Gençler TYB Konya’da Sezai Karakoç’u konuştu

Gençler TYB Konya’da Sezai Karakoç’u konuştu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, Anadolu Mektebi ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Sezai Karakoç Bize Ne Söylüyor?” başlıklı panel programı, video konferans yöntemiyle 19 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirildi

A+A-

Panel başkanlığını Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sena Nur Yüğrük’ün yaptığı programın ilk konuşmacısı yine Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi olan Kübra Gül Dağlı idi. “Aslın Dirilişi Asrın Dirilişi” başlıklı konuşmasında Sezai Karakoç’un eserlerini inceleyerek, ruhun ölümü, ruhun dirilişi, insanlığın dirilişi, İslam’ın dirilişi ve hakikat kavramlarını anlattı. Çağın dirilişi için gerçekleşmesi gereken şartları özetleyip aslımıza nasıl döneceğimizi de sözlerine ekledi.

İkinci konuşmacı Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi öğrencisi Feyza Nur Karademir oldu. “Diriliş İdeali ve Gençlik” başlıklı konuşmasında şunları ifade etti: “Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç gibi şahsiyetlerin ortak ideali, öncü bir nesil oluşturmaktır. Onlar tereddütsüz inanmışlardır ki genç insan umuttur. Diriliş ideali, bir gençliğin somutlaştırılması olarak düşünülmelidir. Sezai Karakoç’un Büyük Doğu’daki faaliyetlerini yirmili yaşlarında bir genç iken göstermesi, biz gençlere bir mesaj vermelidir.”

Üçüncü konuşmacı ise Karatay Dr. Ali Rıza Bahadır Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Eda Nur Yalçın oldu. Karakoç’un inceleme eserleri üzerine konuşmasını gerçekleştiren Yalçın; “Şair ve yazar Sezai Karakoç, mütefekkir ve sanatkâr kimliği ile kendinden sonraki kuşakların zihin evreninin oluşmasında büyük bir yere sahiptir..” dedi.

Panelin son konuşmacısı olan Necmettin Erbakan Üniversite Eğitim Fakültesi öğrencisi Ebrar Albayrak da “Sezai Karakoç ve Anadolu” başlıklı konuşmasında “Günümüze kadar Anadolu coğrafyası üzerinde pek çok medeniyet kurulmuş, farklı dinlere, ırklara ev sahipliği yapmış ve gelen her medeniyet de Anadolu’da kendinden bir parça iz bırakmıştır. Buradan ise Anadolu kültürü oluşmuştur.  Anadolu’nun geniş perspektiften görülebilmesi ve kültürel, sosyolojik anlamda Anadolu’daki çeşitliliğin fark edilmesi için önem taşımaktadır.” dedi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.