin çelişkili açıklamalarıyla devam eden süreçte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk olarak Konya’nın vaka sayılarıyla ilgili son durumu paylaşarak bir anlamda soru işaretlerini de ortadan kaldırmış oldu.

KONYA’NIN RAKAMLARINI VERDİ

Bakan Koca önceki gün yaptığı paylaşımda bu görüşlere yer verdi: “KONYA: Servis yatağı doluluk oranımız %48, yoğun bakım doluluk oranımız %76, ventilatör doluluk oranımız %42. Yüzde yüz doluluk iddiaları, yüzde yüze varan bir kasıt taşımaktadır. Hastalığı önemsiz gösterenlerle hastaneleri çaresiz gösterenlerin iddialarını dikkate almayın.”

YETKİLİLERİN AÇIKLAMALARINA GÜVENİN

Salgının ilk gününden bu yana yetkili kişilerin dinlenmesini ve esas alınmasını isteyen Bakan Fahrettin Koca, dün de gün içinde birçok paylaşım yaparak tedirginliğin ortadan kalkması için büyük çaba harcadı.

İYİ PARTİ VEKİLİNE CEVAP

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un "Antalya’dan Konya’ya hasta getiriliyor" açıklamasına Sağlık Bakanlığı açıklama yayınlayarak cevap verirken yine AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da konuyla ilgili "Vatandaşlarımızın sağlığı üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışıyor ve yalan söyleyerek kamuoyunu aldatıyorsunuz. Bir milletvekilisiniz ve iddianızı ispatlamanızı istiyoruz. Antalya'dan geldiğini iddia ettiğiniz hastalar kimlermiş?" cümlelerini kullandı.

BAKANLIK HAFTALIK RAPORU YAYINA VERDİ

Sağlık Bakanlığı Konya, Ankara ve Karaman’ın içinde bulunduğu Batı Anadolu Bölgesi’yle ilgili rakamları da yayınladığı raporda detaylı olarak verdi. Raporda salgının ilk ortaya çıktığı günden bugüne kadar söz konusu bölgede 20 bin 579 vakanın tespit edildiği ayrıca son 7 gün içinde yani 27 Temmuz 02 Ağustos tarihleri arasında da bin 110 vaka tespit edildiği bilgisine yer verildi. 

Bir önceki haftada yani 20-26 Temmuz tarihleri arasında bölgede 921 vakaya rastlanmıştı. Son hafta söylenildiği gibi artış gösterdi ve bu artışın oranı ise raporda yüzde 20,5 olarak tanımlandı.

KONYA SON HAFTALARIN ANA KONUSU

Özellikle son günlerde ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarında son 1 ayda sürekli gündemde olan Konya, vaka artış hızında Türkiye genelinde ilk 5’in içinde bulunuyor. Günlük yayınlanan raporlarda da Konya’nın içinde bulunduğu bölgenin rakamları kafalardaki soruların yanıt bulmasını sağlıyor.

SON 1 HAFTADA NELER OLDU?

Batı Anadolu Bölgesi olarak tanımlanan bölgede son 1 haftada toplam bin 288 vaka ortaya çıktı. Tarih tarih yayınlanan raporlarda ise rakamların gün geçtikçe arttığı açıkça görülüyor. Devletin üst kademelerinin de radarında olan Konya’da denetimlere Bakan Yardımcıları da katılıyor.

Batı Anadolu Bölgesi’nde 31 Temmuz tarihinden itibaren görülen vaka sayıları şu şekilde oluştu:

31 Temmuz 2020 : 140
01 Ağustos 2020 : 157
02 Ağustos 2020 : 178
03 Ağustos 2020 : 184
04 Ağustos 2020 : 193
05 Ağustos 2020 : 210
06 Ağustos 2020 : 226

Kurban Bayramı’ndan bu yana vaka sayılarının sürekli yükseliş gösterdiği Batı Anadolu Bölgesi’nde 30 Temmuz-05 Ağustos tarihleri arasındaki 7 günlük sürede toplam bin 288 vaka tespit edildiği raporda yerini aldı.

vaka1.jpg

vaka2.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.