1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Geçmişini Hatırla, Mankurt Olma!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Geçmişini Hatırla, Mankurt Olma!

A+A-

Ana son nefesiyle: ''...Sen benim oğlumsun. Babanı hatırla... Vatanını hatırla, köle olma, mankurt olma! Oğlum, oğlum...''

Türk, Altay ve Kırgız efsanelerinde bahsedildiğine göre köle haline getirilmek istenen esirlerin başı kazınır, başına ıslak deve derisi sarılır ve böylece elleri kolları bağlı olarak güneş altında bırakılarak mankurtlaştırılırdı. Birkaç gün devenin derisi kafatasına yapışan insanın saçları uzayamaz hale gelir ve bir süre sonra saçlar kafatasının içine doğru uzayarak kişiye büyük acılar vermeye başlardı. Bu acılar neticesinde ‘Mankurt’ ismini alan insan, anne ve babasını dahi tanıyamaz hale gelir ve kendisine söylenen her şeyi sorgusuzca yapan bir köle haline getirilirdi. 

Son günlerde elindeki birkaç bin liralık telefonla toplumsal fitne ateşine odun taşıyan sosyal medya canavarlarını görünce Cengiz Aytmotov’un “Gün uzar yüzyıl olur” adlı eserinde anlattığı Mankurt aklıma geldi. Bir de ülkemizde çekilmiş, Yalaman adlı bir genci kaçırıp onu mankurt yapan Juan Juanlardan oğlunu kurtarmaya çalışan Kırgız Türkü bir annenin hikâyesinin anlatıldığı “Vahşetin Davulları” filmi var. Mankurtlaştırılan oğlu tarafından öldürülen Anne son nefesinde; ''...Sen benim oğlumsun. Babanı hatırla... Vatanını hatırla, köle olma, mankurt olma! Oğlum, oğlum...''  diyordu… Çocukluğumda izlediğim bu film beni çok etkilemiş, bir insanın annesini öldürebilecek kadar yabancılaşmasına çok üzülmüştüm…

Serin ve klimalı odalarda elinde içeceği ağzında sigarası ile salladığı birkaç küfrün eşliğinde Suriyeli misafirlere düşmanlık yapmayı vatanseverlik zanneden his yoksunu köle mankurtlar, toplumu esir alıp kin ve nefret tohumu ekmeye çalışmaktadırlar. Sağduyu içerikli yazdığım bir mesaja hakaretle cevap veren bir sosyal medya kullanıcısının profilini incelediğimde sayfanın yeni ve sığ olmakla beraber profile ilişkin detayların saklandığını gördüm. Birçok ayrımcı mesaj atan kullanıcı profili incelendiğinde ya benzer özelliklere sahiptir ya da kolay manipüle edilebilir mankurt olmaya eğilimli kişilerdir. Annesini bile öldüren mankurtlar, efendilerinin sufleleriyle daha geçen gün hamile bir anne ile 10 aylık bebeğini vahşice öldürdüler. Temennimiz bu tür olayların tekrar etmeden ülkemizdeki barış ve huzur ortamının bölge ülkelerine de gelmesidir.

Size saçma gibi gelse de sosyal medya ve internet üzerinden ciddi bir operasyonla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Sanki bu gelen mülteciler bu mankurtların kazanmış olduğu haklarını elinden almış gibi kendilerine ezberletilen “Suriyeliler Gitsin” sloganıyla taciz, tecavüz ve şiddet içerikli yalan haber ve iftiralarla genç zihinler bulandırılmaya çalışılmaktadır. Kendisini bu vatanın sahibi zanneden nevrozlu kişiliklerce bu vatanın güzellikleri gölgelenmeye çalışılmaktadır.

Kimse sebepsiz yere evini, yurdunu terk edip başka diyarlara göç etmez. Mülteci yaşamın şartları zannedildiği kadar kolay değildir. Özellikle çocukları olan ailelerin hayatı çok zaman dramdır ve en dibi görmüş olmanın verdiği çaresizlikle yaşamaya çalışırlar. Hayatında mülteci olmamış kimseler empati becerilerinden de yoksunsa, birkaç varlıklı Suriyeliyi sahilde ya da lüks semtlerde görünce hepsinin öyle yaşadığını zannetmektedir.

Bugün de internetten, sosyal medyadan ya da başkaca kaynaklardan kendisine sufle edilen sloganları bağıranların Mankurttan bir farkı görünmemektedir. Tarihsel mirasına yabancılaştırılmış gençlerimiz maalesef aydın, sanatçı ve siyasetçi geçinen Mankurtların da etkisiyle mankurtlaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu konuda planlı saldırıların hedefinde olduğumuzu düşünmek için somut belge aramaya gerek yoktur. Bu somut belgeleri gezi olaylarında gezici mankurtlarda, 17/25 Aralık’ta da FETÖ’nün mankurtlarında fazlasıyla gördük…

Hatta çocuklarımızın okuduğu kitap, dergi, dizi ve çizgi filmler ve oynadığı oyunlara kadar birçok alanda pedagojik, milli ve manevi bir değerlendirme yapmak gerekmektedir. Özellikle internette oynanan oyunların çocuklarımızı mankurtlaştırmaya çalıştığından zerrece şüphem yoktur. Bu nedenle çocuklarımıza her daim dinimizi, dilimizi, kültürümüzü, tarihimizle birlikte en önemlisi Allah ve resulünü anlatmayı ihmal etmemeliyiz.

Bir film repliğinde kahramanımızın dediği gibi unutmayalım; insanlar kim olduklarını hatırladıkları sürece yaşarlar. Aslında Suriyelilere mülteci düşmanlığı edenler, tarihi mirasımıza mülteci olanlardır. Selam ve dua ile.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.