1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. FELÇ OLMAK VEYA OLMAMAK KİŞİNİN KENDİ ELİNDE!
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

FELÇ OLMAK VEYA OLMAMAK KİŞİNİN KENDİ ELİNDE!

A+A-

10 Nasıl ki Yoğun is ve dumandan dolayı Soba borusu kapanıyorsa damarlarımızı kapatan veya daraltan da çeşitli yağlardır.  Bunlar vücudumuzda fazlalaşan kolesterol, Trigliserid, Hdl, ve LDL gibi yağlardır.

Kolesterol sinirleri koruyan ve hücre dokusu oluşturarak belirli hormonların üretilmesini sağlayan muma benzer bir maddedir. Karaciğerimiz vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kolesterolü üretir. Ancak biz dışardan yumurta, et, yağ gibi gıdalarla da kolesterol alırız.

 Vücudumuzdaki hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için yukardaki yağlara yani kolesterole ihtiyacı vardır. Fakat fazlası zararlıdır. Fazlası, beyin kalp gibi rahatsızlıkları arttırmaktadır. Kişinin kolesterolü (yağları)  ne kadar yüksekse, kalp hastalığı olma ihtimali de o kadar yükselir.

  Kolesterol gereğinden fazla olursa damarların duvarlarında birikerek plak’ dediğimiz yapıları oluşturur. Bu plaklar zamanla büyüyerek damar boşluğunu daraltır ve Kan akışını yavaşlatır veya kapatır.

 Aşırı derecede yağ birikmesi ve kolesterol artışı sonucunda tıkanmış olan damarlar yeterince kan akışını sağlayamaz. Kan akışı olmaması yani damarlarda tıkanıklık ise kalp ve diğer organlara yeterince oksijen gitmemesine yol açar. Ve bu organların da fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur.

 Onun için Kolesterolü düşük tutmak damar tıkanıklığını önleme ve tıkanan damarların tekrar sağlıklı durumlarına dönebilmesini sağlamak açısından çok önemlidir. 

Bir kimse felç hastalığı nasıl olur?

Bir kimsede kolesterolü, Trigliseridi ve LDL si varsa damar tıkanıklığı, kalp hastalığı,  beyne giden damarların tıkanıklığı,  şişmanlık gibi bunlardan biri veya birkaçı varsa o kimse felç hastalığına aday demektir.

 Nasıl olur derseniz mesela bir kimsenin yukardaki saydığımız yağlardan biri veya bir kaçı yaşlılığa bağlı olarak veya dengeli beslenilmemesinden dolayı belli bir seviyeye gelir.  Bunlara paralel olarak kalpte veya beyne giden damarlar ince olduğu için damarlarda daralma meydana gelir. Artık hem kalbe hem beyne kan az gitmeye başlamıştır. Sen hiçbir şey yok gibi farkında olmazsın. Öyle bir gün veya vakit gelir ki bir sebepten dolayı heyecanlanırsın veya üzülürsün. İşte o zaman kalbin veya beyne giden damarların otomatik olarak kendisini kapatır ve o zaman felç hastalığı meydana gelir. Genellikle bunlar genç yaşta olan bir kimsede oluşmaz. Nedeni ise çünkü genç iken o kişinin kalbinde veya damarlarında böyle bir problem olmaz.

Kolesterolü herkes bilir ama çok kimse Trigliserid veya ldl yi bilmezler. Bunların vücudumuzda kendine has görevleri vardır.

Ancak Kandaki kolesterol, Trigliserid veya LDL düzeylerinin yüksek olması yukarda söylediğimiz gibi kalp sağlığı felç sorunları ve diğer sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Çünkü kanla sulanmayan yerlerde artık sorun var demektir.

Trigliseridler, yağların temel yapı taşı olmalarının yanında onları bağırsakta kolay emilir hale getirmekle de görevleri vardır.

 Vücuda dışarıdan alınan yağlar, karaciğere varmadan önce Trigliseridlerde ayrıştırılırlar. Karbonhidrat, protein ya da yağ kaynakları fazla miktarda alınacak olursa; karaciğere gönderilemeyen enerji fazlası, ihtiyacımız olduğunda kullanılmak üzere yağ hücrelerinde depolanır ve vücutta yağlanma meydana gelir.  Bu depolama o kadar fazlalaşır ki haddini aşıp Kanda gereğinden fazla Trigliserid bulunduğunda da kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL oranında artışa sebep olur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.