Dursun Seyis

Dursun Seyis

Günlerin Getirdiği: HELAL SANA BAŞKAN !..

A+A-

Şu Konya’ya bir bakınız. Caddeler, sokaklar ve Zafer Meydanı sanki başka bir ülke, başka bir meydan gibi…

Alaaddin çevresi, tramvaylar hep  Suriyelilerle dolup taşıyor.Suriyelilerin içine karışmadığı olay yok gibi…

Kent merkezindeki bir çok semt sanki Suriyelilerin işgalinde.

Bu da yetmemiş gibi, saygısız ve terbiyesizi de hak getire.

Ben kendi ülkemde, kendi Konya’mızda bazı yerlerde yabancı gibi hissediyorum kendimi. Yüzlerce Suriyeli,  başka arap ülkeli, birde Bayır Bucaklılar türedi.Ne olduğu bellisiz insanlar Konya’da ve ülkemizde yaşamaktadırlar.

Sizi bilmem.

Türkiye’nin kıymetini, ülkemizin kıymetini bilmeyenlere bir diyeceğim yok ama, Allah korusun biz başka bir ülkeye mecbur kalsak bunlar gibi yaşayıp, bunlar gibi hareket edebilir miyiz ?

Geçtiğimiz aylarda  Adana Belediye Başkanlığı aldığı yerinde bir kararla çok iyi ettiğini düşünüyorum.

Hüseyin Sözlü başkanlığındaki Adana Büyükşehir Belediyesi, sadece Adana’ya, Konya’ya 'değil belki de tüm Türkiye'ye örnek olacak bir iş yaptı.

Belediye yönetimi;

Adanalıların giderek artan şikayetleri üzerine, şehirde yaşayan ve nüfusu 200 bine ulaştığı belirtilen Suriyeli mültecilerinin yaşadığı bölgelerdeki Arapça  led, ışık, tabela ve posterleri sökerek şehir genelinde bir temizlik yaptı. Zabıta ekiplerinin söktükleri bu Arapça tabelalara da el konuldu.Tabi ki, burada bir Arapça tabelalara bakmıyorum. Diğer yabancı tabelalarda öyle…

Adana; Gaziantep, Kilis coğrafi olarak, mültecilerin en yoğun yaşadığı ve tercih ettiği illerden birisi olduğunu bilmekteyim..

Zaman içinde; Diğer illerde olduğu üzere Adana'da da ticarete atıldılar ve şehrin merkezleri bir anda Arapça tabelalarla doldu.

Bu durum;

Giderek rahatsızlığa dönüşünce, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, meclisinden onay alarak hem Türkçenin korunması için, hem de kentin disipline edilmesi ve tabela yönetmeliğine uyulması için kent genelinde "Arapça tabela temizliği" başlattı.

 

Dikkat ettik.

Bu operasyon sonrasında belediyenin resmi sosyal medya hesabından da, bu uygulamanın "Türkçeyi korumak adına" yapıldığı duyuruldu.

Bildiğim kadarıyla resmi rakamlara bakılırsa Konya’mız da da  hatırı sayılı bir  Suriyeli  ve Arab var.

Yine Konya’da da zaman zaman sıkıntılar yaşanmaktadır ve  şehir yöneticileri ve halkımızın sağduyusu ile iş büyümeden kapatılmaktadır.

Ve gayet iyi bilinecektir. Konya'da;

Özellikle Larende Caddesi başta olmak üzere Karatay bölgesinde bir çok Suriyeli cirit atarak her türlü melaneti  yürütüyorlar.Buralara gidenler   oralarda küçük bir Suriye görüyorlar.

Tabi ki sadece Suriye lisanında tabelalar değil, diğer tabelalarda indirilmelidir. Karamanoğlu Mehmet Beyin ruhu şad olsun:
“Bundan böyle divanda, dergahta, Türkçeden başka dil kullanılmayacak
” sözünü de hatırlamış oluruz.

Adana’da "Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu"na getirilen bir önerge,Mart oturumuna getiriliyor ve önerge;Büyükşehir Belediyesi'nin "İlan ve Reklam Yönetmeliği"ne bir madde eklenmesini öngörüyordu.46. madde olarak eklenen bu öneriye göre "Kullanılan ilan ve reklamların, Türkçe dil bilgisi ve yazım kurallarına uygun olma şartı" getirildi.Yabancı isimli markalar dışında tabelalarda artık yabancı dil kullanılması yasağı getirildi.

Doğal olarak bu duruma Arapça da girdi.Ve bu karar Büyükşehir Meclisi'nde AK Parti, CHP ve MHP'li üyeler tarafından oybirliği ile kabul edildi. Sanırım bu kararın alınması Konya’da daha kolay olur.

Aynı zamanda;

Türkçenin güzel kullanılması ve korunması için de atılan bu adımla gözler şimdi, Türkiye’ye ve Konya’mıza da çevrildiğini düşünüyorum. Çünkü  yargıda alınan bir karar nasıl emsal teşkil ederse, Adana’daki bu kararda emsal teşkil etmelidir.

Burada hemen belirteyim. Ülkemizde  artık yaz aylarını, aşırı sıcakları yaşıyoruz.  Özellikle Alaeddin ve çevresi halkın en kolay  oturup, dinleneceği mesire ve piknik alanı. Yine Ankara Yolu’ndaki piknik alanları ve diğerleri …

İnsanlarımız bu alanı temiz kullanmalı ama, özellikle Alaeddin çevresinde akşam saatlerinde sözde cafe olan  yerlerden bir birine karışan müzik seslerine de mani olunmalıdır.

Kültürel ayrışmanın ve gettolaşmanın da önüne geçilecek bu adımın hukuki ve yasal altyapısı da hazır olduğuna göre, şimdi sıra Konya Belediyelerine geldiğini düşünüyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.