Bozkırın tezenesi Aydınlar Ocağında anıldı

05 Ekim 2022 22:32
Son Güncelleme:05 Ekim 2022 22:32
Bozkır’ın Tezenesi olarak ünlenen merhum sanatçı Neşet Ertaş Aydınlar Ocağı’nın düzenlediği Salı Kültür Sohbetlerinde anıldı. Programda Başkan Dr. Mustafa Güçlü Neşet Ertaş’ın hayat hikâyesini anlatırken, ozan Mustafa Korkmaz’da Ertaş’ın eserlerini seslendirdi.
Bozkırın tezenesi Aydınlar Ocağında anıldı

Sözlerine Türkiye'de bazı kavramların karıştırıldığına dikkat çekerek başlayan Güçlü “Abdallık, çingenelik  ve kıptilik  birbirine yakınmış, eş anlamlıymış gibi  kullanılır. Bunlar birbirinden çok farklı kavramlardır” dedi. Çingeneliğin Hindistan merkezli olduğunu vedünyaya oradan yayıldığını, Kıptilerin ise Mısır  orijinli olduklarını anlatan Güçlü “Mısırlılar kendi deyimleriyle kopt millettir; bunlar bizim kıpti dediklerimizdir. Önceleri Mısır'ın yerleşik halkına söylenirken, daha sonra Hıristiyan Mısırlılara kıpti denilmiştir. Kıpti olan Mısır halkıMüslümanlaştıkça aynı zamanda Araplaştılar. Osmanlı parçalandıktan sonra bizim topraklarımızda kalan Mısır kökenli bu insanlara biz kıpti diyoruz” şeklinde konuştu.

Abdalların özelliklerini de anlatan Güçlü “Hz. Peygamberimizin evinin arkasında Ashab-ı Suffa denilen bir yer var.Bunlar beş vakit namazda olan, dinden başka bir şey düşünmeyen insanlardı. Dünyayı dert edinmeyen bu insanlar geçimlerini toplumun diğer kesimlerinden yapılan yardımıyla sağlardı. Abdkelimesi kul demek, abdal demek ise ömrünü Allah yoluna adamış, Allah'tan başka bir şey düşünmeyen insan demektir.  Fakat zamanla kelime de anlamını kaybedipsufli tarafa dönüşmüş. Bizde Abdal denilen insanlar Türkmen’dir. Türk insanının Alevi Bektaşi meşrep olanlarına Abdal deniliyor” dedi.

Abdalların nesillerdir geçimlerini müzikle sürdürdüğünü vurgulayan Güçlü Neşet Ertaş’ın babası Muharrem Ertaş’ın da yörenin önde gelen bozlak ustalarından olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: Küçüklüğünden kadınların çamaşır yıkamada kullandıkları tokacın üzerine tel bağlayarak oyuncak saz yapan Neşet Ertaş babasının yolundan gitmiştir. TRT Ankara radyosunda Muzaffer Sarısözen’in hazırladığı Yurttan Sesler programında okuduğu bozlakla üne kavuştu. İstanbul’a ilk gidişinden sonuç alamasa da sonraki gidişinde muvaffak oldu ve plak yaptı.

2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle Türkiye’de sahneye hayatına geri dönen Ertaş’ın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından verilmesi uygun görülen “Devlet Sanatçılığı” unvanını Bu ifade bana ayırımcılık gibi geliyor. Ben halkın sanatçısıyım” diyerek kabul etmediğini, 2006 yılında TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü verildiğini anlatan Güçlü konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Neşet Ertaş’ın hayatı 1999'da Bayram Bilge Tokel’in metin yazarlığını ve danışmanlığını yaptığı, TRT yönetmeni Hacı Ali Bozkurt tarafından çekilen "Bozkırın Tezenesi" adlı dört bölümlük belgesele konu oldu. Ölümü de sigaraya bağlı kanserden oldu. Allah rahmet eylesin.”

Daha sonra kürsüye gelen ozan Mustafa Korkmaz, merhum Neşet Ertaş’ın türkülerini seslendirdi. Program sonunda Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü Korkmaz’a kitap hediye etti

Yorum Yazın