1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği : Hz.MEVLANA, TÜRKLÜK VE ÖZGÜRLÜK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği : Hz.MEVLANA, TÜRKLÜK VE ÖZGÜRLÜK

A+A-

Hz. Mevlana’nın Konya’ya teşrif edişinin 789. yılını önceki gün kutladık. Büyükşehir Belediye Başkanlığının önderliğinde temsili karşılama töreni yapıldı.

789 yıl önce Belh şehrinden yola çıkıp, Konya’da biten Hz. Mevlana’nın yolculuğu ile Konya kenti bir başka kent oldu.

Medeniyetlerin beşikliğini yapan, Hz. Mevlana’nın Vuslat’a erişine tanıklık yapan bu kutsal kent temsili de olsa  karşılama töreni ile huşua erdi.

Tabi ki, Hz. Mevlana ailesi ile Konya’da meftundur. Ancak onun ruhu, onun görüşü halen tüm dünyada geçerlidir.

Ne yazık ki, Hz. Mevlana’nın  789 yıl önce söylediği hoşgörüye,sevgiye, yüce Mevlaya yakarışına, dostluğuna dünden çok daha muhtacız.
Eğer onu ve onun söylemlerini anlamış olsa idik, sanırım tüm dünya  daha huzurlu olurdu.

Onun şu ünlü sözü bu gün ne kadar önemlidir.

Bu sözü anlayanlar, anlamak isteyenlere ne mutlu

"Ya olduğun gibi görün
Ya göründüğün gibi ol"

Şimdi Hz. Mevlana’nın Konya’ya gelişi nedeniyle onun çok ünlü bir çağrısı ile yazımıza devam edelim.

Gel, Gel, ne olursan ol gel,

Ister kâfir, ister mecûsî, ister putperest ol gel,

Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir,

Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel."

Hz. Mevlânâ, "hatalarınıza, kabahatlerinize, günahlarınıza takılmayın. Vazgeçin, tövbe edin, gelin, davetimize icâbet edin... Bu dergâha noksan gelseniz de kemâle erer, buradan öyle ayrılırsınız" demek istiyor...

+++  

3 Mayıs  bizim içinde birçok anlamı olan bir gündür.

3 Mayıs 1277 tarihinde Karamanoğlu Mehmet Bey’in yayınladığı ‘Her yerde Türkçe konuşulacaktır’ fermanından başlayarak, 3 Mayıs 1944’e ve o tarihten de bugüne kadar her kim Türkiye devleti, milleti, bayrağı ve Türkçe için çalışmışsa hepsine teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 3

Mayıs Türkçülük Bayramı’nın Türkiye’de barışa, dostluğa, kardeşliğe vesile olmasını temenni ediyorum. Ziya Gökalp’ın Türkçülük ve esaslarını iyi okumak, iyi irdelemek lazım. Tabi ki bu olay salt bir Türkçülük ve kafatasçılık değildir. Her ırka ve her kökene saygımız vardır. Ayrımcılık yapmak  kimseye bir şey kazandırmaz. Ben önce Türk, sonra Müslüman’ım elhamdülillah. İkisinin bir birini tamamlayan unsurlar olduğunu düşünüyorum.

İnsan olarak kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur. Sadece Takva’da üstünlük olabilir.

+++  

Dün aynı zamanda basın özgürlük günü idi. Gerçi bizi çok etkilemedi ama, yine de Dünya’da Basın Özgürlük Günü diye bir gün varmış. Buna biraz gülümsemek gerekir.

Birleşmiş Milletler, 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul etmiştir.

 Bugün gelinen noktada basının hangi ölçüde  özgür olduğuna siz karar verin.Ancak basın özgürlüğü diye de kimsenin mahremlerine, kişisel yaşamına kimse el atmamalıdır. Devletin ve milletin mahremiyeti özgürlüğün önünde olmalıdır.

Ülkelerin basın özgürlüğünü inceleyen Freedom House’un 2014 raporuna göre, Türkiye son 15 yıldır ilk kez "kısmen özgür ülkeler” kategorisinden "özgür olmayan ülkeler” kategorisine düştü şeklinde raporu bulunmaktadır. Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında bu noktada 134. sırada olduğu iddiası var.

Bilmem siz nasıl değerlendirirsiniz ?

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum